Skleněný pokoj
Velmi působivý film osloví každého, komu nejsou lhostejné dějiny českého národa a zastává zdravý názor, že historii je třeba si stále připomínat. Tahle lekce „z dějepisu“ ve spojení s poutavým příběhem rodiny, která měla úplně vše, a nezůstalo jí téměř nic, zprostředkovává onu důležitou emoci , jež nás přímo vtáhne do děje.
Skleněný pokoj
Architekt domu Von Abt v podání Karla Rodena se ve filmu hlavní hrdinky ptá, zda je připravena žít ve světle. To ještě netuší, jak pohnutý bude osud vily,  jejich obyvatel a celé naší malé země. „Když jsem si poprvé přečetla scénář, nadchlo mne, že vila je vlastně hlavní postavou celého příběhu,“ říká herečka Carice van Houten, hvězda seriálového hitu Hra o trůny. „Skleněný pokoj je jakousi metaforou transparentnosti. A to jak v příbězích, které se v něm v průběhu let odehrály, tak v emocích, které je provázely. Ve vile se nic neukryje." 
Skleněný pokoj
Zajímavost pro přemýšlivého filmového diváka: V jedné z klíčových scén je rozbito ve vile Tugendhat okno (viz obrázek níže).  Scéna se natáčela tak, že původní okno bylo díky důmyslnému mechanismu zasunuto a na jeho místo byl instalován falešný okenní rám, jehož sklo se rozbije. Samozřejmě dokonalému efektu ještě pomáhá studio MagicLab, kde vznikaly triky.
Skleněný pokoj
Ve snímku si zahráli vedle světových hvězd také naši skvělí herci: již zmíněný Karel Roden, Martin Hofmann, Karel Dobrý, Zuzana Fialová, Vladimír Polívka, Vladimír Javorský. Nesympatickou roli si střihla s noblesou sobě vlastní Jana Plodková.
Skleněný pokoj
V přeneseném smyslu pro mě vila představovala symbolickou zkumavku, do které se vsadí lidské osudy a chemický proces je v čase proplete a navždy změní. Vilu jsem vnímal jako prostor, který doslova nutí ke svobodě. V příběhu ožívají tajemství, smysly a touhy obyvatel. Historický příběh o vášni, která může vest k záhubě i ke štěstí plný emocí a zvratů, mi přišel pro filmovou adaptaci ideální,“ popisuje vznikl svého zatím posledního díla režisér filmu Julius Ševčík.
Skleněný pokoj
 „Příběh je fikce,“ říká autor románu, podle kterého byl film snímek natočen. Nicméně prostředí, do kterého byl vložen, je bohužel mrazivě reálné... taková byla naše celkem nedávná minulost. 

foto: Bioscop a IN Film – Barbora Jančárová (slavnostní premiéra filmu)

Vila Tugendhat - co možná nevíte:

  • Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, je instalovanou památkou moderní architektury.
  • Jde o jedinou památku moderní architektury u nás, jež je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
  • V letech 2010–2012 prošla vila Tugendhat důkladnou památkovou obnovou. Interiéry jsou vybaveny replikami původního mobiliáře.
  • Součástí technického podlaží jsou prostory se stálou expozicí, jež představuje život rodiny do roku 1938. K vidění je zde také výstava původního nábytku z vily a dokumentární filmy o průběhu památkové obnovy vily.  
  • Aktuálně zde od 20. března do 26. května 2019 bude probíhat výstava ohýbaného kovového nábytku ke 111 letům Slezákových závodů. Výstava připomíná příběh tradiční české značky, především vývojově důležité období třicátých let. V rámci otevírací doby lze výstavu za vstupné 50 Kč navštívit bez předchozí rezervace. Informace na www.tugendhat.eu.

Tip pro čtenáře

Román Simona Mawera Skleněný pokoj se stal světovým bestsellerem, byl přeložen do desítek jazyků a také nominován na prestižní literární ocenění The Man BookerPrize. V češtině je k dostání díky nakladateli Kniha Zlín ve vynikajícím překladu Lukáše Nováka (nově také jako brožovaná kniha s filmovou obálkou). „Nejprve jsem přijel do Brna kvůli mé knize o Mendelovi. Protože zde žil. Vilu jsem tehdy navštívil jako turista a nadchla mě. Jenomže v té době mne žádný příběh nenapadl. To se stalo až o deset let později při druhé návštěvě. Znovu jsem navštívil vilu a začal vymýšlet příběh. Nechtěl jsem psát o skutečné rodině, která tu žila,“ vzpomíná na vznik románu Skleněný pokoj spisovatel Simon Mawer.

Přečtěte si také

Reklama