Šest dnů po ničivém zemětřesení, desetimetrové vlně tsunami a následné havárii několika jaderných elektráren v postiženém Japonsku, je nejhorší situace v  elektrárně Fukušima 1. Situace se tu, podle zpráv zahraničních agentur dostala mimo kontrolu.

Komisař EU pro energetiku Günther Oettinger, pro média prohlásil, že se celá věc může se změnit v ještě větší katastrofu, na jejímž kontě bude mnoho obětí.

Na čtvrtém bloku japonské jaderné elektrárny Fukušima1  je extrémně vysoká radiace. V chladicí nádrži čtvrtého bloku u vyhořelých palivových tyčí v reaktoru, totiž vypařila všechna voda a to způsobilo velký nárůst teploty, následné výbuchy a vysokou radiaci.

Nad havarovanou elektrárnou budou létat americká špionážní a budou snímkovat reaktory infračervenými kamerami. Japonci tak získají teplotní mapu vnitřku reaktorů a nádrží s vyhořelými články.

Zaměstnanci elektrárny mohli podle některých zpráv dostat smrtelnou dávku záření.

Evropské země se přidaly k těm, které se připravují na přijetí těch Japonců, který byli postiženi smrtící radiací.

500 transplantačních zdravotnických zařízení je v případě potřeby připraveno jen v Evropě.

Podle francouzských energetiků je katastrofa ve Fukušimě druhou nejhorší v dějinách jaderných elektráren.

Nejen radiace

Japonsko se jen těžko vzpamatovává. V azylech chybí teplé jídlo a statisíce rodin jsou stále bez proudu. To je zlé, protože je mráz.

Stále se pohřešuje okolo 9 000 lidí.

Mohou tam být živí lidé, mohou tam bez pomoci umírat, ale na mnoho míst se prostě nelze dostat. Je to strašné“, řekl pro japonskou TV stanici jeden ze záchranářů.

V noci na středu se okolí postižené ovlasti opět otřáslo silou 6 st. R.Š. a otřesům stále nemusí být konec.

Radiokativní mrak, který míří na východ, není prodle zpráv odborníků pro nás nebezpečný. Koncentrace je prý velice malá.

Reklama