Jezdce Velké pardubické provázela od počátku dostihové neděle smůla. Hned v prvním dostihu se zranil Josef Bartoš, který měl obhajovat loňské vítězství s Decent Fellowem, a koně tak jel Tomáš Hurt. Zranění se nevyhnulo ani Paulovi Andrewovi Johnsonovi, který měl v nejtěžším dostihu kontinentu sedlat dalšího favorita – Cieszymira. Možná že i výměna jezdců měla vliv na tragédii, ke které došlo.

Ještě před dostihem se jezdec Maskula, žokej Jaroslav Myška, tvářil, že jeho kůň potřebuje před překážkou prostor, protože je to už starší pán a k odskoku se občas musí nutit. Po dostihu si pak stěžoval, že ho v tom ostatní „nechali“ a nikdo nešel před něj. Co tedy vlastně chtěl, těžko říct, jisté je však jedno – hned po startu se s Maskulem protlačil na špici a na Taxis najížděl jako první. A v tom byl právě problém. Třináctiletý hnědák se rozhodl, že skákat nebude, začal bočit doleva a před odskokem se téměř zastavil. Překážku tak nezvládl a za příkopem upadl. Horší byl ovšem osud Cieszymira, vedeného Markem Stromským. Ryzák polského původu neměl kvůli Maskulovi ve skrumáži koní místo pro odskok ani pro doskok – a tak skončil v příkopě se zlomenou nohou a musel být utracen.

Decent Fellow skákal ve vnější stopě, a tak přešel Taxis bravurně. S překážkou si poradil i Juventus s šestnáctiletým Váňou juniorem, kteří šli naopak vnitřní stopou, a sedmiletá bělka Sixteen.

Zatímco Decent Fellow odvodil prakticky celý dostih, drobná Sixteen šetřila síly a v cílové rovince prokázala své kvality. Je tak první bílou klisnou, která ve Velké zvítězila, a Dušanu Andrésovi, který už dokázal zvítězit v Derby, přinesla tolik očekávané první místo i v nejslavnější cross-country steeplechase. Na druhém místě doběhl spolehlivý Decent Fellow, třetí překvapivě skončila Eliška Přemyslovna, na pěkném čtvrtém místě skončil britský Ivoire de Beaulieu a páté místo si doslova vydřel Juventus s mladým Váňou, kterým se v dostihu příliš nedařilo.

Jestli se na výsledku dostihu podepsala výměna jezdců, Myškova chyba nebo prostě jen to, že po ročnících, kdy se jezdci domlouvali, kdo a jak bude na Taxis najíždět, polevili v opatrnosti, těžko říct. V každém případě by však k podobným chybám, jaké předvedl Maskul, docházet nemělo.

Co si o průběhu Velké myslíte Vy? Sledovala jste ji? Na koho jste sázela? Přejete vítězství Sixteen, nebo jste měla jiného favorita? Co si myslíte o pádu koní na Taxisu?