Císařovnu Alžbětu neboli Sissi (Sisi) netřeba představovat. Není snad na světě panovnice, o níž by se vědělo více. Byl napsán bezpočet knih, natočena řada filmů, vznikl i muzikál… O bohatosti jejího života svědčí i to, že je jí věnováno i celé muzeum.

Muzeum císařovny Sissi, tedy Sisi Museum je součástí komplexu vídeňského Hofburgu, paláce, kde se Sissi tak nerada zdržovala a odkud prchala, jak jen to bylo možné.

Vchod do Sisi musea

Vchod do Sisi Musea, které je umístěno v křídle pojmenovaném po arcivévodovi Štěpánu Viktorovi

Šest místností císařských apartmánů je plných Alžbětiných osobních předmětů i jejích nejkrásnějších portrétů. Skvělý český audioprůvodce vás nejen provede labyrintem muzea, ale také vám prozradí mnohé známé informace i spoustu takových, které vyvrací mýty, jež se kolem císařovnina života především až po její smrti vytvořily.

Sisi-myth

Dozvíte se i to, že Sissi nebyla vůbec tou oblíbenou císařovnou, jak nám ji stále prezentují sladkobolné filmy s Romy Schneiderovou. Za jejího života se o ní psalo jen velmi málo. Z vystavených novinových výstřižků je zřejmé, že pouze v dobrém. Samozřejmě. Noviny přece podléhaly cenzuře, takže nic negativního se v nich o ní pochopitelně neobjevilo. Veškeré sympatie obyvatel monarchie patřily císaři. Císařovnu, která se Vídni objevovala jen zřídkakdy, chápala veřejnost jako „podivnou dámu“. Teprve po její smrti byly objeveny možnosti komercializace legendy o krásné císařovně. Začaly se prodávat upomínkové předměty připomínající zavražděnou císařovnu. Po celé říši vznikaly sochy na její počest.

Sissi se postupně stávala ikonou, která ale neodpovídá historické pravdě. Tradičně se třeba zdůrazňovalo to, jak špatný vztah měla k Sissi odpočátku její tchyně a tetička v jedné osobě – arcivévodkyně Žofie Bavorská. Jak moc si nepřála, aby si její syn vzal Sissi za manželku.

Bedroom

Sissiina ložnice i obývací salon zároveň

Pravdou sice je, že plánovala i se svou sestrou Ludovikou Bavorskou svatbu Františka Josefa se starší Helenou neboli Nené (ostatně ta by se úkolu být císařovnou zhostila nejspíš nepochybně lépe a navíc byla stejně krásná), ale rozhodně neházela Sissi klacky pod nohy, když viděla, jak zamilovaný její syn je. Sama Žofie nic takového nezažila, vdávala se z rozumu.

Dlouhodobě vše vyznívalo ve prospěch Sissi. Jenže nebyly tyto informace záměrně zkreslené? Vznikly v době, kdy už Žofie nežila a nemohla se tedy bránit. Možná, že měly být jakýmsi vylepšením image Sissi. Nedávno vydaná kniha Gabrielle Praschl-Bichlerové Naše milá Sisi přináší dosud nezveřejněné soukromé dopisy rakouské císařské rodiny a v řadě významných bodů opravuje dosud prezentovaná fakta o „zlé tchyni“.

Privatcollection

Muzeum vystavuje množství jejích osobních předmětů. Zajímavostí je i replika šatů, které měla jako šestnáctiletá dívka den před svojí svatbou

Sissi byla nepochybně krásná žena a od jisté doby si toho byla vědoma. Mnohdy to využívala a zneužívala. Péči o krásu věnovala většinu dne. Že měřila 172 cm, vážila mezi 45-47 kilogramy a kolem pasu měla 51 cm (někdy se uvádí i méně), je známé. V muzeu se dozvíte, že sice držela často diety a sportovala, ale že by pila syrovou šťávu z telecího masa, jak se s oblibou zdůrazňovalo, pravda není. Že skoro nejedla? Taky mýtus. Překvapivě měla ráda zákusky a prý se nijak neomezovala. Účty z různých cukráren dokazují, že ráda mlsala zmrzlinu i jiné dobrůtky.

Samozřejmě vše kompenzovala cvičením, šermem a plaváním, ráda jezdila na koni. Ve všem podávala skvělé výkony, až na hranici bezpečnosti. Později si oblíbila dlouhé pochody za každého počasí. Její společnice jí absolutně nestačily…

Pokoj

V jejím soukromém salonku nechybělo sportovní náčiní – ribstol, hrazda a kruhy zavěšené ve dveřích

Bath

Koupelna Jejího Veličenstva

Sisi Museum vzniklo v roce 2004, tedy v roce, na něž připadlo 150. výročí jejího sňatku s Františkem Josefem. Je dílem proslulého scénografa profesora Rolfa Langenfasse. V muzeu můžete spatřit asi tři sta různých exponátů včetně dětské harfy z Bavorska, cestovní lékárničky čítající 63 kusů, repliky uherských korunovačních šatů a šperků, kompletní šestidílnou soupravu smutečních šperků z onyxu a gagátu, kterou Sissi nosila ke smutečním šatům po smrti svého syna Rudolfa, nechybí ani plášť s volavčími pery, do kterého Sissi zahalili po atentátu, či císařovnina posmrtná maska… Většina předmětů, která byla ještě donedávna v soukromých rukou, dokonale dotváří Alžbětin životní příběh.

Hlavním cílem muzea bylo vyvrátit běžné klišé o Sissi a pokusit se vytvořit realistický obraz této fascinující osobnosti. A to se skutečně povedlo!

Sisi Museum je spojeno s prohlídkou Stříbrné klenotnice a císařských apartmánů, v nichž získáte představu o životě císařské rodiny.

Při nejbližší cestě do Vídně si tedy rozhodně nenechte ujít návštěvu tohoto unikátního muzea. Určitě nebudete litovat. Otevřeno pro vás mají v červenci a srpnu od 9,00 do 18,00 a ve zbytku roku od 9,00 do 17,30 hodin. Chcete-li se dozvědět více, navštivte www.hofburg-wien.at

Foto:  © Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H.

 

Na našem webu jste si ze života Habsburků mohli dříve přečíst:

 

Reklama