Jak napovídá už samotný titulek, čtenářka s nickem SIRAP je zastánkyní manželství. Ve svém příspěvku nám krásně a s citem popisuje svoji životní cestu manželstvím, která trvá už 34 let!

Milá Sašo, milé dámy, milá redakce!

Rozhodla jsem se, že i já napíšu několik vět k dnešnímu zajímavému tématu.

Že je manželství dnes přežitkem, že stoupá počet párů žijících jen na psí knížku, že je jednodušší si vztah nejdříve vyzkoušet nanečisto a teprve potom se uvidí, co dál, že ukončit volný vztah je snadnější, než se komplikovaně rozvádět… Ano, není to nic, s čím by se nedalo nesouhlasit.

Jenže … I když tyto názory neodsuzuji, přece jen jsem asi trochu konzervativní a jsem zastánce tradičních hodnot, tedy i manželství.

Jako malá holka jsem hodně četla a ráda snila. Měla jsem ráda romantické knížky i romantické filmy. Přiznám se, že jsem si občas tak trochu představovala sama sebe, možná to znáte. Od té doby jsem si samozřejmě rozšířila své literární obzory, ale zase přiznám, že ani dnes nepohrdnu občas nějakým romantickým slaďákem, i když vám možná budu připadat jako malá praštěná holka.

Vdávala jsem se v posledním ročníku VŠ po dvouletém chození, chcete-li po dvouleté známosti. Ne, nežili jsme spolu na hromádce, abychom si to vyzkoušeli. I když už tehdy jsem takové páry znala. Nebylo to ovšem tak běžné jako dnes. Ani jsme se nemuseli brát, což také býval jeden z hlavních důvodů svateb. Prostě jsme se spontánně rozhodli, že bychom chtěli zůstat po škole spolu. Dnes někdy přemýšlím, jak to, že nám to vyšlo? A jsem moc vděčná za to, že to vyšlo.

Začínali jsme v cizím městě, ale měli jsme velikou kliku, že jsme získali malý byteček. Vlastně jsem měla kliku já, byt získal manžel. A protože byl šikovný, brzy jsme měli větší a lepší byt, dnes máme slušný dům. Nebyla to samozřejmě všechno jenom jeho zásluha, taky jsem se snažila. Pochopitelně postupně se nám narodily dvě děti – klasika, abych uzavřela výčet toho, co jsme si spolu pořídili.

Neříkám, že vše bylo vždy ideální. Na některé věci, třeba na výchovu dětí, jsme možná měli kapánek rozdílné názory, pocházíme totiž z rozdílných prostředí. Já jsem vyrůstala v rodině – přísný tatínek a hodná maminka, která se snažila dost věcí žehlit, zatímco manželovi rodiče ho vychovávali docela liberálně, ale musím uznat, že ho vychovali skvěle. Je nejen zodpovědný, ale umí se postavit ke každé – i manuální – práci, nic pro něj není a nebylo problémem, ale především je to moc prima člověk, který mě miluje a kterého moc miluji i já. V posledních letech si to uvědomuji čím dál víc. A to jsme spolu téměř 34 let.

Možná, že jsem zaběhla do příliš velkých detailů. Ale chtěla jsem naznačit, proč jsem zastáncem manželství. Prostě proto, že nám to vyšlo, a tak bych to přála i ostatním. Prostě to taky zkuste.

Dnešní doba je trochu jiná. Myslím, že je správné, že si většina mladých párů život spolu chvíli vyzkouší a pak se teprve rozhodne pro svatbu, případně se rozejde. Jsem přesvědčená, že dnes bychom s manželem postupovali stejně. Ta doba „zkoušení“ by ale podle mého neměla být zas moc dlouhá. Tak dva, maximálně tři roky. Anebo kolik let každému vyhovuje. A pokud má někdo majetek, ať se klidně sepíše předmanželská smlouva. Vůbec na tom nevidím nic špatného. Stát se může ledacos.

Uzavření manželství je dobré taky v případě, že se partneři rozhodnou mít děti. Líbí se mi, když mají všichni v rodině stejné jméno. Nelíbí se mi, když se maminka jmenuje jinak než dítě a když je vlastně navíc ještě „slečna“. Ale neodsuzuji to, jen bych to tak prostě nechtěla. Další pozitivum vidím v určitém zabezpečení v případě, že se jednomu z manželů – nedej bože – něco stane. To bývá tragédie v každém případě, mnohem větší ale, když se jedná pouze o partnery, nikoli manžele. Možná, že tyto názory zrovna nejsou příliš romantické. Ale to je taky život.

Nebudu už dál unavovat. Takže já jsem jednoznačně pro manželství, ale pokud možno pro šťastné manželství.

A přeji všem, kdo se do něj chystají vstoupit, ať toho nikdy nelitují. A ti, kteří tento „papír“ opravdu ke štěstí nepotřebují, ať také nikdy nelitují.

Prostě přeji oběma skupinám především spokojený partnerský život podle jejich představ, protože člověk by neměl zůstávat sám. A těm, kdo partnera nemají a hledají, přeji, ať se jim to splní co nejdříve.

Hezký zbytek dne přeje SIRAP

P.S.

Někde jsem četla, že dnešní ženy upřednostňují život na hromádce proto, že v manželství prý musejí více uklízet a také že ženatí muži pomáhají méně než před svatbou. No nevím, přijde mi to docela úsměvné.
Nebo to máte také tak?

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________

Milá SIRAP, až mi chvilkami vstoupily slzy do očí, tak krásně a s citem jste svůj příspěvek napsala. Moc Vám za něj děkuji, o to víc, že i já jsem zastánkyní manželství.
Ať vám vaše spokojené manželství ještě hodně dlouho vydrží!
Saša

 

Téma dnešního dne s pěkným datem 13. 3. 2012
Svatba, nebo život na hromádce?

  • Vdávala byste se, nebo upřednostňujete život na hromádce?
  • Proč?
  • Vdala byste se pro peníze?
  • Napište nám, jaké má váš stav výhody a nebo nevýhody.
  • Co říkáte na uzavírání předmanželských smluv?
  • Odmítla jste někdy nabídku ke sňatku a litovala pak toho?
  • Nebo naopak čekáte, a ona nepřichází?
  • Je podle vás soužití na hromádce stejné jako manželství?
  • A můžete přidat i váš názor na uzavírání manželství párů stejného pohlaví.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží krásný dárek - kuchařku Hanky Michopulu s příznačným názvem Zpátky domů :))

knihakucharka

Reklama