A v klidu probíhá i úklid u čtenářky s nickem Simič. Přitom v jejím dětství tomu bylo právě naopak. Dva generální úklidy se vším všudy probíhaly…, hádejte, kdy asi? Dozvíte se to v následujícím příspěvku.

Krásný slunečný den všem.

Když jsem byla malá holka, probíhaly u nás doma vždycky dva generální úklidy ročně. Bylo to vždycky před vánoci a pak úklid jarní. A opravdu to byl úklid velký, generální, celodenní a hlavně vyčerpávající. Uklízelo se naprosto všechno.  Okna,podlahy,praly se závěsy a záclony, leštil se nábytek, cídilo sklo, uklízelo se ve skříních, leštilo se všechno v poličkách, praly se koberce....zkrátka všechno se muselo blyštět a lesknout čistotou a novotou. A pomáhali všichni, i chlapi.

Pamatuji se, že se mi ten velký úklid vždycky líbil. Všude byla roztahána spousta věcí a my s bratrem jsme v nich krámovali, přebírali je ale hlavně jsme se našim plantali pod nohama. Maminka byla vždycky totálně zničená, ale byla hrdá na to, že má doma jako v klícce a vše voní čistotou...

Já úklid řeším celoročně. Když je nepořádek, uklidím, ať jsou nebo nejsou vánoce. Když jsem si zařizovala domácnost, volila jsem materiály, které se snadno udržují. Také nejsem vyznavačem všelijakých poliček, regálků, vitrínek a zbytečného nábytku, který statečně plní funkci lapače prachu a hromadění všeho možného. Doma si uklízím průběžně, když je to potřeba. Nemám ráda ty velké nárazové uklízecí akce. Ráda si dělám všechno v klidu. Mám ráda doma čisto a hezky. Ale celoročně.

Takže ať je únor nebo červenec, když je potřeba, uklízím pravidelně. A protože toho nemám najednou moc, tak uklízím ráda. Dneska mám v plánu menší úklid na zahradě. Ale to já ráda.A dneska to vypadá, že možná při úklidu venku chytnu i nějaký ten bronz.

Krásný den, vaše Simič

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________________

Tak ta první polovina, to bylo jako z mého dětství (až na to, že místo bráchy jsem měla ségru) a ta druhá je jako z mé současnosti (až na to, že nemám u domu zahrádku).
Ale i tak jsem si u vašeho příspěvku „pěkně“ zavzpomínala.
Děkuji, že jste napsala a s tím bronzem opatrně.
Saša

Téma dne: Jarní úklid

Co si představujete pod pojmem jarní úklid?

  • Práci na zahradě?
  • Mytí oken, malování, komplet vygruntovaný byt,
    nebo také nic?
  • A jak vlastně taková forma jarního úklidu podle vás vypadá?
  • Dodržovaly tento „zvyk“ vaše maminky a babičky?
  • Jak se jarní gruntování dodržovalo ve vašem dětství?
  • Odnesly jste si tento „zvyk“ i do vašich domácností?

Pište vy, které pečlivě uklízíte i vy, kterým je to de facto jedno, a uklidí, až se jim prostě chce.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží „úklidový balíček“ :)

darek

Reklama