Jednou těch, které přiložily ruku k dílu, je i Lucie Bílá, která je vyučenou švadlenkou. „Vím, že je v kladenské nemocnici 2,5 tisíce lékařů, sestřiček a zdravotnického personálu, vím, že i kdybych šila 26 hodin denně, není v mých silách tolik roušek ušít. Ale šiju a šiju a šiju a uklidňuje mě to. Mám tak pocit, že jsem platná a že jen nesedím a nečekám, co přijde,“ napsala zpěvačka, která se rozhodla roušky věnovat kladenské nemocnici, na svůj Instagram.


Ani modelka a moderátorka Gabriela Kratochvílová nezahálí a šije roušky. „Smekám všem, co neváhali a pořídili si nebo vyrobili roušku. Smekám všem, kteří neváhali a začali šít pro ostatní. Smekám všem, kteří jdou příkladem a roušky nosí všude,“ píše na Instagramu u fotky, kde sedí za šicím stroje a vyrábí první kousky.

Svou zálibu v šití nyní uplatňuje i herečka Iva Janžurová, která se do šití roušek také zapojila. Informovalo o tom na svém Facebooku Národní divadlo. „Roušku má už každý chytrák! (me too) Ale pravý inteligent - ať už Young i ať už v The end - umí si ji také vyprat,“ dodává s humorem herečka a ve fotoreportáži ukazuje krok po kroku, čím rouška po ušití ještě projde, včetně praní na 95 stupňů. Kromě Ivy Janžurové šije i mnoho zaměstnanců Národního divadla, například garderobiérky a maskérky.

Do práce se pustila také bývalá první dáma Dagmar Havlová. „Děkuji věrným dobrovolníkům, kteří s námi spolupracují již deset dní. Poslali jsme signál lidem v pondělí 16. 3, že od předešlé noci šijeme roušky. Jsem šťastná, že se tato vize ujala a dnes je již mnoho podobných iniciativ, sdružení a spolků, ve kterých lidé zasedli k šicím strojům a pomáhají. Přestože šije skoro celá země, stále chodí nové žádosti o roušky z míst, kde se jich nedostává,“ píše na svém Facebooku. Roušky ušité jejíma rukama už hrdě nosí například v Bílém kruhu bezpečí, který pomáhá obětem domácího násilí, v Národnímu ústavu duševního zdraví v Klecanech, v lékařském zařízení Mediendo, ve FN na Karlově náměstí, v Nemocnici na Homolce, v Ústřední vojenské nemocnici Praha, v Hospicu Štrasburk, v organizaci ROSA nebo třeba na dětském onkologickém oddělení FN Brno.

Šít začala i zpěvačka Marta Jandová. „Šiju pomalu, ale tvořivě,“ přiznává. „Aspoň se nějak v té karanténě zabavíme.“ Za šicí stroj sedla i Kamila Nývltová nebo známý módní návrhář Osmany Laffita. „Neprodávám roušky. Rozdávám je lidem, co je nejvíce potřebují,“ napsal na svém Facebooku, kam přidal i video.

Mezi slavné švadlenky se zapojila také Iva Pazderková. „Šiju, a až našiju a rozdám nejbližším, dám vědět a rozdám zbytek i vám z okolí Berouna a Prahy Západ,“ píše na Instagramu.

Reklama