Poznat život ve středověku můžete z knihy nebo v muzeu. Ale v žádném případě se to nevyrovná skutečné návštěvě kolonizační vesnice z období 13. až 14. století. Právě tu se návštěvníkům snaží přiblížit archeologický skanzen Villa Nova Uhřínov uprostřed krásné přírody Orlických hor. Vyprávění jeho zakladatele, archeologa a historika Bohumíra Dragouna strhne i ty, kteří se o historii nezajímají.

skanzen1

Jakmile vstoupíte za proutěné oplocení skanzenu, je to jako byste se skutečně přenesli o několik století zpět. V atmosféru živoucí středověké vesnice podtrhuje hemžení drobného domácího zvířectva i kouř stoupající z pece. A když máte štěstí, přijde vás přivítat tvůrce toho všeho. Archeolog a historik Bohumír Dragoun, z jehož vyprávění okamžitě poznáte, že svým projektem doslova žije. Ne, nečekejte suchá fakta. Výklad v jeho podání je plný zajímavostí a perliček z tehdejšího života, takže buďte připraveni, že se často od srdce zasmějete.

koza

Jak jste na nápad postavit středověkou vesnici přišel?
Pan profesor Malina napsal takovou knížku, která se jmenovala Vzpomínky na minulost, ve které popsal experimentální archeologii. Tenkrát se mi to strašně líbilo, a tak jsem v nějakých dvanácti letech začal experimentovat a postavil svou první hrnčířskou pec. Když jsem se časem rozhodoval, co bych chtěl v životě dělat, tak nad kuchařem, který je stále u jídla, zvítězil archeolog. Po sametové revoluci přišla restituce, já si koupil tohle desetihektarové údolíčko a začal si tu s kamarády stavět středověké městečko pomocí původních technologií. Dnes jsme druhý nejstarší archeopark v republice a máme nejkrásnější areál. Díky tomu, že je v přírodě. Jsme utopeni v zeleni, máme tu čtyřnohé kamarády… a díky této přírodě, je to nejkrásnější areál v republice.

Bylo od začátku v plánu, že bude pro veřejnost?
Původně byl park uzavřený, nechtěli jsme do něj lidi pustit. Nakonec jsme si ale řekli, že je sice fajn dělat tři roky na nějakém problému, ale chybí zpětná vazba. Tedy lidi. Park jsme otevřeli veřejnosti a zjistili, že je to docela fajn. Archeologie je zkrátka společenská věda. Dnes tudy ročně projde okolo 12 tisíc návštěvníků. A pro děti ze základních škol máme program Okno do minulosti, kterým nám zatím prošlo asi 52 tisíc dětí.

Je skanzen už hotov, nebo ještě něco doděláváte?
Areál se věčně proměňuje. Když se přijdete příští rok, bude něco spadlého a něco jiného budeme naopak právě budovat. Je to živoucí. Všechno děláme tak, aby nás to bavilo, ne abychom stíhali nějaké termíny kvůli dotacím z evropských projektů. I cesta, tedy budování, je pro nás cílem.

Jak finančně náročné to budování je?
Experimenty jsou drahé a časově i logisticky náročné. Komu řeknu, kolik stojí jeden barák podle originální předlohy, ten si myslí, že jsem úplný šílenec. Je to kolem sedmi set tisíc korun. Nejdražší na tom je ruční práce, například dřevo na roubení je ručně kácené a tesané. Veškeré práce jsou tu prováděny pomocí replik dobových nástrojů a historických technologií.

Co je ve středověkém skanzenu k vidění?

Máme pro vás malou ochutnávku.

dymnikJeden z objektů je vytápěn za pomoci dymníku (vlevo), což byl předchůdce komína. „Lidé měly takzvaný dymný provoz, což znamenalo, že žili pod hladinou kouře. Všechen nábytek byl ponížený, jen lůžko zůstalo zvýšené, a to z důvodu, že bylo blíž teplu. Lidé v té době neleželi na zádech, protože se báli, že jim z těla uteče duše. Proto na posteli seděli,“ vysvětluje Bohumír Dragoun.

vybaveni

Dalším z domků je takzvaná zemnice (níže), což je domek zahloubený do země. Ten tu nejen postavili, ale dokonce si i vyzkoušeli, jak se v něm bydlí v zimě při minus osmi stupních. „Po zatopení stoupala hladina kouře jen velmi pomalu, až se po dvou týdnech dostala nad 160 – 170 cm, kde se také držela. Podlahová teplota byla kolem 17 stupňů, stropová okolo 50 stupňů a středová příjemných 25 stupňů. Domy sice vypadají vlhké, ale když se v obydlí topí déle než tři dny, tak se dostáváme na relativní vlhkost okolo 17 procent, což je větší sucho než v paneláku,“ přibližuje Bohumír Dragoun.

zemnice

Ve středověkém sadu pěstují už skoro zapomenuté mišpule, kdoule, klokoč, hrušku roubovanou na hloh, nebo třeba angrešt srstku „Ten je chlupatý, není dobrý, ale je středověký,“ směje se náš průvodce.

sad

„Na střeše kovárny nám roste netřesk, což je takové protipožární opatření, aby nám do toho netřísklo. A velmi dobře funguje,“ poukazuje na střechu dalšího stavení jeho tvůrce.

kovarnanetresk

Takto vypadal chov včel. Věděli jste, že med a vosk byl ve středověku jeden z velkých vývozních artiklů českých zemí?

vcely

K vidění je i past na vlka. „Odhaduje se, že až kolem 25 procent zdrojů jim sebrali predátoři. Proto je likvidovali,“ vysvětluje archeolog.

past

Pokud bude mít i vy možnost ochutnat pravé středověké placky z čerstvě namleté žitné mouky, neváhejte!

placky

Zajímavostí je tu ale mnohem více, tak si návštěvu skanzenu rozhodně nenechte ujít. Více informací naleznete na stránkách www.villanova.cz.

zvirata

skanzen2

Zdroj foto: autorka článku

Další nabídku na léto v Orlických horách a Podorlicku, včetně tipů na rodinné výlety najdete na turistickém portále www.mojeorlickehory.cz.

Čtěte také: