TikTok je čínská aplikace, která se drží na předních místech v žebříčku používaných aplikací a stahuje se jako o závod. Podle průzkumu České děti v kybersvětě z roku 2019 používalo tuto aplikaci 28,48 % českých dětí. A toto číslo během roku určitě ještě vzrostlo. TikTok má totiž stále víc a víc stažení.
 
Z údajů Digiday vyplývá, že TikTok má více než polovinu uživatelů ve věku 13 až 24 let. Třináct je totiž minimální hranice, aby si člověk mohl založit profil. Není ovšem výjimkou, že jsou na TikToku i mladší děti.
 
TikTok umožňuje sdílení krátkých videí. Ta obvykle mají kolem patnácti vteřin a jsou veřejná a může si je tak prohlížet kdokoli. Často jde o krátké tanečky, o otevírání pusy na hlášky ze známých filmů či písničky a k tomu se využívají různé zvukové a další efekty.
 
Mezi lidmi se na něm rovněž šíří nejrůznější výzvy, které mohou být i zdraví velmi nebezpečné.
Patří mezi ně například výzva skullbreaker, kdy vedle sebe stojí tři osoby. Dva lidé po stranách mají za úkol prostřednímu člověku podkopnout nohy, což samozřejmě končí pádem. Následkem může být i ošklivé poranění hlavy.


 Zdroj: Youtube

Další výzva nabádá děti k tomu, aby do zásuvek strčily nabíječku na telefon a k tomu přidaly mince. Výsledkem jsou jiskry, které sice na videu vypadají efektně, ale jsou nebezpečné a mohou dotyčnou osobu poranit a způsobit požár.


  Zdroj: Youtube

O nic víc chytřejší není ani výzva s cereáliemi. Jeden člověk při ní leží a druhý mu do pusy nasype cereálie, zalije je mlékem a následně je jí lžičkou jako z lidské mísy. Je zřejmé, že hrozí zadušení.


  Zdroj: Youtube

K dušení může dojít i u výzvy se solí, kdy si lidé nasypou velké množství do úst. Potom nejsou schopní sůl spolknout, a tak ji s kašlem plivou ven.


  Zdroj: Youtube

Bezpečná není ani výzva spočívají v tom, že se člověk sklouzne tanečním pohybem nejprve na jednu a potom na druhou stranu. Na krátkém tanečku by ani nemuselo být nic špatného, kdyby to někteří jedinci nezkoušeli i v autě a nestrhávali při řízení volant na jednu a potom hned na druhou stranu.


  Zdroj: Youtube

Zranit se mohou i účastníci výzvy, ve které dají svůj telefon do výtahu, pošlou ho o několik pater dolů a jakmile se zavřou dveře, běží po schodech, aby svůj telefon stihli. Na závěr svůj triumf oslaví tanečkem. Tedy pokud si po cestě nezlomili nohu. TikTok se sice snaží videa s nebezpečným obsahem blokovat, ale ne vždy se mu to podaří zachytit včas. 
 
Síť je podle serveru E-bezpečí (což je projekt zaměřený na prevenci, vzdělávání, výzkum, intervenci a osvětu spojenou rizikovým chováním na internetu), nebezpečná i s ohledem na sexuální predátory. Děti ve videích často poskakují, různě se nakrucují a stane se, že jim u toho vykoukne obnažená kůže, která může vzrušovat pedofily. Ti následně mohou děti oslovovat a požadovat od nich svlečené fotky apod. 
 
E-bezpečí proto vydalo základní doporučení pro rodiče a jmenovalo kroky, které je třeba udělat, aby dítě zůstalo v bezpečí.
 
Znamená to:

  • Zajistit základních bezpečnostnostní parametry uživatelského profilu, tedy nastavit uživatelský profil dítěte na soukromý, nikoli veřejný. Tím pádem nebude produkce dítěte automaticky veřejná.
  • Vypnout lokalizační služby v aplikaci, nepůjde sledovat, kde se dítě nachází, odkud se připojuje.
  • Pokud je to možné, zajistit si jako rodič přístup do profilu dítěte a monitorovat, jaké aktivity na profilu provádí. Zaměřit se na přístup ke vhodnému a nevhodnému obsahu.
  • Sami si nainstalovat aplikaci TikTok a upozornit dítě na to, že budete jeho činnost stejně jako ostatní uživatelé sledovat.
  • Otevřeně s dítětem komunikovat o tom, co na internetu dělá, a nastavit jasná pravidla pro využívání technologií – včetně limitování času apod.

Čtěte také:

Reklama