Pražané volili budovu, která je hodna nést titul Skleněné peklo. Vítězem anticeny pro nejošklivější budovu posledního čtvrtstoletí se stala ta s názvem Crystal na Vinohradské třídě. Z hlasování pořádaného spolkem Arnika vzešel i nový držitel titulu Pražský klenot.

K vítězi hlasování - budově Crystal, se na stránkách Zmenyprahy.cz vyjádřila také zpěvačka a herečka Kateřina Winterová: „Přes odpor starousedlíků bylo volné prostranství zastavěno další kancelářskou budovou. Nelíbí se mi, jak tento projekt trčí nad starou zástavbou a křižovatkou Želivského. Neestetické sousedství s další skleněnou budovou České spořitelny mě naštve pokaždé, když kolem projíždím.“

V těsném závěsu za budovou Crystal se umístil hotel Don Giovanni na křižovatce Vinohradské a Želivského, který byl za nejošklivější moderní budovu v Praze často označován v minulosti. Třetí místo přisoudili hlasující budově OC Quadrio.

zmenyprahy

Zdroj foto: Zmenyprahy.cz

„Obecně se dá říci, že lidé příliš nevítají stavby, ze kterých necítí užitek. Mezi takové patří například velké kancelářské budovy, které slouží prakticky jen svým pracovníkům. Specifickým případem je pak stavba na místě, které si lidé zvykli využívat jinak. Domnívám se, že to se stalo v případě pozemku Quadria, který lidé po desetiletí využívali jako náměstí,“ říká k výsledkům Michal Křivohlávek, odborník Arniky na územní plánování.

V anketě spolku Arnika byla zvolena i nejlepší moderní stavba. Titul Pražský klenot si odnesla oceňovaná budova Národní technické knihovny v Dejvicích. V žebříčku nejkrásnějších staveb se pak na předních místech objevil Tančící dům nebo nový Trojský most.

klenot

Zdroj foto: Zmenyprahy.cz

A co vy, také byste věděli o stavbě, která by si zasloužila některý z titulů?

Reklama