Že je mírná konzumace piva zdraví prospěšná, o tom není pochyb. Již staří Sumerové 6000 let před Kristem používali tento nápoj jako lék.
Nejnovější výzkumy dokazují, že pití piva snižuje výskyt centrálních mozkových příhod a srdečních infarktů, působí proti osteoporóze a zabraňuje tvorbě ledvinných kamenů.
Spousta odpůrců tohoto zlatavého moku poukazuje například na odpudivý vznik tzv. pivního břicha, ale to je spíš otázkou genetiky v regulačním systému krevního tlaku, než tím, že vypijeme pár piv.
A kdo si myslí, že pivo je pouze nápojem hospodských povalečů, ten je také na omylu. Nejeden špičkový sportovec si dá po závodě dobré pivo, neboť vysoký obsah vody, minerálních látek a vitamínů obsažených v pivu, nahrazuje tekutinu ztracenou při tréninku nebo při závodech. Navíc uhlovodany obsažené v pivu slouží jako ideální dodavatel ztracené energie.
A jak se na konzumaci piva dívá odborník na slovo vzatý, pan Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany?
Položili jsme mu pár všetečných otázek.
Souhlasíte, že je pivo zdravé? V čem podle vás nejvíc?
Ano, pivo se dá označit za zdravý nápoj, samozřejmě v rozumné míře. Vyrábí se z chmele, sladu a vody, tedy samých přírodních látek. Při výrobě kvasí, takže obsahuje spoustu vitamínů řady B, prokazatelně tak působí na kvalitu pleti a vlasů.
Je světlé pivo lepší (zdraví prospěšnější) než černé?
Ne, tmavé pivo většinou bývá lehce kaloričtější, zdraví nejprospěšnější je nefiltrované kvasnicové pivo. Dokonce neplatí ani mýtus, že po černém pivu rostou ženám prsa.
Co je pravdy na tom, že 10% pivo není pivo z chmele, ale až °12%
Z chmele nebo chmelových produktů se vyrábí každé pivo, tento dohad se rozhodně nezakládá na pravdě.
Jak se díváte na různé druhy piv, malinové, banánové, marihuanové, lze ještě vůbec mluvit o pivu?
Pivní limonády jsou trendem posledních několika let, nejoblíbenější jsou hlavně u žen a lidí, kterým hořkost klasického piva vadí. Jsou samostatnou kategorií na trhu, pivem bych je ale nenazýval, i když jsou z piva vyrobené.
A co nealko pivo, obsahuje také potřebné živiny?
I nealkoholické pivo obsahuje zdraví prospěšné látku, jen jich je méně, zhruba třetina toho, co pivo s obsahem alkoholu.
Od jakého počtu piv denně se člověk stává alkoholikem?
Alkoholikem je každý, kdo pije alkohol i v situacích, kdy by ho pít neměl.
A tzv. zdravá dávka? Co byste vzkázal těm, kteří konzumují pivo?
Myslím, že sklenička piva po klasickém českém obědě je nenahraditelná. Kachna, husa nebo knedlo-vepřo-zelo si bez něj málokdo dokáže představit.
Děkuji za odpovědi a na zdraví :)
Zdroj: www.pivovarsvijany.cz
Nový komentář
Komentáře
Děkuji za poutavý článek. Taky se to snažím dodržovat a minimálně jedno pivo denně si dát. Nejradši mám menší rodinné pivovary nebo, když není zbytí, tak alespoň čepování piva na vlastním výčepním zařízení přímo ze sudu.
dřív jsem si dala skleničku piva po obědě a spala jsem jak špalek, jsem spíš na víno. Ale pivo si občas dám ráda
Taky si ráda dám skleničku piva po obědě. Je to dobré na trávení.
1 sklenička ,když je něco dobrého tak bodne
Pivo - pivko mám ráda. Skleničku po obědě nebo k večeři, když je grilovačka si dám. Výborné na trávení a pěkně studené.
Trefa:ted po obede v techto horkych dnech je velice dobra sklenicka ceskeho piva.
pivo není nic pro mě
řezaný pivčo nemá v parném létě chybu.
V létě si ráda dám sklenici černého piva nebo řezanývenku,když je hospůdka se zahrádkou.
Bez piva bych si připadala ošizená. Pivní limonády s příchutěmi moc nemusím, většinou se to dá pít jen vychlazené tak, až je to skoro zmrzlé, a v nouzi. Na starý kolena mám radši klasická piva, spíše vícestupňová, nebo různé speciály. Člověk se tím ovšem nesmí zlískat. Vražedná zkušenost pro mě bylo růžové "valentinské" pivo. To bych zakázala. Nevím, čím to obarvili, skutečně bylo skoro červené a s růžovou pěnou, nechutnalo zle, ale ty konce... to normální pivo člověku neudělá. No a při sportovním výkonu pivo buď nealkoholické, nebo jen desítku jako iontový nápoj, nebo kofolu. Po pivu jaksi "těžknou" nohy a když má člověk šlapat kolik kilometrů na kole či pěšky, není ležák, nebo kvasicové zrovna vhodné.
Pivo léčí,znám to z domova.Můj tatínek velmi trpěl na ledniny,až se dostal k moudrému panu doktorovi.Ptal se ho,jestli pije pivo a tatínek řekl,že ani ne.Tak já vám dám radu - povídá doktor - každý den po obědě si dejte skleničku dvanáctky Prazdroje.Tehdy,před mnoha lety,se snáněla velmi těžko a pod pultem.Ale maminka jí sehnala vždycky.Tátovi "plzeň" zachránila ledviny.
Jinak my máme rádi místní polotmavé kvasnicové pivo Démon.Ale pijeme ho zřídka...
mam rada Velveta a nebo Radler
U nás pojeme Pardála, a je fakt, že není nic lepšího po obědě, než sklenička piva, ale všeho s mírou.
My jsme dostali Svijanské pivo od návštěvy tak si dáme.
Po kachně bych dala nealko pivo i dětem, je to rozhodně zdravější než sladké limonády.
ToraToraTora — #16 jo? tak to zkusím příště
Taktak,naprostý souhlas,i více skleník někdy sedne :))
Sklenek
Já miluju řezané pivo.Už se těším, až bude pořádný teplo a půjdeme na koupaliště. Tam si ve stínu na zahrádce dáme pivko a k tomu grilované klobásy!
delfi.na — #21 Tak v tom případě já taky. Ovšem ten výše uvedený velmi moudrý výrok o tom, kdo je alkoholik, je myšlen jinak. Jakože alkoholik se napije, i když řídí auto, i když je v zaměstnání a cílem není alkohol vychutnat, ale (při)opít se. Bez "hladinky" není schopen fungovat.
Pivo jsem se naučila pořádně pít až v kempu u Adršpachu, po jízdě napříč republikou ve velkých vedrech jsme dojeli tak vyschlí (voda se z nás asi rovnou odpařovala), že jsme sedli a dali hned několik kousků na osvěžení. Od té doby každé léto piju pivo, ale ne ty ochucené, ty mě nechutnají. Teď když mají, dám si kvasničák. Psiska vždycky mlsně koukají, tak dostanou líznout pěny.