Většina z nás zná příběh rakouské císařovny Sissi z filmové trilogie pravidelně vysílané na televizních obrazovkách v době Vánoc. Odtud také víme, jak se Sissi stala císařovou nevěstou a tušíme, jak byla vlastně ve svém manželství nešťastná. A přitom tato nádherná žena, první celebrita své doby, měla ty nejlepší předpoklady být dokonale šťastná.

sissi

nejkrásnější portrét Sissi

Alžběta neboli Sissi (mnohdy psáno jen Sisi - přezdívka se v písemné podobě příliš neužívala, proto ta nejednotnost v pravopise) přišla na svět v neděli a navíc na Štědrý den. To bylo příznivé znamení. A v pusince měla zoubek, stejně jako ho měl prý Napoleon! Byla tatínkův mazlíček, který si vždy prosadí svou, i když nebyla nejmladším dítětem v rodině. Milovala sport a hudbu, učení ji příliš nebavilo.
Její budoucí manžel, vlastní bratranec, vyrostl v diametrálně odlišném prostředí. Jeho matka Žofie byla v mládí velmi krásná, inteligentní a ctižádostivá. Její zásluhou, neboť oželela své ambice stát se sama v budoucnu císařovnou, se vlastně František Josef stal v pouhých 18 letech císařem. František si toho byl dobře vědom a byl jí za to patřičně vděčný. Když bylo na čase, aby se mladý císař oženil, opět se do toho vložila matinka. V polovině 19. století byl atraktivní partií srovnatelnou se současným britským princem Williamem. Mladý, hezký, žádoucí ...

Scénář „seznámení“ režírovaný matkou i její sestrou se oběma dokonale vymkl z rukou. František Josef se totiž beznadějně zamiloval ne do předem určené sestřenice Heleny (mimochodem mimořádně krásné ženy), ale do veselé a bezprostřední Sissi a jako jeden z mála Habsburků si skutečně nevěstu vybral a prosadil sám. A k Bad Ischlu jako místu prvního setkání s milovanou Sissi měl natolik silný citový vztah, že v císařské vile, kterou si do té doby Habsburkové jen pronajímali, nechal provést luxusní přestavbu - byla přistavěna dvě křídla, takže vznikla budova ve tvaru iniciály E=Elizabeth. Jezdil sem prý každoročně na letní byt, několik málo prvních let i se Sissi a dětmi, později už jen sám, a to až do začátku první světové války.

kaiservilla

Kaiservilla, místo „seznámení“ v Bad Ischlu, půvabném městečku v Solné komoře

A ze strany Františka to byla láska na celý život, taková, jakou si jen může žena přát. Choval se prý k Sissi ohleduplně i o svatební noci, nenaléhal, když viděl děs v jejích očích. Co se divíme - bylo jí teprve 16 let!
Pro Sissi bylo velice ponižující, když druhý den ráno musela veřejně přijmout tzv. jitřní dar, což bylo jakési odškodnění pro nevěstu za ztrátu panenství, i když v tomto případě vlastně k ničemu „nedošlo“! Myslím tedy, že byl František formát, když žádné intimity neventiloval. Štěstí, že měli Habsburkové decentnější pravidla - ne jak ve Francii či Španělsku, kdy se celé příbuzenstvo chodilo dívat do ložnice, jestli se tam děje, co se dít má!
Bohužel první milostné zážitky, ačkoli nebyl František žádný násilník a určitě se snažil, natolik Sissi negativně poznamenaly, že se jim vyhýbala, jak to jen šlo. Těhotenství se děsila, obávala o svou postavu a své děti rodila velice těžce, snad jen ke svému poslednímu dítěti - dceři Marii Valerii - získala silný citový vztah. Ale to by bylo na dlouhé povídání.

Sissi také určitě Františka zpočátku velice milovala. První týdny trávili manželé v zámečku Laxenburg u Vídně. František Josef byl císař, o kterém je známo, že žil velmi asketicky, vstával ráno v 5 hodin (v létě i dříve!) střídmě jedl a celý den vyřizoval úřední spisy. Za prací tedy odjížděl do Hofburgu a vracel se až na společné večeře. Protože tedy neměl příliš času se Sissi věnovat, ta se vlastně dostala do pozice ne nepodobné manželkám podnikatelů - workholiků z 90. let 20. století, bonusem navíc byla věčná přítomnost Žofie, tchyně a tetičky v jedné osobě, stále s něčím nespokojené. O vztahu Sissi a Žofie se toho také dost napsalo. Vše vyznívá ve prospěch Sissi. Ale bylo to tak skutečně? Nebyly tyto informace záměrně zkreslené? Vznikly v době, kdy už Žofie nežila a nemohla se tedy bránit. Možná, že měly být jakýmsi vylepšením image Sissi, která prý údajně ve své době nebyla až tak populární, jak se dnes domníváme.

Laxenburg

Laxenburg, místo „líbánek“

František byl sice k Sissi pozorný, ale moc jí nerozuměl. Její snění mu bylo naprosto cizí, poezii neuměl ocenit, v divadle prý vydržel maximálně jedno dějství.
Sissi začala brzy nenávidět oficiality vídeňského dvora a začala odmítat Františka Josefa reprezentovat. František ji však stále miloval, nikdy na ní nešetřil, vždy bez mrknutí oka vyrovnal její dluhy. Ona pod rouškou nemocí, ať už skutečných či hraných, jej neustále opouštěla a odjížděla si léčit své neduhy co nejdál od něj. No chová se tak milující manželka?

Sisi byla opravdu krásná žena, prý nejkrásnější své doby, i když měla zdatnou soupeřku ve francouzské císařovně Evženii, manželce Napoleona III..
Na tehdejší dobu byla poměrně vysoká, měřila 172 cm, nevážila prý více než 50 kg, dokonce se hovoří i o 45 kg! Vážila se dvakrát i třikrát denně, sportovala, neustále hladověla. Živila se fialkovou zmrzlinou, pila šťávu vylisovanou ze syrového telecího masa, jinde se píše o silném masovém vývaru k obědu. Přesto byla se svým tělem neustále nespokojená. Koupala se v mléce, používala pleťové masky, mytí vlasů 12 žloutky a následné rozčesávání služebnictvo nenávidělo. Dnešní kosmetické firmy by si mnuly ruce. Byla by pro ně tou nejlepší reklamou.

Od svých 32 let se odmítala nechat portrétovat, o fotografování ani nemluvě. Zahalovala svou tvář, nosila klobouk, vějíř nebo slunečník.
Její zásadní vadou na kráse byly nažloutlé a nepříliš rovné zuby. Dnes by to spravila fixní rovnátka a ještě by byla in! Stomatologie 19. století byla bohužel jinde, a tak to Sissi řešila po svém. Na portrétech se skoro neusmívala a dokonce i při artikulaci otvírala pusu minimálně, takže jí moc nebylo rozumět.
Na konci života už nebyla štíhlá, ale přímo hubená. Přibývalo vrásek, už nemusela držet diety.
Aby František co nejvíce udržel Sissi ve Vídni, nechal pro ni postavit vilu, v níž by se cítila dobře. Nelíbilo se jí v Schönbrunnu, ani v Hofburgu. Výsledkem byla Hermesvilla uprostřed parku Lainzer Tiergarten. Ale ani tou, ačkoli stála hříšné peníze, ji ve Vídni neudržel. Hermesvilla

Hermesvilla

Smutný konec této velké - i když nejspíš jednostranné lásky - je víceméně také známý.
Zavraždění Sissi bylo náhodné, vrah měl v plánu zabít úplně někoho jiného...

Je tedy Sissi co závidět? A Františkovi?

Reklama