HapkaZnámý český zpěvák a hudební skladatel Petr Hapka dnes slaví 65. narozeniny. Narodil se 13. května 1944 v Praze. Na pražské konzervatoři studoval hru na violu a zpěv a od roku 1964 působil ve vlastní skupině Tornádo. Ve stejném roce také napsal skladbu Malá píseň, kterou nazpíval Karel Gott.

Nejednalo se ale o žádnou zlomovou záležitost a Hapka, který byl vyhozen ze školy, se živil manuální prací. Do povědomí širšího publika vešel až skladbou Obraz Doriana Graye, kterou vytvořil pro šansoniérku Hanu Hegerovou. Dále pak skládal pro významné osobnosti domácí hudební scény jako je třeba Lucie Bílá, Michael Kocáb, Jana Kirschnerová nebo Richard Müller.

Mezi jeho nejslavnější hity patří například Levandulová, Dívám se, dívám nebo S cizí ženou v cizím pokoji. Nelze také nezmínit Hapkovu dlouholetou spolupráci s textařem Michalem Horáčkem. Z jejich společné dílny vzešla alba Potměšilý host, V penzionu Svět, Citová investice, Mohlo by tu být i líp a Strážce plamene.

Další tvůrčí oblastí se pro Petra Hapku stala filmová hudba. Jeho skladby zazněly například ve filmech Copak je to za vojáka, Panna a netvor, Den pro mou lásku, Léto s kovbojem, Tisícročná včela, Akce Bororo nebo Páni kluci, ale i v seriálech My všichni školou povinní, Bylo nás pět nebo Dynastie Nováků.

Petr Hapka byl několikrát ženatý a celkem má 6 dětí.

Reklama