Ostrovu St. Maarten se také říká The Friendly Island (Přátelský ostrov). Pravdy je v tom tak napůl. Lidé jsou opravdu příjemní a usměvaví (aby také ne, většina příjmů proudí právě z turismu), ale jsou tu zóny, kterým je lepší se po setmění vyhnout. Pokud jdete na diskotéku či kamkoli za zábavou, doporučuji v pozdních večerních hodinách jet autem či zaplatit taxi.

 

Na skútru či na koni

Pokud jste sportovní typ a rády odpočíváte aktivně, doporučuji třeba výlet na vodních skútrech kolem ostrova. Jezdí se ve skupinkách a můžete absolvovat denní výlet za zhruba 160 dolarů na osobu či jen hodinovou jízdu do zálivu a zpět. Ta vás vyjde na 80 dolarů na osobu.

Pro milovníky koní tu je i několik stájí. Ve skupinkách zaplatíte za dvouhodinovou vyjížďku 65 dolarů, pokud byste chtěli jet sólo či jen s partnerem ve dvou, dvouhodinová vyjížďka i s průvodcem vás přijde na 120 dolarů za osobu. Stáje většinou také pořádají noční výlety na pláž s přestávkou na sklenku šampaňského při svitu měsíce či večerní výlety při západu slunce. Budete mít možnost zaplavat si s koňmi v moři nebo si zacválat na liduprázdné pláži při večerní vyjíždce. Nebo třeba budete mít štěstí jako my, když jsme se na pláži náhodou dali do řeči s jedním z místních obyvatel. Frankie má na ostrově svou malou stáj čítající pět koní. Navrhl za symbolickou cenu tříhodinovou soukromou vyjížďku. Provedl nás plážemi a zálivy, které tady znají pouze místní obyvatelé, zazávodili jsme si na pobřeží a teprve za tmy se vraceli zpět domů.

 

Nezapomeňte na The Old House a motýlí farmy

Uprostřed ostrova v kopcích stojí stará vila a v ní se nachází malé rodinné muzeum. Zastavili jsem se tam náhodou, zeptat se na cestu. Na prahu nás uvítal přívětivý pán. Jako by na nás čekal. Začal vyprávět o své rodině, jejíž kořeny sahají kamsi do počátku historie ostrova. Viděli jsme noviny z roku 1820, starou bambitku jeho pradědečka, vyslechli jsme si, jak to na St. Maarten kdysi vypadalo:

 

,,Moře bylo čisté, mnohem čistší než teď. Skoro jste se báli jít plavat, voda byla plná žraloků. Teď tu žraloka nepotkáte,“ vyprávěl pán a pokračoval: „Na langusty se chodilo jen s vyhrnutými nohavicemi, stačilo hrábnout rukou do vody. Byly všude. Dávaly se jako jídlo vězňům, protože to byl nejlevnější pokrm. Dnes se za langustu v restauraci nedoplatíte.“

 

Ano, langusta je strávníky ceněna a restaurace žádají na svých jídelních lístcích v průměru 70 dolarů za jednu langustu.

                                                                                                                     

Po exkurzi můžete popojet o kousek dál, na motýlí farmu, která rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se na severovýchodní části ostrova, v kopcích poblíž Orient beach. Mají tu několik desítek druhů motýlů z celého světa (celkem jich prý na Zemi poletuje 250 tisíc různých druhů). V celém Karibiku se nacházejí čtyři motýlí farmy. Vlastní je dva manželské páry z Anglie, jež měly tu úžasnou myšlenku chránit tyto nádherné živočišné druhy a zároveň poučit veřejnost o jejich významu.

 

 

Tarzanem na vlastní kůži

Viděli jste někdy film o Tarzanovi? Zatoužili jste aspoň na chvíli zalétat si na lijánách mezi stromy tak jako on? St. Maarten vám může splnit i toto přání. Zajeďte si na Lottery Farm ležící na úpatí nejvyššího vrcholu ostrova, Pic Paradise (424 m. n. m). Za zhruba hodinouvou túru po korunách stromů, ano, po korunách stromů, tu zaplatíte 30 dolarů na osobu.

 

Je to vlastně taková opičí dráha. Mezi stromy jsou natažená lana, vyfasujete pár karabinek a rukavice, jednoho průvodce a hurá do korun. Snášíte se od kmene ke kmeni na různě vysoko zavěšených lanech. Proti pádu vás jistí karabinky. Mají tu i malý okruh pro děti a pro ty, kterým výšky nedělají dobře, je připravená pěší túra skrz džungli s nádherným výhledem na záliv. Foťák rozhodně nenechte odpočívat!

Ani na cyklisty St. Maarten nezapomněl. Půjčoven je hned několik a mnohé také pořádají výlety ve skupinkách. Pokud ale chcete vyrazit sami „na vlastní pěst“, jeden bicykl vás vyjde asi na 12 dolarů za den. Jezdit se dá prakticky všude, ale doporučuji vyhnout se hlavním silnicím. Někteří řidiči si nelámou hlavu stylem své jízdy a srazit cyklistu pro ně není zas takový problém. Raději si zajděte do Informačního centra pro turisty, kde dostanete mapu i s vyznačenými stezkami. Rozhodně se nezapomeňte podívat na již zmíněný Pic Paradise. Kopec to je strmý, ale pokud ho zdoláte, odmění se vám úžasným výhledem na celý ostrov a za dobré viditelnosti dohlédnete i na ostrovy St. Barths, Tintamare (proslulý svými přírodním i bahenními lázněmi a přírodní rezervací) a Saaba.

 

Který bar je pro vás ten pravý?

Až se večer vrátíte do hotelu a stále budete plni energie, nic vám nebrání vyrazit do ulic. Noční zábava tu proudí sedm dní v týdnu. Zde je malý přehled podniků, kam se v který den vyplatí zajít:

Po: Star Bar

Út: Green house - každé úterý tu mají happy hour - dva drinky za cenu jednoho

St: Bamboo bar - zároveň to je i restaurace a každou středu tu mají slečny zdarma vstup a pití na baru

Čt a So: Bliss - výtečná restaurace (s bazénem) a zároveň sushi bar

Pá: Lady C - převážně námořnický bar

Ne: Kontiky

 

Velmi populární tu jsou bary s výhledem na západ slunce. Oba leží přímo na pláži, a tak když se zapomenete a slunce se začne pomalu posouvat k obzoru, oklepte si písek z bosých nohou, objednejte si Piňa Coladu či jiný z tropických drinků a utopte svůj zrak v záři červánků. Jeden z takových barů se jmenuje Cliff Bar, kde je vám také k dispozici masáž přímo na pláži, druhý, o něco známější, SunSet Beach Bar.

 

Kluby pro dospělé

Pro pány či svobodomyslné páry jsou k doipozici tzv. kluby pro dospělé. Jeden se jmenuje Golden Eyes a druhý, o něco luxusnější, Platinum Room.

Princip je však stejný. Vstup je pouze ve slušném až společenském oděvu, vstupné se pohybuje kolem 20 dolarů za osobu, přičemž dáma má v ceně vstupu jakýkoli drink zdarma.

 

Usaďte se do pohodlných sedaček a uvolněte se, prosím. Většinou to celé spočívá v tanci polonahých dívek u tyče a popíjení drahých drinků. Pokud máte kuráže o něco víc, dívku si můžete zaplatit do soukromí, ovšem pouze na tanec či striptýz. Jestli se ale, pánové, těšíte na černošské krasavice, asi vás zklamu. Všeříkající je též venkovní nápis: New american management, new european dancers (nové americké vedení, nové evropské tanečnice). Většina dívek totiž pochází z Ruska, Ukrajiny, Slovenska a bohužel i z České republiky. Není to zrovna nejlepší vizitka pro turistky z Čech, a tak pozor na prozrazování svého původu místním svůdníkům, zvláště jste-li na dovolené samy či s kamarádkou.

 

Přeji vám tedy příjemnou zábavu, ať jste kde jste!

Foto: Marek Landa

Reklama