Umíte si představit, že váš obličej visí zevnitř na neviditelných nitích, za které, když se zatáhne, vypne se rázem jeho kůže? Sci-fi představa? Omyl. V podstatě na takovém principu funguje nová metoda plastické chirurgie,  odstraňujcí první znatelné projevy stárnutí.

„Podle mého názoru nám Silhouette lift přináší něco, co jsme v tomto oboru léta postrádali. A to je nabídnout mladším věkovým kategoriím řešení prvních projevů stárnutí obličeje s efektem srovnatelným s klasickým face liftem a přitom jednoduchým provedením s minimálními riziky a velmi krátkou rekonvalescencí,“ chválí si své zkušenosti s touto metodou plastický chirurg MUDr. Zdeněk Pros z Perfect Clinic. 

 Perfect Clinic

Silhouette lift je skutečně neinvazivní nebo spíše miniinvazivní zákrok.  Minimalizace zásahu do těla a stop na něm tkví v krátkých chirurgických řezech (max 2 cm) ve vlasech a v zavedení speciálních nití do podkoží pouhým vpichem.  Odpadá tím pádem rozsáhlé odpojení kůže a podkoží jako u klasického face liftu a nehrozí  rozsáhlejší modřiny, poruchy prokrvení kůže nebo  poruchy inervace obličejových svalů.  Hladkým nekomplikovaným hojením je umožněn rychlejší návrat do práce a běžného života během několika dní, zatímco u face liftu trvá rekonvalescence obvykle  i dva týdny.

Ve spektru operací obličeje řadí doktor Pros Silhouette lift  někam mezi injekční výplně a klasický face lift. Jeho efekt je mnohem trvalejší než u výplní a podobný efektu face liftu. Důvodem pro tento zákrok jsou první projevy stárnutí obličeje u žen i mužů někde mezi 40. a 55. rokem věku, zejména prohloubené nosoretní a bradoretní rýhy, pokles ústního koutku, pokles kůže na tvářích a hraně dolní čelisti i oplošťující se oblast lícních kostí. Velmi dobře se hodí i pro zvednutí pokleslého obočí, čímž se mnohdy předejde operaci horních víček. „Zákrok obecně není vhodný pro obličej s velmi tenkou kůží s výraznými hlubokými vráskami,“ jmenuje Zdeněk Pros jedinou překážku.

Nitě mají své místo v plastické chirurgii 

 Perfect Clinic

„Myšlenka  použití speciálních vláken k pozvednutí pokleslých tkání obličeje a krku není nijak nová. Inovativní je však technologie použitá při  výrobě nití Silhouette. Niť je vyrobena z nevstřebatelného vlákna, na kterém jsou v určitých pravidelných intervalech vytvořeny uzlíky a mezi nimi pohyblivé pohárky ze vstřebatelného materiálu. Tyto kuželíky dovolují vláknu se lépe zachytit v tkáni a tím udržet její napětí,“ vysvětluje plastický chirurg Pros pointu metody.  Není třeba obávat jejich viditelnosti ve tváři, protože pohárky se během několika měsíců vstřebají, vlákno se obalí nově vytvořeným jemným a již dostatečně pevným vazivem s již dostečnou pevností a jejich funkci tak převezmou uzlíky na vlákně.  „Vše je v mikroskopickém provedení, takže se není možné, aby pod kůží bylo něco cizího hmatného,“ uklidňuje lékař.

Moderních metod operací obličeje přibývá a existují podobné techniky,  jako například APTOS, Happy lift, zlaté nitě a další neinvazivní varianty .  Podle Prose má Silhouette lift oproti zmíněným dvě hlavní přednosti: zaprvé je to již zmíněné pevnější zachycení tkáně díky vstřebatelným pohárkům a zadruhé možnost „údržby” během dalších let. Co to znamená? Jednoduše lze celá vlákna z malého původního řezu ve vlasaté části hlavy popotáhnout a znovu tak vylepšit efekt zákroku. „To je naprosto jedinečná věc, protože u jiných technologií to možné není,“ říká Zdeněk Pros.

Jak se zákrok provádí

 Perfect Clinic

Výkon se provádí na operačním sále obvykle v místním znecitlivění, někdy v kombinaci s lehkým přispáním, tzv. analgosedací. Nejprve provedeme malé asi 2 cm řezy ve spánkové krajině, kudy zavedeme na každou polovinu obličeje 4 vlákna, která vypíchneme v předem označených bodech poblíž nosoretní rýhy, ústního koutku a hraně dolní čelisti. Při zpětném pohybu vzhůru se vlákna svými pohárky zachytí v podkoží a vždy dvě a dvě nitě se sváží k sobě. Přiměřeným napětím vláken se dosáhne požadovaného ¨liftingového¨ efektu. Pak už zbývá jen uzavřít ranku na spánku a výkon je hotov. Podobně probíhá i operace pokleslého obočí, kde je výkon o to jednodušší, že na každou stranu použijeme jen dvě vlákna. Pokud probíhá operace v místním znecitlivění odchází klient po zákroku domů, po analgosedaci doporučujeme zůstat  a odpočinout si několik hodin na klinice.

Rizika operace jsou podle doktora Prose minimální: „V podstatě přichází v úvahu jen drobné, výjimečně větší modřiny a mírný otok. Stejně tak se mohou objevit drobné vtaženiny nebo bouličky na kůži, které během týdně vymizí. Zákrok nezanechává viditelné stopy,  protože ve vlasaté části nejsou droboučké jizvy patrné.  

Kdy je efekt vidět?

Silhouette

„Při správné indikaci je efekt patrný hned po zákroku a ještě se zlepšuje během prvních dvou týdnů,“ uklidňuje nedočkavce Zdeněk Pros a vypočítává další přednosti: „Oproti ostatním neinvazivním metodám  je podle mého názoru efekt výraznější díky pevnějšímu zachycení vláken a zároveň dlouhodobý.  Navíc po několika letech popotažením vlákna snadno obnovitelný.“

Silhouette

Perfect Clinic - Kufa, Pros&Co.

Klinika plastické a estetické chirurgie Praha a Liberec

www.perfectclinic.cz

Reklama