Zítra, ve čtvrtek 1. prosince má premiéru nový film „Sklapni a zastřel mě“.

Šla jsem na něj s představou, že půjde o obyčejný český film, jen s tím rozdílem, že jeho režisérem je Angličan Steen Agro. Což v dnešní době není zase tak nic neobvyklého. Byla jsem také připravena na to, že Karel Roden v hlavní roli bude dobrý, ale příliš mě nerozesměje. Jenže.

 

Na začátku filmu jsem zkoprněla a ještě několik minut poté rozdýchávala zážitek, který je připraven na  anglické manžele, kteří přijedou v rámci svatební cesty do Prahy obdivovat zdejší památky. Výlet do země ve středu Evropy se pro oba změní během jedné vteřiny. A z novomanžele se stane rázem vdovec.  

 

Colin Frampton (Andy Nyman) je Angličanem tělem i duší, trochu strohý a upjatý suchar, který potřebuje rozvernou manželku k tomu, aby si dovedl život vůbec užít. Osud mu však připraví těžkou zkoušku a je jen na něm, jak se s ní vyrovná. Jeho jasné a konečné rozhodnutí však poněkud zkomplikuje život Pavlovi a jeho manželce Líbě.

 

 

 

Pavel Zeman (Karel Roden) je obyčejný český muž, který se snaží domů přinést co nejvíce peněz. Je proto nucen mít několik zaměstnání, a to jen s jediným cílem, aby manželka Líba (Aňa Geislerová) mohla žít na úrovni. Když se mu díky Colinovi naskytne možnost získat hodně peněz, rozhodne se ji využít.

 

To, co se zpočátku zdá být jednoduše splnitelné, se ale nakonec, jak to tak v životě bývá, zkomplikuje. Dva naprosto rozdílní muži, kteří se nikdy neměli potkat, jsou postupem času nuceni stále více spolupracovat.

 Skoro celý film je v angličtině, a proto se připravte na české herce, ale většinou „otitulkované“. Možná Vás trochu zarazí i Praha, která se nepodobá tomu, jak ji z dnešní doby známe. Je spíše vykreslena jako město před dvaceti lety. Šedivé a trudnomyslné. Domy jsou staré a oprýskané. Lidé buď chudí a neveselí, nebo bohatí a užívající si. Pokud bych do takového města přijela, nevěřila bych, že se jedná o Prahu.

Karel Roden mě svým výkonem ve filmu "Sklapni a zastřel mě" přesvědčil o tom, kolik může mít herec poloh a že záleží pouze na roli, kterou dostane. Nikdy pro mě nebyl typickým představitelem komična. V tomto filmu mi za pomoci situačních gagů dokázal, co se v něm skrývá.


Aňa Geislerová je chladná a vypočítavá. Žena, která je ale v podstatě nešťastná, protože touží po zcela jiném stylu života, než který jí byl předurčen. Andy Nyman představuje typického úzkoprsého Angličana. Nerad podléhá změnám a je trochu vystrašený z neznámé malé republiky.


Máte-li rádi české filmy, osobně vám tuto sebevražednou komedii doporučuji. Až půjdete na Sklapni a zastřel mě, nezapomeňte však na to hlavní! Ovocné knedlíky nemusejí být vždy určené jen k pochutnání. Balkánští gangsteři mají i své slabiny a rozhodnutí odejít z tohoto světa není nikdy konečným řešením.

 
Odkazy na další materiály (od filmové společnosti  HOLYWOOD CLASSIC ENTERTAINMENT):

O NATÁČENÍ

HERCI

TVŮRCI

 


SKLAPNI A ZASTŘEL MĚ

 

Námět, scénář, režie: Steen Agro

Producent: Paul Sherwood

Koproducenti: David Rauch, Jeffrey Brown

Kamera: Howard J. Smith

Střih: Michal Lánský

Zvuk: David Pavlíček

Kostýmy: Zuzana Brožová

 

Hrají:

 

Karel Roden (Pavel)

Andy Nyman (Colin)

Aňa Geislerová (Líba)

Klára Low (Maggie)

Denisa Knoblochová (Veronika)

 

Výroba: ČR / UK

U.F.O. Picture / Storitel

 

Délka: 90 min. / zvuk  SDDS, DTS

Reklama