Ostatně i extravagantní císařovna Sissi měla tetování. Ráda cestovala a milovala moře. Na levou lopatku si proto nechala v padesáti letech vytetovat drobnou modrou kotvu. A co na to František Josef? Naznal prý, že je to originální a vůbec ne hrozné. Aspoň takto se to traduje…

ma.jpg
Foto: Maud Wagnerová
The Plaza Gallery, Los Angeles, Public domain, via Wikimedia Commons

Průkopnicí tetování se ale stala Američanka Maud Wagnerová (1877- 1961), která je považována za první ženu-tatérku v historii. O jejím dětství či raném mládí se toho moc neví. Snad jen to, že pocházela z Kansasu a začala se živit jako hadí žena a artistka v cirkusech.

Možná by u toho i zůstala, kdyby v St. Louis v roce 1904 nepotkala svého osudového muže, Augusta Wagnera, zvaného Gus. Když ji už tehdy známý tatér pozval na rande, souhlasila pod podmínkou, že ji naučí tetovat. A pak už to šlo rychle. Gus byl skvělý učitel a Maud nadaná žákyně. Gus ji naučil tetovat nejen ostatní, ale i sebe samu. Ještě téhož roku se vzali.

ss.jpg
Foto: Manželé Wagnerovi při práci
See page for author, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Tetovali se nejen navzájem, ale prvními zákazniky Maud byli její kolegové v cirkuse, kde byl o tetování velký zájem. Maud byla šikovná, zručná a rychlá. I když už v té době existoval tetovací stroj, Wagnerovi stále tetovali ručně. Zpočátku ještě jezdili s cirkusem, ukazovali svá potetovaná těla a vydělávali si tím až 200 dolarů týdně. To byla na tu dobu závratná částka. Protože byl o jejich tetovací služby trvale velký zájem, opustili cirkus a osamostatnili se. Poté se vydali na společné cesty napříč Amerikou, na kterých vystupovali a tetovali v zábavních parcích a na poutích. Kdysi bylo tetování obvyklé u námořníků, ostatně Gus byl v mládí také námořníkem a s technikou tetování se seznámil právě na svých plavbách. Spolu s Maud pak byli prvními tatéry, kteří přenesli tetování z pobřežních měst do vnitrozemí.

Manželům se narodily dvě dcery – Sarah a Lovetta. Mladší Lovetta po svých rodičích zdědila nadání a naučila se tetovat už jako devítiletá. V dospělosti se také živila jako tatérka, i když sama neměla jediné tetování. Chtěla být totiž tetována pouze rukou otce. K tomu ale nikdy nedošlo, protože Maud Gusovi zakázala, aby dceru tetoval. Jaký paradox…

Gus Wagner zemřel v roce 1941 na zdravotní komplikace po zásahu bleskem. Maud ho přežila o dvacet let. Po smrti obou rodičů sice Lovetta uvažovala o tom, že se přece jen nechá potetovat, ale nakonec od záměru upustila. Nikdo by to tak dobře nezvládl jako její otec…

blobid0.png
Foto: Jennie Churchillová a císařovna Sissi si také oblíbily tetování
Jennie Spencer-Churchill -See page for author, Public domain, via Wikimedia Commons
Alžběta Bavorská - Emil Rabending, Public domain, via Wikimedia Commons

Zdroj info: Wikipedie – en, www.potetovat.cz

Na našem webu jste si mohli také přečíst: