vesp3.jpgLa bella Simonetta  -  tak nazývali středověkou královnu krásy, která přišla na svět kolem roku 1453 do italského prominentního rodu Cattaneo. Jako šestnáctiletou ji provdali do Florencie za bohatého aristokrata Marca Vespucciho. Možná vám toto jméno něco evokuje. Ano – z rodiny Simonettina manžela pocházel i mořeplavec Amerigo Vespucci, jehož jméno použili při pojmenování nového kontinentu -  Amerika.
Po svém příchodu do Florencie vzbudila Simonetta svou až nadpozemskou krásou okamžitě rozruch. Básníci ji opěvovali, ženy jí záviděly, muži ji zbožňovali.

 5a55f94fc648cobrazek.png 
Primavera/Sandro Botticelli1481 - 1482

K platonickým ctitelům patřili i Lorenzo a Giuliano di Medici, tehdy nejmocnější Florenťané. Dnes je Simonetta známá především díky obrazům Sandra Boticelliho. Zda mu seděla modelem, není dostatečně prokázáno. Pravdou ale je, že Botticelli Simonettu dobře znal. Bydlel blízko paláce Vespucciových, kteří byli jeho mecenáši, stejně jako Medicejští. Tajně ji miloval, objevuje se tedy na mnoha jeho obrazech. Možná proto ji namaloval tak něžně krásnou. Takovou ji prostě viděl!

5a55f9bbecdf6obrazek.png
Zrození Venuše/Nascita di Venere/Sandro Botticelli 1482-1485 cca

Určitě nejslavnějším obrazem je Zrození Venuše, které nechybí v žádné učebnici pojednávající o renesančním malířství. Řada obrazů ale vznikla až po její smrti.
Simonetta totiž zemřela na chrlení krve v pouhých třiadvaceti letech. Nejspíš měla obvyklou nemoc té doby - tuberkulózu, i když někdy se za příčinu její smrti udává i mor.

Říká se, že Sandro Botticelli na Simonettu vzpomínal do konce života, a proto se ani neoženil. Nechal se pohřbít ve stejném kostele, kde leží jeho platonická láska.

Foto: Wikipedia
 
V našem seriálu o zajímavých ženách jste si mohli také přečíst:

Uložit

Uložit

Reklama