Je to nedávno, co jste se rozrostli o nového člena rodiny – jak se cestuje s tak malým človíčkem?
Je to samozřejmě o dost náročnější, ale na druhou stranu je Elliot už strašně samostatný a Levi je zase ještě opravdu malinký, takže ho nemusíme honit někde po okolí. Určitě je to takové, jaké si to člověk nastaví v hlavě, my za tím žádné problémy nehledali, a tak jsme zatím ani žádné nenašli. Zatím jsme ve 4 byli v Itálii na horách, v Německu projet turistické atrakce a máme za sebou 2 lety s tím, že 1 byl 10ti hodinový z Frankfurtu na Miami. Elliot prvních 6 hodin prospal a pak si buď hrál, nebo koukal na pohádky, jako by nás už v letadle nepotřeboval. Levi nechtěl spát, ale za to ani nebrečel, prostě si jen chtěl pořádně užít jeho první let :-)

Jak vůbec řešíte nebo do budoucna budete řešit otázku školní docházky? Už jste toto nějak řešili nebo byli nuceni řešit? Nechybí na cestách dětem stejně staří parťáci, které by měli ve školce, škole?
Školní docházka je jedna z TOP 3 nejčastějších otázek, které dostáváme. Vždy je stejná odpověď, budeme to řešit, až ta doba nastane, Elliotovi jsou 3 roky, takže máme ještě 3 roky na to, vymyslet tu nejlepší odpověď na tuto otázku. Na cestách se spíše ještě naopak děti seznamují a navzájem se okoukávají. Např. na letišti při čekání na letadlo si Elliot v Zurich skvěle vyhrál s Mexičanem o 3 roky starším, v Zimbabwe zase sourozenci 1 holčička (9) a dva kluci (5,2) Elliota přibrali do party a stal se z nich na hotelu obávaný gang. Chci tím říci, že na cestách máme dennodenní kontakt s dalšími dětmi a navzájem jim vůbec nevadí, že vypadají odlišně, nebo že si nerozumí.

Jsou na světě místa, země, města, která si přejete navštívit a naopak kam vás to vůbec neláká?
Ano určitě máme ještě v hlavách destinace, které si určitě neodpustíme, jako třeba Galapágy, Mount Everest, Peru a mnoho dalších... Z námi navštívených zemí chceme určitě s klukama navštívit ještě jenou je Aljaška a Namíbie. Všeobecně nás to neláká do zemí, kde hrozí jakékoliv nebezpečí. A to jak přírodní, politické atd.

Jak plánujete kam a kdy vyrazíte, od čeho se toto odvíjí – plány kam vyrazíte. S tím souvisí i otázka - jak plánujete své povinnosti – máte na to nějaké vychytávky jak být efektivní?
Od dětí :-D Vždycky se snažíme mít výhled aspoň na 4 měsíce dopředu. Někdy se stane, že ho musíme kvůli nastalé situaci v dané zemi měnit, ale to vždy závisí na okolnostech. Všeobecně se o toto stará Ondra a já si beru za své spíše dohledat veškeré info o důležitých věcech pro děti.

Jde o nějakém místě říci, že jste tam doma? Cítíte tento vztah k nějakému místu, když jste stále v pohybu?
Zatím jsme doma tam, kde jsme všichni 4, jedno kdy, jedno kde!

Čechy mají své specifické zvyky na různé svátky. Teď byly Velikonoce,  jak na ně vzpomínáte vy, když jste byli dětmi. Jak jste je slavili a co je pro vás typické na Velikonoce?
Snažíme se dodržovat všechny svátky, i když je to někdy dosti časové náročné, jako třeba letos, kdy jsme opět na Velikonoce pryč, a tak jsme alespoň Elliotovi připravili „vajíčkobraní“ tedy schovávání čokolád a čokoládových vajíček po zahradě.

Jak vůbec celé to cestování začalo, co vás k tomu vedlo a asi logicky vyplývající podotázka – máte někdy cestování „plné zuby", chtěli jste s tím někdy přestat a živit se nějakou jinou prací?
Začalo to našim zjištěním, že jsme se dostali do onoho krysího závodu, z kterého nebylo úniku. Tam vznikla myšlenka opravdu udělat něco šíleného, jako třeba splnit si naše sny a vzhledem k tomu že jsme oba inklinovali k cestování, směr byl jasný. Zatím spíše než plné zuby řešíme, když po dvou týdnech v ČR začínáme pociťovat nedostatek cestování a jsme z toho nervózní.

Máte nějaké tipy na cestování s dětmi? Ale i pro single cestovatele, něco co víte ze zkušenosti?
Na tuto otázku bychom mohli napsat diplomovou práci. :-) Všechny rady a tipy se snažíme předávat našim sledujícím prostřednictvím IG, FB nebo Youtube. Připravujeme nové projekty právě týkajících se těchto rad a cestování.

  • Kamila (28), Ondřej (31), Elliot a Levi
  • Kamila s Ondřejem se brali po 7 měsících vztahu, tajně v Cannes. Fotografie z jejich svatby se staly virálními a nastartovaly první myšlenky o tom, že není třeba vydělávat si jen v kanceláři
  • Ondřej Šikl vyrůstal ve westernovém městečku Šiklův mlýn
  • Kamila pochází z hor, velmi ráda a dobře snowboarduje (Za svobodna Kamila Křečková)
  • Na Instagramu má jejich hlavní profil přes 105 tisíc sledujících, každý z rodiny má založené další profily.

Více o životě této rodiny najdete na INSTAGRAM.COM/THESIKLS

Reklama