Nikdo.
Takže prodával “Sirup proti kašli ze světových kytek doktora Pembertona”.
Ale i když nebyl doktor, nebyl ani žádný podvodník.
Ve své době Civilní války v USA drogista věděl o lécích tolik, co národní farmaceutická firma. A to je přesně to, co pan Pemberton byl: lékárník na rohu.
Hned po přistěhování do Atlanty, nebo hned po jeho slavném “Barvivu na vlasy podle indiánské princezny” začal vymýšlet nový lektvar.
Většina léků v té době obsahovala alkohol, ne tak ovšem nový recept doktora Pembertona. Snažil se léčit bolesti hlavy a možná – jako vedlejší účinek: tak trochu i kocovinu. Experimentoval s výtažky z různého ovoce a oříšků, přidával nejrůznější listy (ale to jenom kvůli vůni).
Má-li to léčit bolesti hlavy, potom potřebuje nějaký stimulant – možná kofein.
A analgetikum. Řekněme kokain.
Ale John, který investoval všechny své prostředky do vývoje svého zázračného léku, potřeboval finanční pomoc.
Tak v roce 1886 vzal svůj tmavohnědý sirup a nabídl jej největší lékárně v Atlantě do Jacobs Pharmacy.
“Z čeho se sirup skládá?” chtěl vědět pan Jacobs.
Dr. Pemberton vysvětlil, že to je výrobní tajemství a že by to měl pan Jacobs alespoň zkusit. Prostě smíchat sirup s vodou.
Lékárník Jacobs koupil Pembertonův sirup, udělal tomu reklamu – ale prodej veškerý žádný. Atlanťané to léto byli zjevně bez bolesti hlavy a bez kocoviny.
Ale potom vstoupila do hry náhoda.
Osud. Vlastně opilec.
Jednoho rána přišel do lékárny zákazník s viditelnými známkami včerejšího hýření a prodavač mu doporučil Pembertonův sirup a šel mu jeden namíchat. Asistent byl nový a ještě ne plně seznámen se správnou procedurou míchání a omylem (místo normální vody) použil vodu karbonovanou s bublinkami, obohacenou kysličníkem uhličitým.
Jeho omyl je dodnes součástí současného receptu.
Doktor Pemberton, mistr léčebných lektvarů, nemohl ale vyléčit sebe.
Jeho zdraví se výrazně zhoršilo hned po jeho vynálezu, a tak to trochu, co ze svého objevu měl - bylo necelých 2 000 dolarů, než zemřel.
Takže: malý neznámý lékárník na rohu ulice v Atlantě se nikdy nedělil o ten obrovský kopec zlata, který jeho výrobek dodnes hromadí z celého světa, kdekoliv se prodává : Coca-Cola.
Nový komentář
Komentáře
Mohli tam ten kokain nechat
Pěkný článek, to jsou věci.
Príma
zajímavé, asi bych zvolila trochu jiný nadpis, skoro jsem to přehlédla