Které řešení skleníku je lepší?
Skleníky Buildex
Skleník Gardentec

Pokud se poptáte u výrobce polykarbonátových skleníků, ten vám bude bezostyšně tvrdit, že sklo je již dávno za zenitem. Jestliže naopak oslovíte výrobce prosklených skleníků, nejspíš uslyšíte o nevalné kvalitě těch polykarbonátových, či dokonce o tom, že pěstovat zeleninu pod plastem je téměř sebevražda. Nic z toho není pravda, pouze jste oslovili někoho, kdo vám chce prodat právě to své řešení. Výhodou je proto hledat to optimální pro sebe u výrobce či prodejce, který nabízí obě varianty. Takovým je společnost Buildex, která se specializuje jak na polykarbonátové, tak na klasické prosklené skleníky. Pojďte si srovnat skleníky Buildex a podívat se na výhody obou řešení.

Skleníky Buildex
Skleník Gardentec

Výhody polykarbonátových skleníků

Polykarbonátové skleníky nabízí skvělý poměr cena/výkon. Velice často se dělají v oblíbeném tvaru s obloukem. V moderním provedení s hliníkovou konstrukcí jsou dokonce bezúdržbovými. Nevýhodou, o které se ví poměrně málo, je, že nejsou věčné. Jejich životnost, konkrétně životnost polykarbonátu, se pohybuje mezi 10 a 20 lety. Postupně se totiž na polykarbonátu narušuje ochranná vrstva proti UV záření. Když zmizí, polykarbonát se prostě i při sebemenším mechanickém nárazu rozpadne.

Pokud vám však takto snížená životnost nevadí, pojďte se podívat na další benefity polykarbonátových skleníků. Předně se velice lehce instalují bez nutnosti pevných základů až do nezámrzné hloubky. Velkým benefitem polykarbonátového skleníku jsou jeho tepelněizolační vlastnosti. Skleník umí udržet naakumulované teplo. Zejména na jaře a v zimě je pro rostliny ideálnějším řešením. Navíc se dá vytápět bez příliš velkých a neekonomických ztrát.
Skleníky Buildex
Skleník Growspot

Výhody zasklených skleníků

Mnozí pěstitelé a biomilci vám řeknou, že sklo je prostě sklo, a to bez diskuzí. Pokud tedy nemáte doma malé děti, kterým by třeba kvůli sklu hrozil úraz, nemusíte se prosklení ze skla obávat. Robustní ocelové pláty něco vydrží a sklo je věčné. Takže životnost je mnohem delší než u skleníků z polykarbonátu. Avšak právě robustná konstrukce dělá tyto skleníky dražšími. Nezapomeňte též, že osazení proskleného skleníku vyžaduje skutečně pečlivou přípravu základů. Pokud by vám v zimě s nimi mráz zahýbal, sklo by mohlo popraskat. Takže se raději poraďte, jak na to.
Skleníky Buildex
Skleník Growspot

Sklo
+ Robustní konstrukce ze silné oceli obecně z 1,5 - 3 mm
+ Lepší pocit ze seriózní stavby
+ „Nesmrtelnost“, skleník vydrží desítky let
- ceny, skleníky jsou dražší protože je zde vysoký nárok na robustnost konstrukce aby unesla stovky kil težké skleněné tabule

Polykarbonát
+ Typicky obloukový skleník s vynikajícím poměrem cena / prostor
+ Lepší termoregulace / Dutý polykarbonát je dobrý termo izolant, skleník udrží nakumulovanou teplotu (lze i vytápět)
+ Snadná instalace obecně bez použití betonové podezdívky
- Životnost polykarbonátu (cca 10 max 20 let)
- Levnější konstrukce, která nepůsobí tak seriózně (běžně 0,7 - 1 mm)

Více na Buildex.cz

Reklama