Foto: Shutterstock
Výhody skákání přes švihadlo
Jak už bylo zmíněno, skákat se dá v podstatě všude. Potřebovat budete pouze rovný, tvrdý a bezpečný terén, ale rozhodně kvůli tomu nemusíte chodit do posilovny. Skákat se dá na zahradě, na hřišti, v parku, ale třeba i doma, pokud vám to prostor dovolí.
Omezovat vás nemusí ani čas. Zaskákat si můžete ráno, než půjdete do práce, odpoledne nebo klidně pozdě v noci (když tím nebudete rušit sousedy). Nemusíte se omezovat na otevírací hodiny fitka nebo na množství míst jednotlivých lekcí.
Všeho všudy budete potřebovat pouze jednu cvičební pomůcku, která vás ani nebude stát příliš peněz. Navíc ji jednoduše sbalíte do batohu, takže si ji s sebou můžete vzít kamkoli – třeba i na dovolenou, abyste nevyšli ze cviku.
Skákání přes švihadlo není nuda a rozhodně vás nepřestane jen tak bavit. Nejen, že budete sledovat svůj postupný progres, ale zároveň budete přidávat stále nové triky jako dvojšvihy, trojšvihy atd.
Nezáleží na věku. Švihadlo rozhodně není pro děti – naopak skvělou cvičební pomůckou je právě dospělým, kterým poskytuje mnohé benefity, které si rozepíšeme níže.
Skákání přes švihadlo je vhodné také pro ty jedince, kterým vadí představa cvičení v přeplněné tělocvičně nebo narvaném fitku. Skákat si totiž mohou hezky o samotě v klidu doma. Na své si ale přijdou i milovníci skupinových cvičení, protože skákat se přece dá (v bezpečné vzdálenosti) i ve skupině.
Přínosy skákání přes švihadlo
Hlavním přínosem je zejména posílení celého těla, protože kromě nohou jsou v zápřahu také zádové svaly nebo břicho. Jedná se tak o skvělou volbu, pokud chcete formovat postavu.
Dále je nutné říci, že při skákání přes švihadlo spalujete kalorie o sto šest. Dokonce budete spalovat více, než při jiných běžných sportovních aktivitách je cvičení s činkami nebo jízda na kole. Nejčastěji se skákání přes švihadlo srovnává s během, ale má tu výhodu, že nepotřebujete žádný okruh a také více šetříte své klouby.
Posílíte fyzické i psychické zdraví
Ač se to možná ze začátku nezdá skákání přes švihadlo vám umožní odprostit hlavu od problémů, a to jednoduše tak, že se budete soustředit na techniku skoků a na nic jiného vám nezbydou myšlenky. Zásadní roli pak v tom, že se budete cítit celkově lépe, hrají také endorfiny, ale to při jakémkoli sportu.
Co se týče fyzického zdraví, zlepší se vám kondice a posílíte také srdce a plíce, jak dokazuje studie.
Foto: Shutterstock
Jak začít se skákáním přes švihadlo
Vybavte se pomalejším švihadlem a kvalitní obuví. Vyberte si prostor, který nemá tak tvrdý povrch jako třeba beton a začněte pomalu. Nepřepískněte start a nezapomínejte se vždy před každým tréninkem protáhnout.
Co se týče správné techniky, rozhodně nevyskakujte příliš vysoko. Rychleji byste se unavili a také byste více namáhali kolena. A při odrazu i dopadu využívejte co nejvíce špičky chodidel. Rozhodně nedopadejte na celé chodidlo nebo na paty.
Zdroj info: svihej.cz, aktin, sport.cz, svihadloneninuda, studie
Nový komentář
Komentáře
Asi to taky zkusím v rámci redukce váhy ??
Docela se mi osvěčilo při skákání přes švihadlo hlavně držet pravidelný rytmus. Celkově se mi díky tomu podařilo dost zredukovat váhu. Začala jsem pravidelně cvičit hlavně od doby co jsem si pořídila chytré hodinky, které mají velkou spoustu sportovních režimů https://www.armodd.cz/armodd-prime-stribrna-s-kovovym-trpytivym-reminkem-silikonovy-reminek/