Obecně  vydrží nejdéle (celou sezónu až do podzimu) depilace laserem. Ta je ale nekřesťansky drahá. Z dalších technik je možné získat hebké nohy dvěma způsoby: epilací (odstranění části chloupku, která je vidět) a depilací (vytrhnutí chloupku i s cibulkou).

 

Epilační techniky

 

Holení na mokro, tedy žiletkou, je nejjednodušší a nejlevnější způsob. Chloupky změkčíte vykoupáním v horké vodě a použitím holicí pěny nebo gelu. Už druhý nebo třetí den se ale porost objeví znovu.

 

Elektrokoagulace elektrickou jehlou není právě příjemná. Naruší vlasové cibulky a růst chloupků se zpomaluje nebo se úplně zastaví. Zákrok by měl provádět dermatolog nebo zkušená kosmetička, při nešetrné manipulaci se totiž mohou vytvořit jizvy.

 

Epilační krémy využívají speciální chemické reakce. Jejich působením se chloupky rozruší natolik, že změknou a dají se setřít špachtličkou.

 

“Součástí těchto přípravků jsou různé rostlinné tuky, které rostlina využívá jako zásobní látky. Jsou obsažené v plodech nebo semenech. Tyto biologicky aktivní látky mají při vnější aplikaci zklidňující, stimulující, ochranné a dezinfekční účinky. Kromě známých olejů, jako je olej slunečnicový, jojobový, mandlový či olivový, je nyní používán i olej meruňkový,” říká dermatoložka MUDr. Jiřina Cabalová.

 

Depilační techniky

 

Elektrické strojky jsou vybaveny rotačními elektrickými spirálkami, které chloupky vytrhávají. Vytrhané chloupky se znovu objevují přibližně za pět týdnů. Pro opětovný zákrok je třeba nechat chloupky dorůst, aby je měla spirálka za co uchopit.

 

Vosk nanesený na fólii zachytí chloupky a po zaschnutí je vytrhne. Kůže zůstává hladká pět až šest týdnů. I v tomto případě je opakování podmíněno dorůstáním ochlupení na potřebnou délku.

 

“Úspěšnost těchto destrukčních metod spočívá v zasažení dolního segmentu vlasu, který je v růstové fázi. Trvalé odstranění vlasu vyžaduje nevratné zničení tohoto segmentu. Pokud není tento segment destruován, dochází k jeho regeneraci  a k novému růstu vlasu,” popisuje proces MUDr. Jiřina Cabalová

 

Dobrá rada nad zlato

Na čerstvě oholenou pokožku nepoužívejte mýdlo, sprchové šampony, ani krémy se snadno dráždivými složkami. Také není dobré ji hned vystavovat chlorované vodě v bazénech nebo slunečním paprskům. Pokud jste příznivci samoopalovacího krému, buďte opatrní na znovuvyrostlé chloupky. Mohou totiž po jeho působení nevzhledně zreznout.

 

 

 

     
Reklama