Před pár lety se ještě s podobnými starostmi dalo obrátit prakticky na jakýkoli krejčovský salon, těch ale ubývá, a ty, co zbyly, upřednostňují spíše zakázkové šití pro movitější klientelu. Na drobnou krejčovinu se specializují úpravny oděvů, anglicky tailoring. Můžete je najít například ve velkých nákupních střediscích, kde je hodně obchodů s oblečením.

     V zimě je prý žádaná hlavně výměna zipů, dále se často upravují trička. Na poptávce po službách se podepisují také módní trendy. Celoroční stálice je zkracování kalhot, především džínů. Ty v posledních několika letech zaznamenaly velký comeback. Letos navíc vyšly z módy nohavice do zvonu, takže zužování nohavic se stalo na jaře jednou z nejžádanějších úprav. Podle Aleny Hrubé z jedné pražské úpravny oděvů chtějí také klienti zkracovat džíny a zároveň zachovat původní lemy.   

    Pro představu za zkrácení kalhot dáte 150–170 korun, v tomto cenovém rozmezí se pohybují i výměny zipů u kalhot a sukní nebo předělávky triček. Ale pozor! Ačkoli se v dílnách snaží o maximální vstřícnost k zákazníkům, všechno zařídit také nedovedou. ”Přišla slečna a chtěla kalhoty přešít na sukni. Tak to jsme jí musely rozmluvit. Jinak nás vyhledávají i lidé se starším oblečením, někdo potřebuje třeba jen něco zašít, upravujeme také třeba kalhoty z normálních na těhotenské,” tvrdí slečna Hrubá.

    Služby jednotlivých malých krejčovství se v zásadě příliš neliší, nabízejí například zkracování a zužování kalhot, výměnu zipů, vypodšívkování sukně či kabátu. Jedná se o ty nejjednodušší ale zároveň nejfrekventovanější krejčovské služby. Rozdíly - jak v cenách, tak ve službách - samozřejmě existují, proto se vyplatí předem si zavolat a domluvit se přímo v konkrétní dílně. Úpravny oděvů nejsou jen nějakou luxusní službou pro bohaté, ale stejně jako mnoho jiných služeb vám mohou pomoci ušetřit drahocenný čas.