seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Statistiky mluví jasně – ve šťastném vztahu přibývají kila 
V srpnu 2022 vyšel v magazínu Washington Post článek, ve kterém se autorka odkazuje na studii, podle které je u lidí žijících ve šťastném manželství déle než čtyři roky mnohem větší pravděpodobnost přibírání na váze v porovnání s těmi, kteří spolu nejsou příliš šťastní. Zajímavá je i studie z roku 2012, jejímž spoluautorkou je Penny Gordon-Larsen. Podle této studie je zvýšená obezita spojena s přechodem od nezadaného či randícího do společného soužití nebo manželství. Studie tvrdí, že čím déle žena žije s partnerem, tím se zvyšuje pravděpodobnost přibírání na váze, zatímco riziko obezity u mužů vzrůstá až mezi prvním a druhým rokem soužití. Během několika let po svatbě je pak u manželů dvakrát větší pravděpodobnost, že se stanou obézní než ti, kteří spolu jen randí. 

Proč tomu tak je? Nárůst hmotnosti je často způsoben tím, že lidé jsou ve vztahu šťastní a necítí už takovou potřebu vypadat dobře. Častou příčinou bývá také to, že zadaní či manželé začnou žít méně aktivním životním stylem, mají časově náročnou práci a rodina se rozroste o děti. 

Více času s partnerem, méně času ve fitku 
Pokud jste zrovna single, nejspíš vám zbývá dost času na vaše zájmy, koníčky a přátelé. Nemusíte se omezovat. Nikdo vám nevyčítá, že trávíte příliš mnoho času ve fitness centru nebo jste se vydali neplánovanou celodenní horskou túru. To se může v partnerství změnit, zvlášť pokud si najdete polovičku s odlišnými zájmy. V partnerství může být složitější najít si dostatek času na vlastní koníčky či přimět partnera, aby je podnikal s vámi, pokud například ke sportu předtím neinklinoval. V těchto případech je důležitá vzájemná komunikace, kompromisy a hledání společných zájmů. 

Láska prochází žaludkem, ale má to svá úskalí 
Výhoda, pro někoho možná nevýhoda, života bez vážného vztahu spočívá v tom, že si sami vaříte a díky tomu si i lépe uzpůsobíte a pohlídáte jídelníček. „Je mnohem snazší stravovat se zdravě, když si jídlo připravujete sami, než když vám vaří drahá polovička. A co teprve, když máte děti! Z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy se dá druhý přesvědčit, že tohle je vážně dobré a navíc zdraví prospěšné. Třeba v naší rodině milujeme kimchi, ale pro děti je to přeci jen potravina, kterou nevyhledávají, protože jim jednoduše nevoní,“ říká Martin Kudera, zakladatel Farmy Živina. Není to však pouze o výběru potravin, ale třeba i o tom, že je zkrátka těžké druhému říct, že si tu s láskou upečenou buchtu nedá, protože chce mít dokonalou postavu do plavek. Navíc partnerovi či partnerce se přeci líbí tak, jak vypadáte, tak nač držet dietu a proč se líbit ještě někomu dalšímu? 
Dá se to přeci jen řešit bez toho, aby nevznikla hádka nebo jste druhého svým odmítavým postojem k jeho jídlům neranili? Stejně jako v případě koníčků platí i tady jednoduché pravidlo – komunikace a hledání kompromisů. „Vysvětlete druhému, proč a o co usilujete. Že to děláte hlavně sami pro sebe. Co se týká kompromisů, při dlouhodobě správně nastaveném jídelníčku a pravidelném pohybu si buchtu klidně můžete čas od času bez výčitek dopřát, případně partnera požádejte, aby zkusil zdravější recept,“ radí Kudera. 

Kdo s koho: svobodný, nebo zadaný? 
I když z článků vyplývá, že při snaze o štíhlejší postavu to mají snadnější ti, kteří jsou single, ve skutečnosti to tak jednoznačné není. „Existuje spousta párů, které mají společné zájmy. Chodí spolu cvičit, motivují se, pečují o sebe či si chystají zdravá jídla, která korespondují s jejich cíli. A právě tato vzájemná podpora je jejich hnacím motorem,“ říká trenérka Tereza Kompánková z Fitness Clubu Contours a na závěr dodává, že bez ohledu na to, jestli jste svobodní, ve vztahu nebo v manželství, záleží především na tom, abyste byli spokojeni sami se sebou. Láska k sobě je často klíčem k transformaci postavy i celého zevnějšku.

Zdroj: Washington Post, Penny Gordon Larsen, Studie 1, Martin Kudera, zakladatel farmy Živina, Tereza Kompánková z Fitness Clubu Contours