Ve vztahu se dostanete do mnoha stádií a etap. Některá jsou růžová a vy si můžete „létat na obláčku“, jiné stojí na opačné straně a krize střídá krizi. Říká se, že většinou to bývá jen přeháňka, a pokud vám za to ten druhý opravdu stojí, vydržíte i to nepříjemné. Mnoho lidí ale ve vztahu zůstává proto, že se bojí být sami. A to je velká chyba. Je to nefér a je to často i ztráta času pro oba.
„Upřímně jsem si vždy říkala, že za koncem vztahu musí být nutně nějaká závažná věc, totální odcizení nebo nevěra, ale chyba lávky,“ říká Ilona, která je se svým partnerem devět let. „Romana mám stále ráda, ale připadá mi, že už jsme si vzájemně dali vše, co jsme si dát měli. Nežijeme spolu, ale vedle sebe a tak nějak se v tom oba „plácáme“...“

5b87b8085f156obrazek.png

Varovné signály blížícího se konce

Možná se ve vztahu „plácáte“ podobně jako Ilona. A možná je načase začít si všímat varovných signálů, nejen ze strany partnera, ale třeba i z té vaší a zamyslet se nad tím, zdali nebude lepší vztah „rozseknout“ a rozejít se dříve, než to bude více bolestivé.

  • Odlišné směřování. V průběhu vztahu může nastat mnoho změn, přesto by se neměly měnit společné cíle a sny. Začnete-li se vzdalovat, brzy se neshodnete na ničem.
  • Intimita na bodě nula. Říká se, že sex je základem vztahu a pokud nefunguje, nebude pak fungovat nic. Dotyky, polibky a milování by se nemělo vytratit proto nikdy. Jinak vztah opravdu spěje ke svému konci.
  • Špatná komunikace. Pokud si s partnerem nepovídáte a nesdílíte nic ze svých životů, měla by opět začít svítit varovná kontrolka. Komunikace je podobně jako sex hnacím motorem vztahu. Mlčení ho jen zabíjí.
  • Komunikace na ostří nože. Komunikujete spolu, ale vždy dochází k hádce a neshodám. Něco je špatně.
  • Žádná vzájemná podpora. Když dva partneři žijí vedle sebe a ne spolu a nezajímají se, nepodporují jeden druhého, nemá cenu ve vztahu pokračovat. Sdílení a výše uvedený bod jde s tímto ruku v ruce.
  • Žádné společné aktivity. Ano, každý by měl mít svůj okruh přátel a koníčky, důležité ale je, aby si partneři našli i něco svého a podnikali určité aktivity společně. Bez toho se začnete ještě více odcizovat.
  • Nechuť být spolu. Partneři, kteří se po práci netěší domů ke svému protějšku, ale raději utíkají k jiným aktivitám a tráví čas jinde, o vztah asi už příliš nestojí.
  • Chybí smích a humor. Další vztahová esence. Smích totiž často překoná i ty opravdu špatné situace. Umět se smát s partnere je základ spokojeného vztahu.
  • Špatné vztahy s okolím. Nevycházet s tchyní, příbuznými nebo přáteli, to je velký problém, který se z dlouhodobého hlediska nedá dlouho přehlížet.

Také si přečtěte:

Reklama