piti-mleka-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Podle vědců může být pozitivní vliv mléka na spánek kombinací psychologických účinků pramenících z rutiny a také obsahem specifických chemických sloučenin v mléce.

Nemělo by se tedy jednat o žádnou povídačku, nýbrž o vědecky podložený fakt. Mléko a mléčné výrobky podle studií skutečně podporují klidnější noční spánek.

Konkrétně za to mohou sloučeniny tryptofan a melatonin. Tryptofan je totiž aminokyselina nacházející se v produktech obsahujících bílkoviny, a tedy i v mléce. Hraje důležitou roli při produkci neurotransmiteru serotoninu, který je známý tím, že zlepšuje náladu, napomáhá relaxaci a slouží jako prekurzor při produkci melatoninu – spánkového hormonu. A tím se v podstatě kruh uzavírá. Melatonin uvolňovaný naším mozkem napomáhá regulovat cirkadiánní rytmus a připravuje vaše tělo na vstup do spánkového cyklu.

Není však jasné, zda k tomuto procesu postačí pouze jedna sklenice mléka. Studie u dospělých nad 60 let však zjistila, že pití fermentovaného mléka v průběhu tří týdnů snížilo noční probouzení. Za zkoušku to tedy stojí.

Ačkoli to není vědecky potvrzeno, vědci upřednostňují teplé mléko nad tím studeným. Toto mléko lze případně dochutit medem nebo muškátovým oříškem.

Zdroj info: healthline, studie 1sleepfoundation, studie 2irozhlas

Reklama