Vzpomínáte si ještě na populární „skládačky“? Šikovná skládací kola Europa, která se prodávala za minulého režimu. Po složení se jejich velikost zmenšila zhruba na polovinu, a kolo se tak lépe vešlo třeba do auta, nebo k uskladnění.

Myslel jsem, že éra skládaček skončila. A tak jsem byl vysloveně v šoku, když jsem nedávno opouštěl jednu velkou kancelářskou budovu a potkal typického kravaťáka, který místo aby nastoupil do luxusního vozu, začal před branou budovy rozkládat (nebo vlastně skládat) podivně vyhlížející balík. Stačilo několik šikovných přetočení a z malého složeného zavazadla se stalo celkem velké kolo. Chlapík nasedl a už drandil ulicí pryč...

kolo

Zapátral jsem na internetu a nalezl přesně stejný model v akci...

Musím říct, že složená velikost je natolik praktická, že kolo zabere obdobné místo jako třeba větší kolečkové brusle. Prostě si ho dáte v práci pod stůl a nikdo si ho ani nevšimne.

koloZajímalo mě, kolik takové kolo stojí, a zda je dnes k dostání více druhů skládacích kol. Tak jsem zavolal do prodejny Mall, abych zjistil, jak to vlastně dnes se skládacími koly je. A co jsem se dozvěděl?

Pan Petr Charypar mi řekl, že konkrétně firma Mall prodává skládací kola jen jednoho výrobce, ale těch výrobců je více. „Cenově se skládací kola pohybuje od 9.000 do asi 35.000 korun.“

Jestli si myslíte, jako jsem se domníval já, že cena je je závislá na hmotnosti a velikosti při složení, pak vás také vyvedu z omylu. Pan Charypar tvrdí, že pro cenu jsou daleko důležitější konstrukční prvky: „Skládací kolo můžete mít malé, městské.“ Tedy asi takové, jaké jsem viděl u onoho kravaťáka. „Ale existují i skládací kola, která vypadají třeba jako horská a na první pohled na nich ani nepoznáte, že jsou skládací,“ dodává Petr Charypar.

Přijde vám skládací kolo jako rozumná alternativa při dopravě do práce? Dovedete si představit, že byste sama na podobném kole jezdila?

Reklama