Silent Hill byla původně hororová počítačová hra, která se dočkala takového úspěchu, že se dostala zfilmování. Když se ale daří, dají se na úspěšných titulech vydělat peníze i jinak. Oblíbenou formou je komiks, což je i případ Silent Hillu. Zajímavé je komiks podle hry a filmu se i v Česku prodává lépe než klasické tituly.

Silent Hill vymysleli Japonci, což samo o sobě v této branži znamená, že půjde o produkt podivný až prapodivný. Zkrátka dělají věci jinak. Už v samotné hře jde hlavně o atmosféru. Neurčité tvary, které se na okraji vašeho zorného pole proměňují v podivné nestvůry a ne-bytosti, šero až temno a podprahové dunění, klokotání a tepání, které naleznete jak ve hře, tak ve filmu.

Základní dějová linie je asi takováto: Kdesi v Americe existuje tajuplné městečko Silent Hill, které je jakousi branou kamsi jinam. Něco se tam zkrátka stalo a věci se doslova a do písmene podělaly. Všechny díly hry (jsou zatím čtyři) sledují osudy těch, které se město snaží pohltit. Hra se musí hrát  tak, že postupujete od úkolu k úkolu, abyste matce pomohli najít její ztracenou dcerku, která se nějak dala dohromady s městskými démony.

Film je podobně schematický, což mu kritiky vyčítají, příliš se drží předlohy, a to mu ubírá velkou část bodů, které získal díky skvělé atmosféře.

A pak je tu ještě komiks romanopisce Scotta Ciencina. Ten vypráví jinou část příběhu, než tu, která byla zfilmována. Tak nějak se vrací k příčinám a vypráví příběh po svém. Dokonce na rozdíl od filmu zvládá zachytit plastičtěji charaktery postav, což je právě výsledek toho, že nevyužívá příběhu, ale atmosféry a prostředí.

Komiks Silent Hill má dvě části, každou maloval jiný tvůrce s poněkud odlišným stylem, ale je pozoruhodné, že atmosféru se jim daří udržet oběma – a to i bez zvuku filmu a hry. První polovina knihy (nakreslil ji Ben Templesmith) vypráví příběh Lynn DeAngelisové, která se vypraví do Silent Hillu natočit studentský film. Pak už ji jen nacházíme na psychiatrii, kde nereaguje vůbec na nic až do okamžiku, kdy ji moci a slávychtivý psychiatr Troy Abernathy neodveze do městečka. Tam se pochopitelně začnou dít věci.

Druhá polovina popisuje pátrací výpravu do Silent Hillu, kterou podnikne skupina mladých lidí pod vedením dívky, která v Silent Hill nejen vyrostla, ale má k němu i klíč… Autorem kreseb je Aadi Salman a ač je to jeho první práce na větším komiksovém celku, působí invenčně a zajímavě.

Vizuální stránka se u obou drží předlohy, stíny dostávají neurčité tvary postav a nikdy nevíte, na co přesně se na stránce díváte. Jediné konkrétní jsou nápisy na zdech, které tvoří jakési indicie k rozřešení tajemství Silent Hillu.

Komiks tedy stojí za přečtení, pokud už vás atmosféra Silent Hillu pohltila. Pokud jste se s ním nikdy nesetkali, je to možná zase dobrá cesta k filmu a ke hrám – můžeme tedy říct, že zcela bezchybně plní svou marketingovou úlohu a doplňuje důstojně paletu toho, co můžete ve městě duchů nakoupit.

Silent Hill: V nitru hynoucí (Scot Ciencin, Ben Templesmith a Aadi Salman), vydalo Comicscentrum v roce 2006.

soutěž:
Podzimní bouřka –
divoká prasata
zasypaná listím.

Reklama