„Pátrala jsem po spodním prádle z kvalitního textilu, který by nebyl napuštěnými různými karcinogenními látkami, což u těch z obchodu běžně je. Zároveň jsem také nechtěla, aby jeho výroba někoho vykořisťovala. Nebyla jsem moc úspěšná, takže jsem se nakonec rozhodla, že si ho ušiju sama,“ vypráví Kristina.

Před rokem se tedy mladá dívka naučila sama šít. Původně jen sama pro sebe, postupně začali o originální kousky projevovat zájem i její kamarádi a dnes šije pro kohokoli, kdo ji osloví přes její instagramový profil. Látky získává jako zbytky z jednoho z nejluxusnějších krejčovství v Praze, popřípadě recykluje staré oblečení. Na světě je podle ní už tak dost věcí a příjemné spodní prádlo se dá vytvořit i z nenošeného bavlněného trička.

Kristina začala se spodním prádlem pro ženy, ale nechce se specializovat jen na ně. „Spousta chlapů se cítí dotčeně, že nešiju i pro ně, takže jsem si řekla, že začnu. Nedávno se mi ozval také člověk, který je transgender. Narodil se jako žena, ale cítí se být mužem. Nechce podstupovat operaci, takže chtěl trenky se speciální kapsou, kam si může schovat náhražku penisu,“ říká Kristina. 

Kristina se snaží, aby byl každý kus originální, ať už střihem, materiálem nebo barevnou kombinací. „Zákazníci mi posílají svoje míry a co mají rádi. Někdy mají přesnější představu, ale často to nechávají na mně. Baví mě pracovat intuitivně. Pustím si například jejich oblíbenou hudbu a začnu u ní kreslit a šít. Co z toho vyleze je pro ně potom překvapení,“ popisuje.

Spodní díl se u ní pohybuje kolem 350 korun a horní kolem 450 Kč. Kromě samotného šití se Kristina věnuje i dalším aktivitám. Pod záštitou organizace Přestupní stanice, která pomáhá lidem bez domova, pořádá kurzy šití. Dále se věnuje primární prevenci na školách, kde děti varuje před návykovými látkami, rizikovým sexuálním chováním či šikanou. Pracuje také jako barmanka v kavárně a studuje na psychoterapeutku. Postupně by Kristina ráda šila nejen spodní prádlo, ale i další kusy oblečení.

Přečtěte si také:

Reklama