Těšíte se na Silvestra? Těšíte se na krásné půlnoční ohňostroje?

Myslím, že jen málokdo z nás si nechá ujít tu kouzelnou noční oblohu, která se úderem půlnoci promění v paletu těch nejneuvěřitelnějších barev.

 

Miluji ohňostroje. Už jako malá jsem se strašlivě moc těšila na minutu po půlnoci, kdy se městem pomalu začínaly nést první rány a na nebi se objevovaly první záblesky ohňostrojů...

Pamatuji se, jak jsme jako děti házely z okna prskavky a křičely: "Ať žije nový rok!!!" Byly to krásné chvíle už z toho důvodu, že jsem mohla ten poslední den v roce být vzhůru tak dlouho, jak jsem jen chtěla.

 

Dnešní doba už klasické prskavky tak trošku odsunula stranou. Myslím, že je to škoda. Prskavky jsou krásné, mají své kouzlo a u mě prostě vítězí nad veškerou pyrotechnikou.

Ale chápu, že doba prostě jde kupředu a na pultech je tolik silvestrovských lákadel, že koupi rachejtlí a petard odolá jen málokdo.

 

Ne všechny petardy a rachejtle jsou však bezpečné. Jistě si vzpomínáte, že rok co rok jsou hlášeny případy, kdy právě díky rachejtlím došlo k těžkým úrazům.

Proto i při půlnoční oslavě roku 2005 bychom neměli zapomínat na to, že zdraví je to nejdůležitější, co máme.

 

Na co si dát pozor:

- ČOI i letos objevila zábavnou pyrotechniku s prošlým datem spotřeby. Prošlá doba spotřeby u tohoto zboží může být velmi nebezpečná. Nemusí totiž fungovat podle návodu, a dokonce může vybuchnout ve chvíli, kdy se k ní člověk přiblíží v domnění, že je nefunkční!


- Dětem do rukou patří jen pyrotechnika první třídy - tedy malé kapsle nebo bouchací kuličky.

 

- S pyrotechnikou třetí a čtvrté třídy mohou manipulovat pouze odborníci!

 

- Veškerá pyrotechnika musí obsahovat podrobný návod, jak se zbožím manipulovat.

 

- Zábavná pyrotechnika musí mít na obalu vyznačenu třídu nebezpečnosti.

 

- Pyrotechnický výrobek může vybuchnout nejdříve tři sekundy po zapálení, nejpozději však do šesti sekund. Přesto odborníci radí, vyčkat při selhání výrobku delší dobu, než se např. k nevybuchlé raketě opět přiblížíme.

 

- Výrobek musí být schválen státní zkušebnou. To znamená: výrobek má na obalu číslo rozhodnutí o schválení. Pokud tento údaj raketa nebo fontána nemá, byl výrobek dovezen načerno, a tudíž nebyl přihlášen ke schválení státní zkušebnou.

 

Římské svíce:

Česká zkušebna zbraní a střeliva, udělala test zábavné pyrotechniky a odhalila na trhu výrobek, jehož výbušný obsah více než devětkrát překročil přípustnou normu danou zákonem!

Místo předpisového střelného prachu byl totiž naplněn takzvanou výbuškovou složí, která je mnohem účinnější.
Jedná se o římskou svíci čínské výroby. Základem této svíce je papírová trubička naplněná třaskavými světlicemi. Ta se má zasunout do prázdné láhve stojící na zemi, poté se zapálí doutnák a světlice vylétají za rachotu do výše. Namísto povolených 0,4 gramu výbušné nálože v jedné světlici však tato svíce obsahuje více než 3,6 gramu této nebezpečné látky!

 

Nezapomínejme, že Silvestr je každý rok, ale zdraví máme jen jedno. Buďte proto předvídaví a třeba i nadmíru opatrní. Vyplatí se to.

 

Věřím, že do Nového roku vstoupíte s krásnými zážitky a že nejen první minuty roku 2005 budou pro Vás pohodové, šťastné a radostné.

 

Zdroj: novinky.cz a e-hracky.cz 

Reklama