Koupily jsme si s maminkou úžasný zázrak! Silikonovou formu na bábovku. Stála sice pětistovku, ale naše oblíbená paní prodavačka nás přesvědčila, že je vynikající a že ji má taky, a tak dále.

Tak jsme si ji nesly domů a nemohly jsme se na ni vynadívat. Forma byla měkká, modrá a hýbací. Nedovedly jsme si dost dobře představit, jak tam, proboha, to bábovkové těsto udrží tvar.

Doma jsme hned smíchaly suroviny na klasickou mramorovanou bábovku, a vlily jsme je do formy. Samozřejmě, bez vymazávání a vysypávání, což jsou, alespoň pro mě, hlavní výhody silikonových forem.
Bábovku jsme pekly při 170 °C, asi 20 minut. Potom, co trošku vychladla, šla krásně vyklopit z formy. A měla krásný, bábovkový tvar.
A forma? Nerozpustila se, a stačilo ji vytřít papírovou utěrkou, protože vůbec nebyla špinavá.

Výhody silikonových forem
Nepřilnavý povrch
– nemusíte vymazávat formy tukem ani vysypávat strouhankou.
Úspora energie – vysoká tepelná vodivost silikonové formy zkracuje pečení až o 30%.
Praktické skladování – formu můžete složit nebo srolovat a po rozložení získá opět svůj tvar.
Odolnost vůči teplotě – silikonové formy jsou odolné vůči teplotě od -40°C do 280 °C. Můžete je používat v mikrovlnné, elektrické i plynové troubě a dokonce i v mrazničce.
Snadné mytí – formy můžete mýt jak ručně, tak v myčce na nádobí. Forma nepohlcuje žádné pachy.
Vydrží na celý život – pokud formu nepoškodíte nesprávnou manipulací, vydrží vám opravdu celý život (několik tisíc použití).
Zdravotní nezávadnost – silikonové formy mají všechny potřebné atesty, zaručují zdravotní nezávadnost a jsou v souladu se všemi mezinárodními normami.

A ještě pár rad pro používání silikonových forem
* Nedávejte formu na přímý oheň.
* Formu pokládejte na rošt či mřížku. Zajistíte tak rovnoměrné rozvrstvení tepla a pokrm si udrží svůj tvar.
* Při prvním použití je vhodné formu navlhčit teplou vodou, osušit a vymastit tukem (pouze poprvé).
* Pokrmy uvnitř formy nekrájejte.
* Po použití formu omyjte, ale nepoužívejte žádné drsné předměty (drátěnky).

Na našem trhu už existuje několik firem, které silikonové formy dodávají. Můžete si vybrat z velkého množství tvarů, jako například na bábovku, mufinky, kulatou dortovou formu, pečící podložku (místo pečícího papíru), formu na srnčí hřbet, kulaté i hranaté koláčové formy a různé jiné tvary (medvídek, stromeček, srdce).

Nezbývá mi nic jiného, než vám silikonové formy doporučit. Jejich jediná nevýhoda je snad jen vysoká cena, ale její užitné vlastnosti vám tuto investici určitě vrátí.

Máte doma silikonovou formu? Jaké s ní máte zkušenosti?  

       
Reklama