6421a31307108blobid0.jpgFoto: Shutterstock

Ženy vzaly silonky útokem, první den se prodaly miliony kusů

První zmínka o punčochách se objevuje už ve starověkém Řecku, kdy tkaný kus látky sloužil otrokům jako ochranná vrstva. Mnohem později se ke slovu přihlásily punčochy pletené a hedvábné, které následně uvolnily místo převratnému nylonu. Chemik Wallace Hume Carothers si v roce 1938 nechal u firmy DuPont patentovat polyamidové vlákno, z něhož byly o dva roky později vyrobeny první punčochy s typickým černým švem na zadní části nohou. Dámy si revolučních nylonek cenily zejména pro jejich pevnost, odolnost, pohodlnost a cenovou dostupnost. Hned první den se jich prodaly více než čtyři milionů kusů.

etet.jpg

Foto: Profimedia

50. a 60. léta: Módní revoluce a krátké sukně

V 50. a 60. letech se silonky staly neodmyslitelnou součástí oděvního průmyslu. Svezly se na vlně módní revoluce a ženy, které toužily vyjádřit svou svobodu a individualitu, začaly punčošky nosit ke krátkým šatům a sukním. I z tohoto důvodu začaly postupně mizet silonky přidržované podvazky, které nahradily punčochové kalhoty. Jednou z osobností, která nošení nylonek popularizovala, byla i ikonická Marylin Monroe.

FotoJerrtet-5-.jpgFoto: Profimedia

 70. a 80. léta: Dříve oděv kurtizán, teď vysoce módní záležitost

V období 70. a 80. let se do popředí dostala módní hnutí punk a New Romantic. Byly reakcí na tradiční módní hodnoty a silonky se tak staly součástí provokativního a nekonformního stylu. Punčochy, typicky roztrhané, se nosily s vysokými botami a minisukněmi a stávaly se symbolem rebelství a sebevědomí. Zpěvačka Madonna pak v tomto období do hry vrátila síťované punčochy, které byly ve 20. letech doplňkem vyhrazeným pro kurtizány.

FotoJzet-2-.jpgFoto: Shutterstock

90. léta a 2000: Síťované silonky a kraťasy

Roztrhané kalhoty, károvaný vzor, flanel, tmavé barvy, řetězy a vysoké boty s výraznou podrážkou. Punková vlna volně pokračovala do stylu zvaného grunge, jenž se vyznačoval ležérností, nekonformností a jednoduchostí. Snížil se pas punčošek a nejčastěji se nosily ty síťované. Ženy je kombinovaly s volnými tričky, svetry, džínsy a nově i se šortkami.

shutterstock-566442898.jpgFoto: Shutterstock

Současnost? Barvy, vzory, třpytky, srdíčka… Vše je dovoleno

Silonkové punčochy se dnes vyrábějí z mnoha různých materiálů, jako je například elastan, lycra nebo spandex, a k dispozici jsou v široké škále barev, vzorů a délek. „V módě je nyní možné všechno, a to se týká i silonek. Přestože se stále nosí nejčastěji k sukni a šatům, existuje dnes na trhu velké množství různorodých materiálů, vzorů, barev a celá škála průhlednosti punčoch,“ říká stylistka Petra Kasalová s tím, že se preference mění rovněž podle ročních období nebo výjimečných událostí v roce. „V čase vánočních svátků převládá v oblasti silonek vše, co se třpytí. Okolo Valentýna se zase prodává více krajek a aplikací, třeba se srdíčky. Na jaře vedou pastelové barvy, v létě síťované punčochy a s ochlazením jdou do popředí zateplené punčochy s příměsí vlny či kašmíru,“ doplňuje.

zzrez.jpgFoto: Shutterstock

Zdroje: tiskové materiály dm drogerie, stylistka Petra Kasalová, Smithsonian, Time