ride

Ta holka s roztomile pihovatým nosíkem se věčně usmívá. A to i tehdy, když líčí pocity při hrůzném střemhlavém pádu ze skal, při němž se úplně klidně mohla zabít! Simona Hrstková (27) je nejlepší z českých freeriderek, tedy lyžařek vyznávajících divočení ve volných terénech. A ten primát vystudovaná právnička z Dolní Bečvy stvrdila před pár dny vítězstvím v prestižním podniku Scott Czech Ride 2010 ve švýcarském Lenzerheide, kde také pro Ženu-in poskytla tento rozhovor:

rideSimono, řeknu vám, mnohé oddělá pouhý pohled z hřebene, který vy pak na lyžích sjíždíte. Copak neznáte strach?
Já se všeobecně nerada bojím! Když mám z něčeho strach, tak do toho prostě nejdu. Když mluvíme o lyžování, zažívám spíš respekt. Zvlášť z věcí, které nemůžu ovlivnit, což jsou například laviny. Ty můžou popadat i tehdy, když se dodržují všechna pravidla...

Sjíždíte příšerně prudké stěny, skáčete ze skal. Kolik už máte za sebou zranění?
Tu a tam se člověk někde uhodí. Třeba v Lenzerheide jsem trošku vzala jednu skalku kolenem, tak jsem si odvážela parádní modřinu, ale nic zlámaného nebo podobně vážného jsem zatím nikdy neměla. (což ihned odklepává na dřevo)

Jak jste se vůbec k freeridu dostala?
Tak jako ségra jsem začínala s alpským lyžováním (její sestra Lucie byla na třech olympiádách), ale už v šestnácti jsem s tím sekla. Měla jsem plné zuby toho kolotoče tréninků, závodů, cest a všudypřítomné rivality. Chtěla jsem chodit do školy, mít i jiné zájmy. Chvíli jsem tedy jezdila na snowboardu, což byl ale spíš takový můj pubertální vzdor. No a prkno mě přivedlo k freeridu. Jezdila jsem po Pustevnách a podobně, jezdila jsem freestyle v parcích, skoky a tak... Tak jsem si postupně našla cestičku do hor zpátky.

A dneska jste v česku nejlepší. Je to tak?
Já bych to nehodnotila, o tom freeriding vážně není. Hodnocení na závodech je velice subjektivní, neodráží objektivně, jestli je někdo opravdu dobrý, nebo ne. Řekla bych spíš, že jsem jedna z mála českých holek, kdo freeriding aktivně provozuje a je hodně vidět.

Její slavný SUPERMAN v teaseru na závod Scott Czech Ride 2010 (přijde v čase 1:13)...

rideAle když si Češky udělají šampionát, tak vy vždycky vyhrajete. Je to tak?
To jo. Mezi Češkama jo, v Evropě už je to složitější. Je to hodně našlapané, mnoho holek se tomu věnuje daleko intenzívněji, a to je vidět.

Jste profesionálka?
Ne, ne, kdepak! Věnuju se tomu jako intenzivnímu koníčku. Mám ale materiální podporu firmy Scott, což je paráda, takže nemusím řešit v čem a na čem budu jezdit, můžu jezdit na závody. Říká se tomu, že jsem sponzorovaná jezdkyně.

A jinak chodíte do práce?
Musím. Každý si musí vydělat na živobytí. V září jsem skončila školu, dodělala jsem práva, sice jsem měla v plánu ještě celou zimu jezdit, ale nevyšlo to finančně, takže už jsem se musela zapojit do pracovního procesu.

Co děláte?
Právničinu. Ovšem ne v advokacii, ale ve státní správě, protože to mi dává větší volnost v mých výpravách za sněhem. Ale baví mě to. Věnuju se lidským právům.

rideCo pro lidstvo už jste udělala?
Převratného nic, jsou to takové dílčí úspěchy. Na Radě vlády pro lidská práva sledujeme třeba, zda je český právní řád v souladu s mezinárodními úmluvami, případně se snažíme iniciovat nejrůznější změny, aby je splňoval.

Čím to, že jsou snad všichni freerideři právníci?
(smích) Zvláštní to je! Už jsme se tomu taky smáli, že jsme ve Scott Freeride Teamu čtyři Češi a tři jsme právníci. Se to nějak tak sešlo...

Není to tím, že to musíte mít pro váš sport v hlavě srovnané?
Možná taky. To je hezká interpretace... (smích) Riskovat se nevyplácí, člověk musí vědět, kde je hranice jeho možností a schopností, umět odhadnout, kdy už do toho terénu nejít, kdy zařadit zpátečku... Kdo se přeceňuje, ten zpravidla končí nějak vážně zraněn nebo pod lavinou. Případně obojí.

Vy jste se nikdy nepřecenila?
Nóóó... Já bych řekla, že ne. I když leckdo by namítl, že ano. Třeba jak jsem tady před dvěma roky skákala po hlavě dolů ze skály. Jenže to byla prostě jen nešťastná shoda náhod...

ride

Tím narážíte na vašeho proslulého »Supermana« z Davosu? To byl tedy hodně hustý kousek!
Tenkrát napadal čerstvý sníh a zasypal skály. Bohužel včetně té, kterou jsem se chystala skočit. Takže místem mého odrazu byl šutr jen lehce pocukrovaný sněhem. Tudíž jsem tam nechala lyže, úplně mě to katapultovalo a už jsem letěla....! Ale to člověk těžko může ovlivnit.ride

Co vám tehdy letělo hlavou? Vzpomenete si?
Tehdy jsem si uvědomila, jak úžasně lidský mozek funguje, jak v krizové situaci maká na tisíc procent. Celé i s těmi kotouly to mohlo trvat dvě tři vteřiny, ale všechno se zastavilo, rozkouskovalo do jednotlivých obrazů. Ihned víte, že je zle a je třeba konat. Proto jsem se hned tak natáhla, neboť jediné, co jsem mohla udělat, bylo nějak přeletět ty skály. Předvedla jsem tedy takový několikametrový para-kotoul. Až když jsem viděla, že jsem už za tou skálou, tak jsem to sbalila do klubíčka. Pořád tvrdím, že to byl kontrolovaný pád, ale skoro nikdo mi nevěří... (smích)

Scott Czech Ride 2010

ride

Vy o tom mluvíte, jako by to byla legrace...
Tam dole už byl dobrý sníh. Bylo jasné, že když tam doletím, tak si možná něco zlomím, možná budu potlučená, ale už se nezabiju o skálu...

ride

Ani později na vás tíha toho okamžiku nedolehla?
Když opadla hladina adrenalinu, tak jo. Všechno mi to docvaklo, až když jsem vyjela znovu vlakem nahoru. Navíc zrovna odnášel vrtulník mou kamarádku Báru Mužnou, která jela po mně a zranila se. Tam mě to přepadlo. Že zbytečně riskujeme, a tak... Myslím, že mi i slzy tenkrát vyhrkly.

rideCo vašemu poněkud nebezpečnému koníčku říkají vaši nejbližší?
Tak táta je v pohodě, ten nás k lyžím obě přivedl, zná to. Ale máma se bojí a od babičky taky slýchám, že jsem si mohla vybrat jinou zábavu... Zvlášť když se k ní dostane nějaký časopis s fotkama, kde z něčeho skáču dolů.

Do kdy to hodláte provozovat?
Podle mě freeriding není sport, v němž by existoval věkový limit. Na hory určitě budu jezdit, dokud mi to zdraví a práce dovolí. Samozřejmě pracuju a chci dělat, co jsem studovala, takže už to nebude tak intenzivní jako v časech studií, kdy jsem lyžovala vlastně celou zimu. Ale jestli mi budou sloužit nohy, budu freeridovat třeba do důchodového věku.

A co až se ozvou biologické hodiny?
Tak se podívejte, kolik tady na závodech vidíte miminek v kočárcích! Nebudu jiná máma. Jakmile budu moci, budu děcka brát na hory s sebou. V tom bych neviděla překážku...

Ještě se zeptám: přece jen jste baby. Řešíte nějak mezi sebou, jak na kopci vypadáte? Jak je kdo sladěný a podobně?
Tak to je individuální. Já to třeba neřeším, ale znám holky, které se do helmy musejí namalovat, aby se cítily fajn. A co se oblečení týče, vybírám si takové věci, aby byli spokojení hlavně fotografové. Protože když jsem jednou přišla na focení v černé bundě a bílých kalhotách, tak mě s tím poslali do háje, že nebudu na žádné fotce vidět. Takže co nejbarevnější, aby se to na sněhu co nejvíc vyjímalo...

Zima pomalu odchází. Co budete dělat v létě?
Lézt po skalách! To je taková moje druhá úchylka... V Beskydech pak hodně jezdím na horském kole, protože tam jsou pro bike super terény. No a pak si utužuju kondici - trochu v posilce, ale hlavně při power-józe. Ta je bezvadná, protože při ní člověk nejen rozjímá, ale i se protáhne a posílí svaly, o jejichž existenci často nemá ani potuchy...

ride

A jistě budete vyhlížet další zimu a sníh. Máte nějaký nesplněný lyžařský sen?
Tak každý freerider sní, že se jednou dostane na Aljašku. Snad si ho i já jednou splním... No a taky bych byla ráda, kdyby se mnou do prašanu konečně vyrazila ségra! Až dosud se freeridu stranila, nicméně teď jí dám pořádné lyže. Věřím, že si to zkusí a že se jí to bude líbit.

Martin Brejla, Lenzerheide

Reklama