Vím o vás, že jste nechtěla být herečkou – o čem jste snila, že budete?
Princeznou (smích), ale to mi bohužel nějak nevyšlo, tak mi nic jiného nezbylo. Popravdě jsem neměla moc představu, čím bych chtěla být. Nemám tu představu vlastně dodnes. Herectví mě baví, jsem strašně ráda, že se tím mohu živit, ale dokážu si i představit, že bych herectví nedělala. Jen nevím, jakou bych v tu chvíli hledala práci. Žádné vysněné povolání jsem neměla.

Jako herečce se vám nakonec může docela dobře stát, že se tou princeznou stanete. Máte v plánu natočit nějakou pohádku?
V pohádce jsem ještě nehrála a dost mě to mrzí. Princeznu bych si zahrát chtěla.

Silvie Koblížková

Narodila se 14. ledna 1985 v Praze. Začínala jako dítě ve studiu Haf, kde kromě dramatického kroužku chodila i na cvičení, do výtvarného kroužku, na klavír a na flétnu. „Chodila jsem tam od první třídy. Ze začátku dvakrát týdně na celé odpoledne, aby naši přišli na to, co mě zajímá,“ vzpomíná Silvie, „po roce jsem přestala chodit na výtvarku a cvičení, protože to mě moc nebavilo.“

V roce 1995 hrála v seriálu České televize Kde padají hvězdy a v roce 1996 se představila ve filmu Jak se dělá opera.

Průlomový je pro ni rok 1997, kdy si ji Jan Hřebejk vybral do filmu Pelíšky, kde skvěle zahrála dceru Simony Stašové a Miroslava Donutila.

Další zlom, Silvie neuspěla při přijímacích zkouškách na konzervatoř, vystudovala tedy manažersky zaměřenou školu. Chvíli se živila jako barmanka a do diváckého podvědomí se znovu zapsala až rolí Kristýny v seriálu Rodinná pouta (dnes Velmi křehké vztahy).

Před třemi lety začala hrát i divadlo. V Praze hostuje v Divadle Palace, což je bývalé divadlo Jiřího Grossmana, ve hře Eskymák z Amsterodamu. Dále hraje v zájezdovém představení Postel plná cizinců, které režíroval Roman Štolpa.

Má ráda zvířata. S přítelem Markem mají doma kocoura Syčáka, o kterém nám řekla: „Je to nalezeneček. Přítel ho přinesl domů, když mu vběhl do kanceláře.“

Jedna známá mě zaúkolovala, abych se vás zeptal, proč jste shodila dredy?
Měla jsem je šest let. Už jsem je chtěla dát pryč poslední dva roky, ale pořád jsem neměla odvahu. Bála jsem se, jak budu vypadat a tak... Až byla v seriálu příležitost, kdy jsem měla autonehodu a točila jsem v nemocnici s obvázanou hlavou. Tak jsme se dohodli s hlavním maskérem Zdeňkem Klikou, že to shodím. Takže k tomu byla příležitost a jsem šťastná.

Jste tedy bez dredů raději, než jste byla s nimi?
Ulevilo se mi, mám lehčí hlavu. Měla jsem je hrozně dlouhé a už to vážně nešlo – už to bylo hodně náročné.

Dokážete si představit nějaký extrémní účes, který byste nikdy nechtěla?
To se musím zamyslet... Nechtěla bych takovou tu trvalou, která se nosila v osmdesátých letech, a takovou tu deku vzadu, jak nosil Jágr. To bych vážně nechtěla. Jinak, co se týče role, tak bych možná šla do všeho. Musela by ta role ale stát za to.
Já už jsem si extrémní účesy vyzkoušela v pubertě, kdy jsem byla dohola, potom na ježka, pak ty dredy... Teď bych toho konečně ráda chvíli nechala a byla za slečnu.

Jaká je vaše nejoblíbenější role, kterou jste zatím ztvárnila?
Nevím, jestli nejoblíbenější, každá totiž byla úplně jiná. Třeba Pelíšky byly naprosto úžasné, ale byla jsem dítě, takže to nemohu úplně posoudit. Na každé roli je něco.
Baví mě zápornější nebo komické postavy, ale to baví každého, protože si s tím člověk může vyhrát. Nebaví mě takové ty unylé role, ale to asi nikoho.

V nějakém rozhovoru s vámi jsem četl, že netrpíte trémou. Vy jste nikdy neměla pocit, že roli nezahrajete dobře?
V dětství jsem trému neměla, to jsem to vůbec neřešila. Byla to pro mě hra a něco jako trému jsem vůbec nevnímala. Samozřejmě v dospělosti přišla. Musím říct, že mívám docela velkou trému, ale to je vlastně úplně normální.

A jak se s ní vyrovnáváte, máte nějaký svůj způsob?
Myslím, že na to žádný recept není. Prostě si řeknu: „Nedá se nic dělat, holka. Stejně tam musíš jít, musíš to udělat...“
Ona ta tréma svým způsobem pomáhá. Když se mi stane, že před představením nemám trému, tak si říkám, že je něco špatně. Kolikrát to představení nedopadne tak dobře, jak když ta tréma je. Je to prostě adrenalin, který je zapotřebí.

Hrajte raději v divadle, nebo před kamerou?
To nemohu úplně srovnat. Divadlo má strašně velké kouzlo lidí, kteří jdou v tu chvíli s vámi. To je neuvěřitelné. Ale nemohu říct, že by mě filmování nebavilo – tam jsou zase jiné věci, které mě dokážou nadchnout.
Já nerada hraji hodně tlustě, jakoby přehnaně. To se na divadle musí. Na kameře stačí udělat nepatrný výraz v obličeji, a hned to tam je. Navíc je na natáčení hrozná pohoda, není tam až taková tréma... Ale zase bych neřekla, že je to lehčí. Je spousta skvělých divadelních herců, kteří před kamerou hrát neumí. Je na nich vidět to divadelní, to velké herectví, které je před kamerou nepřirozené.

Už se vám stal na divadle nějaký trapas?
Nějaký zásadní ne. Samozřejmě klasické, jako třeba zapomenutí textu, vynechání věty, zadrhnutí, přeřeknutí, zakopnutí, odprdnutí a tak dále... To je prostě běžné.
Ještě jsem, zaplať pánbůh, neměla takové to příšerné okno, abych nevěděla, kde jsem, kdo jsem a co hraji za hru.

Vás k herectví vlastně přivedli rodiče, když vás zapsali do dramatického kroužku, jak se dívají na vaši kariéru dnes?
Odmalička věděli, že jsem komediant, takže je to asi nepřekvapilo. Jestli mají ale radost, to nevím. Každopádně jsou rádi, že dělám, co mě baví. Rozhodně nejsou naštvaní, že jsem herečka, ale ani nemají potřebu se někde chlubit: „Jo, moje dcera je herečka a hrála v tom a tom.“ To ne.

Vy jste teď prakticky každý týden v televizi – odráží se to nějak ve vašem osobním životě?
Určitě je to změna. Lidi mě zastavují, chtějí se vyfotit. Je to logické a jasné, jsem prostě teď zrovna často v televizi, dělám to už čtvrtý rok a lidi mě často vídají. Myslím si, že až přestanu dělat seriál, tak si mě lidé po nějakém čase přestanou všímat. Je to normální a k tomu povolání to patří. Musela jsem si na to trochu zvyknout.

Máte nějakou negativní zkušenost?
Občas mě zaráží, jak jsou někteří lidé neslušní. Hlavně ze začátku mě to překvapovalo, ale překvapí mě to i dnes, když si mě někdo třeba vyfotí, aniž by mne oslovil. Nebo když jdu a na ulici si na mě někdo ukazuje, přede mnou říká: „Jé, to je ona.“
I můj přítel si na to těžce zvykal. Nemohl pochopit, jak něco takového mohou lidé dělat. Asi každého normálně vychovaného člověka to nejdřív zarazí. Ale vyloženě negativní zkušenost nemám.

A je naopak něco, co vás v souvislosti s vaší popularitou pobavilo?
Někdy je to příjemné, třeba na úřadech (úsměv).

Váš přítel je z branže?
Ne, Marek, zaplať pánbůh, není z branže! Ani bych nikoho z branže nechtěla. Jsem ráda, že dělá to, co dělá – myslím, že se příjemně doplňujeme.

Vy s Markem hodně cestujete, byli jste třeba v Thajsku – máte nějaký zajímavý zážitek?
Byli jsme v Thajsku, na Bali a v Malajsii. Jsou tam krásné ostrovy, neuvěřitelné pláže, vynikající jídlo – všechno možné. Štípnul mě tam komár a strašně mi otekla ruka (smích). Když nám ujela loď, procházeli jsme džunglí... Zážitků mám spoustu.

A nějaký nepříjemný zážitek?
Nemají tam na cigaretách jen odstrašující nápisy, jako tady u nás – mají tam už i odstrašující fotky. Br, z toho mi mrazilo v zádech.

Když mluvíme o mrazení, máte nějakou fobii?
Bohužel ano, pavouky.

Jak silnou? Mám známou, která nevydrží v jedné místnosti s člověkem, který má na krku přívěsek ve tvaru pavouka...
Takhle silnou naštěstí ne, to bych se šla už opravdu léčit. Snažím se s tím bojovat. A jak je silná? Kdyby tady lezl po zemi, tak mi to nevadí, ale jakmile je doma, tak je to příšerné.
Teď jsme byli s Markem na krásné romantické večeři na Vltavě. Jeli jsem takovou historickou loďkou a tam byli všude křižáci, ale všude... Myslela jsem, že tohle nemohu přežít.

To musel mít přítel radost, že se k němu hodně tulíte...
(Smích). My jsme seděli bohužel naproti sobě. První čtvrt hodinu jsem si fakt neužila. Kapitán byl hrozně hodný, stále ty pavouky bral a házel pryč, jenže oni se pořád vraceli... Po té čtvrt hodině jsem si řekla, že si to nenechám zkazit kvůli pavoukům, a koukala jsem jenom z lodi, přestala jsem to vnímat.
Když jsme večeřeli, najednou se mi přímo před očima začal jeden ten pavouk spouštět (ukazuje). Pak si to naštěstí rozmyslel a vylezl někam zpátky nahoru. Neměla jsem odvahu se tam podívat – celou dobu jsem si říkala, že mi spadne na hlavu a já vyskočím z lodi.

Plánujete rodinu?
Plánuji, že bych chtěla někdy v budoucnu mít rodinu, ale zatím ne. Ještě bych si chtěla něco, v dobrém slova smyslu, užít. Chci třeba ještě cestovat, prostě ještě nejsem připravená na to se tímhle způsobem obětovat.

A ještě několik banálních otázek: Jakou máte oblíbenou barvu?
Jak na čem, ale nejvíc asi zelená, kvůli přírodě.

Svlékla byste se před kamerou?
Kdybych měla pocit, že je to v té scéně nutné, tak asi ano.

Jaký je váš oblíbený zahraniční herec a herečka?
Je jich určitě víc, ale teď mě napadl Johnny Depp. A herečka? Líbí se mi, jak hraje Gwyneth Paltrow.

Domácí herec a herečka?
Ivan Trojan, Viktor Preiss, Táňa Vilhelmová...

Koho si v životě nejvíc vážíte?
Rodiny a dobrých přátel.

Necháte si po svatbě své dívčí jméno?
Ano. Přítel to sice nerad slyší, ale on se jmenuje Novák a v mém věku jsou už dvě herečky Novákové. A brát si dvě jména... No nevím, Nováková Koblížková (smích) – to asi ne.

Zasáhnou vás vnitřně negativní reakce diváků?
Už nezasáhnou. Zjistila jsem, že někteří lidé jsou prostě hloupí. Mají pocit, že když jsou anonymní, tak si mohou dovolit všechno a připadají si hrozně silní. Viděla jsem teď nějaké reakce na článek s Kateřinou Emmons, tak mě vážně pobavilo, když tam lidé psali, že strašně zradila, když si vzala jméno po manželovi. Vůbec, že si vzala nějakého Američana... A že vlastně to, co na olympiádě vystřílela, to by vystřílel každý. To prostě nikdo nemůže brát vážně.

Je něco, co byste na sebe nikdy veřejně neprozradila?
Nic takového, co bych na sebe nemohla prozradit, nemám, ale jsou samozřejmě soukromé věci, které na veřejnost nepatří. Soukromí je důležité a je důležité si ho chránit.

Co vzkázala Silvie čtenářkám Ženy-in?

Jak na vás Silvie působí? Líbila se vám v roli Uzlinky ve filmu Pelíšky? A jak se vám líbí ve VKV?

Reklama