Šilhání neboli strabismus často vyvolává dojem, že se jedná pouze o kosmetický problém. Jde však o mnohem složitější problém, který má kromě vzhledu vliv i na kvalitu vidění a psychický stav. 

Šilhání je vždy spojeno s poruchou prostorového vidění nebo dvojitým viděním a  postižené osobě způsobuje problémy v osobním i pracovním životě, přináší nechuť setkávat se s lidmi a je příčinou pocitů méněcennosti a ztráty sebevědomí.

V současné době se šilhání často podaří podchytit a úspěšně léčit již v dětství, a to metodami okluzní terapie, speciálním cvičením a někdy i chirurgickým zákrokem. Přesto dnes trápí šilhání až 2 ze 100 dospělých. Důvody jsou různé – neléčená nebo špatně léčená tupozrakost v raném dětství, špatně korigované vysoké dioptrické vady či vrozené vady okohybných nervů a svalů, úrazy apod. Pokud se šilhání projeví až v dospělosti, je provázeno dvojitým viděním, které člověka velmi obtěžuje a omezuje v normálním životě.

Oči a šilhání

šilháníZa normálních okolností se na pozorovaný bod zaměří obě oči. Mozek pak spojí obrázky z obou očí do jednoho prostorového (trojrozměrného) obrazu. Pohyb oka je ovlá­dán šesti okohybnými svaly, dva ovlivňují pohyb oka do stran a čtyři svaly pohybují okem nahoru a dolů. Přesné zaměření obou očí na jeden sledovaný předmět tedy závisí na doko­nalé souhře celkem dvanácti okohybných svalů. Pokud dojde z jakýchkoli důvodů k poruše součinnosti svalů, objeví se šilhání a s ním spojené problémy. Pokud je totiž jedno oko odchýlené od druhého, získává mozek z každého oka jiný obraz. U malých dětí si s tím mozek poradí, naučí se obraz z uchýleného oka ignorovat a zpracovává pouze správný obraz sledovaného předmětu. U dospělých mozek obraz z uchýleného oka není schopen igno­rovat, a tak šilhání provází obtěžující dvojité vidění.

Léčba šilhání u dospělých

Šilhání je problém, jehož řešení závisí na mnoha faktorech, které po důkladném vyšetření vyhodnotí jen oční lékař. U dospělých se problém úspěšně řeší pomocí operace metodou nastavitelných stehů, kterou provádí v brněnské Oční klinice Neovize. „Operaci šilhání provádíme na naší klinice ambulantně formou jednodenní chirurgie v celkové anestezii,“ říká MUDr. Kristina Vodičková, Ph.D. z kliniky NeoVize a dodává: „Provedení zákroku není nijak omezeno věkem, takže k operaci je možné přistoupit ve 30, ale i v 60 letech. Při operaci šilhání dochází k úpravě délky okohybných svalů nebo místa jejich uchycení na povrchu oční koule (bělima). Technika nastavitelných stehů je jedinečná v tom, že po ukončení operace umožňuje lékaři doladit postavení očí podle jejich polohy. Jemným „dotažením“ stehů dokáže lékař upravit pozici okohybných svalů pro dokonalý kosmetický efekt.“

šilhání

Úspěšná operace změní operovaným život jak z kosmetického, tak ze zdravotního hlediska. Nejenže má velký vliv na jistotu při setkávání s lidmi, odstraní obavy při očním kontaktu, ale také zlepší sebevědomí, přinese větší šanci na získání některých zaměstnání a samozřejmě zvýší také kvalitu vidění. Zlepšuje prostorové vidění a přináší větší pohodu při čtení, sledování televize i při řízení.

Reklama