Když miminku očka ujížděla pár měsíců po narození, nechávalo mě to klidnou. Vše by se mělo pomalu srovnat do půl roku věku, radí odborníci. Jenže já měla i po tomto období pocit, že jeho oči nepracují tak úplně souměrně. Jedno oko, a pokaždé jiné, jako by stále zajíždělo do koutku víc, než by mělo. Proto jsem se rozhodla být raději za příliš horlivou matku, než něco podcenit.

Ve snaze objednat se do jedné z pražských nemocnic, kde mají specializované dětské oční centrum, mi ale spadla čelist. Objednací lhůta tu byla jeden rok. Další volbou tedy bylo Dětské oční centrum Kukátko v Praze, kam jsem se po objednání vydala hned následující týden.


První, co mě mile překvapilo, bylo prostředí, které bezesporu nadchne každé dítě. Příjemná recepce je zařízena ve stylu lodi. A na palubě počítají i s tím, že se některá vyšetření mohou trochu protáhnout. Proto je tu k dispozici dětská herna. Vstřícný a milý přístup celé „posádky“ děti i rodiče už jen utvrdí v tom, že se není čeho bát. A to skutečně není.

Měření přístrojem PlusOptix
Po chvilce čekání už jsme odcházeli za sestřičkou do malé místnosti, kde nás usadila na židli naproti sobě. Miminko mi sedělo na klíně, takže absolutně nepociťovalo obavy, a vyšetření bralo spíše jako hru. Onen přístroj, PlusOptix, který držela sestřička v ruce, připomínal tvarem spíše fén. Po zhasnutí ho z dálky zhruba jednoho metru namířila miminku proti očím. Na přístroji se objevila světýlka a začal pípat, což celé vyšetření ještě usnadnilo. Malý pacient se díval přesně tam, kam měl. Po dvou měřeních trvajících pár vteřin bylo hotovo a my si v herně počkali, až nás zavolá paní optometristka.

Přístrojem PlusOptix se měří:
  • Dioptrie očí (refrakce)
  • Rohovkové reflexy
  • Velikost zornic
  • Odhalení dětských zrakových vad jako je tupozrakost, šilhání a astigmatismus

Více na www.detskeoci.cz.

Jak vyšetření dopadlo?
Mé obavy se nenaplnily, přístroj PlusOptix ani vyšetření paní doktorky neprokázalo, že by miminko šilhalo. Prý jde jen o takzvané pseudošilhání. „Téměř všechna miminka mají široký kořen nosu. Některá více, jiná méně. To znamená, že řasy po straně nosu, než ten vyroste z obličeje ven, způsobují, že když dítě kouká do určitých pohledových úhlů, tak duhovka očička zalézá do koutku. A to pak může vypadat, že šilhá. Viditelné to bývá zvláště na fotkách. Ale ve skutečnosti jde jen o optický klam,“ vysvětluje optometristka a optička Marína Caistor.

U jakých dětí nejčastěji k šilhání dochází? Na pozoru by se měli mít rodiče, kteří šilháním sami trpěli nebo trpí, protože může být dědičné. Další příčinou šilhání bývají dioptrie.

„Šilhání v takovém případě může znamenat, že očičko špatně vidí a ulevuje si. Nebo se naopak snaží překonat dioptrie. To se ale děje až u větších dětí, u osmiměsíčního miminka by už musely být dioptrie hodně vysoké,“ říká Marína Caistor s tím, že dioptrie se ustalují kolem jednoho roku věku, kdy už oči dokonale fungují společně a jsou zafixované. Nález proto bývá snadněji identifikovatelný, než u šestiměsíčního miminka. To ale neznamená, že s takto malým dítětem jste u specialisty zbytečně.

„Pokud u půlročních dětí zachytíme jednoznačné šilhání, značně vysoké dioptrie, nebo když se nám při screeningovém měření něco nezdá, nečekáme dalšího půl roku. Rovnou to řešíme komplexním vyšetřením očí včetně jejich rozkapání. U většiny ostatních miminek postupujeme tak, že je pozveme na další kontrolu za půl roku a pak po roce. Důležitá kontrola u pediatra probíhá také ve třech letech dítěte,“ připomíná optometristka.

Podle odborníků je tedy vždy lepší, když maminčino zdání posoudí lékař. Pro začátek stačí pediatr. I ten většinou dokáže šilhání zachytit. A pokud se mu něco nezná, doporučí návštěvu očního lékaře. „Děti by měli brát všichni oční lékaři. Ale malé pacienty s vadou, které je třeba zachytit včas a léčit, spíše odesílají na odborná pracoviště,“ dodává Marína Caistor.

Čtěte také:

„Šilhání dětí je nutné léčit včas, ještě v předškolním věku,“ varuje oční lékařka
„Pozor na neprůchodné slzné kanálky u novorozenců, mohou vyústit až v operaci,“ radí oční lékařka
Závrať z brýlí: Hlava se vám zatočí nejen z cen multifokálních brýlí

Uložit

Reklama