Herečka Simona Stašová, jež slaví v těchto dnech narozeniny, patří mezi skutečné dámy české divadelní i filmové scény. Snad se neurazí, když napíši, že je to taková „naše Meryl Streepová“. Charismatická žena a výborná herečka.

Není třeba ji vůbec představovat, každý si ihned vybaví několik jejích vždy skvělých rolí. A právě proto jsem si řekla, že si s ní budu povídat o někom úplně jiném. O postavě, kterou ztvárňuje v nové hře Divadla ABC Vím, že víš, že vím.

V italské tragikomedii, známé i z filmového zpracování s Monicou Vitti, Simona Stašová exceluje v příběhu jednoho manželství. Jejím partnerem je skvělý herec Michal Dlouhý, s kterým jste si zde mohli přečíst rozhovor nedávno.

Simona Stašová, foto: Lenka Hatašová

Hrajete ženu, manželku, která toho má ve svém životě tak nějak nad hlavu, o čemž se divák dovídá – stejně jako její manžel, až zpětně. Je až neuvěřitelné, jak celou dobu čelí nepříjemným životním okolnostem - jako je například manželova nevěra či drogová story její dcery - s neuvěřitelnou grácií, takže její okolí netuší, že ONA VÍ... Jak vy osobně vnímáte hrdinku, kterou ztvárňujete? Zdá se, že to s muži (ale i s životem) docela umí, možná musí?
Především divadelní hra Vím, že víš, že vím je brilantní italská komedie, která skýtá hercům neuvěřitelné možnosti se komediálně vyřádit, a současně je to hra, která má smysl a má hloubku. Je o něčem, je peprná a není plytká, má italský šmrnc a všechno, co má dobrá komedie mít.

Humor, radost ze života, chytré myšlenky, energii a hlavně návod, jak řešit problémy v manželství. V této hře se řeší velké problémy humorem a chutí zůstat spolu, je to živé manželství plné radosti ze života a radosti z blízkosti toho druhého. To kdybychom v životě uměli, tak by nám bylo všem hej!

Přesně takovou hru jsem pro sebe a pro Michala Dlouhého hledala a jsem šťastná, že nám to spolu na jevišti tak sedí. Diváci chytili tu naši italskou vlnu a jsou rádi s námi a je to vzájemné, protože i my hrajeme s chutí pro diváky.

Simona Stašová, foto: Lenka Hatašová

Čím jsem starší, tím více mi připadá, že být moudrou ženou s velkým Ž, jako je právě Livia, vaše postava ve hře,  je docela umění. Na druhou stranu s věkem přichází snad skutečně jisté prozření a určitá dávka nadhledu, jedna z mála výhod. Nic však není zadarmo. Myslíte si, že platí, že se tímto způsobem zúročují životní zkušenosti, mnohdy nepříjemné pády, a když se člověk poučí, může pak už jen pokojně sklízet a přijímat negativní věci tak, jak jdou, bez větší emocionální újmy?
Víte, ono je to tak, ta moje Livie je ještě plná ženského hormonu a nehodila ještě flintu do žita, naopak. Její zbraní je ženskost a neustálé čeření vodní hladiny, kterou nikdy nenechá ustát. A dělá, holka, dobře. V této komedii je všudypřítomná láska a dokonalá znalost toho druhého a chuť všechno vyřešit. Přes všechny maléry a peripetie ani jeden z nich nepomyslí na rozvod. Možná to pramení z dob, kdy v katolické Itálii rozvod skutečně neexistoval, a tudíž se vždy muselo najít řešení. Nebylo to špatné. V každém případě je naše komedie především komediální žánr, trochu bláznivý a velmi potřebný pro dnešní dobu.

foto: Alena Hrbková pro Divadlo ABC

„To ví máma,“ je věta, jež zaznívá ve hře velmi často. Tím se dostáváme k dalšímu tématu, k ženě, která je tím krkem, jenž otáčí hlavou rodiny. O všem má přehled, vše zařídí, vše ví… Na první pohled snadno a elegantně. To je další umění, které řada žen bohužel postrádá. Jsou z nich pak buď ušlápnuté a zahořklé služky, nebo naopak manažerské dračice, před kterými raději muži utíkají…  Vybalancovat pozici, kdy je žena takovou maminkou, jako je Livia, ochránkyní rodinného krbu, a zároveň zůstává žádoucí ženou, je rovněž těžký úkol. Mohly by od vás ženy dostat v tomto směru alespoň  nějakou malou radu?
Já nejsem zrovna člověk, který by mohl někomu radit, jak si udržet manželství.  Samotné se mi to v životě nepodařilo. Dnes si všechny krásné manželské zážitky užívám na jevišti a úplně mi to stačí. No řekněte sama, mít manžela krásného a voňavého, jako je Michal Dlouhý, o čtrnáct let mladšího, modrookého blonďáčka k zulíbání, no neužila byste si ty dvě hodiny na jevišti stejně jako já?

Já vám řeknu, že si to sama sobě někdy závidím. Když slyším ty ženské pištět v hledišti, tak se jim vůbec nedivím, ony si to přese mě užívají spolu se mnou. Úplně to z hlediště cítím.  Ano, jsem momentálně šťastná herečka, která má to privilegium a stojí na jevišti s hercem, který je dnes jeden z nejlepších ve své generaci a ještě je na něj krásný pohled. Mám holt kliku.

Vaše Livia je velmi šarmantní žena, na což přijde díky zajímavému odhalení (doslova) i její manžel.  Řekla bych, že role vám sedne jako ulitá. Na jevišti skutečně záříte, nebojíte se ani odvážnějších – lehce erotických – scén. Pan režisér měl s vaším výběrem velmi šťastnou ruku… Co jste si ale pomyslela, když jste si poprvé uvědomila, že se budete před diváky pohybovat kolikrát i méně oděná, i když to působí krásně přirozeně a nemůže být o nějaké necudnosti ani řeč… Nemáte s podobnými záležitostmi jako herečka problém?
Dnes už žádný problém nemám, pokud je to chutné a milé, tak ať je to dráždivé, proč ne? Tato komedie je nabitá erotikou, tak proč ji krotit a proč ji nedat najevo? Vždyť erotika hýbe našimi životy, tak za co se stydět? A pokud to ode mě bere takový  krásný mužský, jako je Michal, tak nemám pochyb o divácích. Vždyť ty ženské v tom hledišti opravdu piští a já se jim nedivím. Já bych pištěla taky.  A navíc tato komedie v žádné případě není vulgární, natolik už mám vytříbený vkus a už jsem na jevišti něco zahrála, že vulgaritu cítím někde naprosto jinde. Vulgarita páchne, zatímco naše komedie voní.

Simona Stašová, foto: Lenka Hatašová

Ano, to souhlasím. A je to vůně, že má člověk chuť si ji skrz představení ještě jednou zopakovat. Na jevišti jste dokonale sehraná parta, kde je také vaše dcera Veronika, kterou hraje Andrea Daňková, a detektivní očko v podání Vasila Fridricha nebo Petra Vančury. Jak jste se dali dohromady?
Dalo by se říct, že to je vrchol mé kariéry, že si dnes už můžu své partnery vybírat. Mladá Andrea Daňková se mnou hraje dceru už v Drobečkách z perníku. Vybrala jsem si ji sama na DAMU ve druhém ročníku a letos už končí. Je to velmi talentovaná dívka a připomíná mi mě samotnou, když mi bylo dvacet.

Vasil Fridrich je velký kamarád Michala Dlouhého a je stálým členem divadla ABC, takže jsme byli rádi, že nám ho vedení uvolnilo pro naši hru. A Petra Vančuru jsem do party přivedla já. Hráli jsme spolu už ve dvou filmech, v Láska je láska mi dělal syna a teď přijde do kin film Život je život, kde je mým zeťem. Máme se moc rádi a určitě spolu budeme hrát dál.

Vaši roli doplňuje naprosto dokonale také váš kostým, rozevláté šaty ve svěžích jarních barvách, jež potrhují vaši ženskost. Mohu se zeptat, jak vlastně v takových případech probíhá výběr oděvu, zda do něho zasahujete, a v neposlední řadě, z které dílny pochází modely, v kterých vám to tak sluší…
Ano, kostýmy jsou skvostné, navrhla je vynikající výtvarnice Michaela Červenková  a šily se přímo na moji figuru. Michaela je opravdu šikovná výtvarnice a já si jí moc vážím. Taky nám udělala nádhernou scénu. Michaela je se mnou v týmu už řadu let, vytvořila  kostýmy i  scénu pro Shirley Valentine,  Římské noci,  Poslední ze žhavých milenců. Ano, mám dobrý tým.

Potvrzuji,  máte opravdu dobrý tým. Režisér Vladimír Strnisko je taky vynikající režisér, jak jste se potkali?
V devadesátých letech vedl Činoherní klub jako ředitel i režisér a přizval si tenkrát k sobě moc dobrou hereckou partu, kde jsme byli i my dva s Michalem Dlouhým. Bylo to moje velmi šťastné období čtyř let, kdy jsem se hodně naučila. Vladimír Strnisko je herecký režisér, a pokud má dobré herce, tak se dějí zázraky. Když jsme s Michalem Dlouhým přemýšleli nad režisérem pro hru Vím, že víš, že vím, tak jsme jednohlasně vyřkli jméno Vladimíra Strnisky.

Hra má ještě jednu zvláštnost, a to jsou filmové dotáčky. Jak jste si užili natáčení přímo v Římě ve Fiátku 500, který hraje velikou roli v divadelní hře?
To byl takový bonus, taková třešnička na dortu. Natáčeli jsme v Římě tři dny a bylo to boží!  Fiátkem 500 jsme se dostali i na místa, kam se normálně nesmí, třeba do Vatikánu, ale ti jejich Carabinieri, jejich policie, když zjistili, že točíme dotáčky do divadelní hry, kterou u nich hráli ve filmu jejich miláčkové Alberto Sordi a Monika Vitti, tak nás tam nejen pustili, ale odháněli nám i čumily. Tak tohle se může stát jen v tom věčném městě Řím.

Simona Stašová, foto: Lenka Hatašová

Ze hry přímo srší pověstný italský temperament a humor. Předpokládám, že k němu máte vzhledem k svému osobnímu životu blízko. Cítila jste se díky tomu v roli lépe, resp. měla jste více z čeho čerpat? A inspirovali jste se například v projevu i filmem, který jsme zmiňovali výše.
Film jsem samozřejmě znala a velmi dobře. V osmdesátých letech jsem znala všechny italské filmy, to bylo období, kdy jsem se italsky učila a kdy jsem si všechny herce a vůbec celou italskou kulturu pro sebe objevila. Herci  Monica Vitti, Alberto Sordi byli moji zamilovaní a dodnes jsou, i když Alberto Sordi už není mezi námi.

Takže když mi překladatelka a kamarádka Karina Havlů zavolala, že Římané udělali sami dramatizaci filmu, okamžitě jsem ji požádala, aby to pro mě přeložila. Bylo mi hned jasné, že to bude bomba.

Pochopitelně, že italský temperament a jejich humor mám pod kůží. V roce 1986 jsem se za Římana vdávala a dnes máme osmadvacetiletého syna a Itálie je mojí druhou vlastí. Znám jejich mentalitu, plynně mluvím italsky, je mi s nimi zkrátka fajn, takže hrát Italku na jevišti mi připadne velmi přirozené. Je to už třetí italská hra, kterou uvádím na jeviště, a třetí Italka. V Římských nocích hraju herečku Annu Magnani a kouzelná je i komedie Filumena Marturano. Zkrátka tu italskou kulturu sem do Čech přitahuji a je vidět, že nikdo neprotestuje, ba naopak. Takže lovím v italských vodách dál.

Přeji Simoně za celou redakci a čtenářskou obec pěkné narozeniny, pevné zdraví a ještě hodně krásných rolí, jako je tato!

Přečtěte si také:

Reklama