Sigiriya patří mezi nejvýznamnější památku Srí Lanky. Nachází se severně od Dambully, pokud se vydáte na výlet do jeskynních chrámů, pak je to jen kousek ke Lví skále – na které se rozléhá dávná královská pevnost (a zároveň známé místo neřesti).

Sigiriya

Sigiriya je překládána jako „Lví skála“, je to obrovský, 200 metrů vysoký a rozlehlý skalní útvar s náhorní plošinou. Tady, po celé skále, propojené různými vytesanými cestami, žebříky a horolezeckými chyty, byla zbudována královská pevnost. Dodnes se zachovaly cesty, schodiště, výklenky a místa, odkud král Kassapa řídil své království. Stavba byla kombinací paláce rozkoší a nedobytné pevnosti. Obojí dokumentují nástěnné fresky a malby. Polonahé krasavice nesoucí květy a poháry jsou dnes typickým obrazem Srí Lanky.

Prozkoumání a prohlédnutí skály a nádherných zahrad budete potřebovat dvě až tři hodiny. Cesta nahoru je docela namáhavá, připravte se na horko a fyzickou námahu. Pokud trpíte závratěmi nebo vám vadí výšky, zůstaňte na plošině u lví brány. Nahoru na vrchol vede cesta po příkrých žebřících. Určitě si nezapomeňte vzít s sebou pití, v areálu žádné nápoje nekoupíte.

Sigiriya

Rozhled z vrcholku je nádherný. Celé místo je podmanivou kombinací divoké přírody a zajímavé architektury. Cestou dolů potkáte místní srílančany, kteří vám budou nabízet průvodcovské služby můžete je využít, ale počítejte s tím, že vás to bude něco stát. Někdy se na vás nalepí s tím, že jdete špatně a že vám ukáží správnou cestu. Je to nenápadný manévr, jak vám vnutit svoje služby.

Za prohlídku stojí nádherné zahrady s vodními příkopy, vodotrysky (některé jsou stéle funkční, stačilo je jen vyčistit, jak byly zanesené), jezírka. Je to důmyslně propracováno, například jezírka jsem čtvercová a nalézají se blízko sebe. Když hodně naprší, jezírka se spojí a uprostředvznikne romanticky působivý ostrůvek, ze kterého vedou chodníčky do okolních zahrad. Další pozoruhodnosti nabízí zahrada kamenů nebo terasová zahrada nebo malé jeskyně na úpatí skály.

Sigiriya

Co musíte vidět:

Sigiriya

Sigiryijské krásky když vyjdete dvěma točitými schodišti, které vedou k chráněné jeskyni, pod skalním převisem uvidíte slavné srílanské nástěnné malby. Zobrazují půvabné ženy, znázorněné jen do pasu. Tyto mimořádně dobře stavěné ženy byly namalovány v pátém století a jsou to jediné nenánáboženské malby, které se dochovaly z této doby. Staly se přímo symbolem Srí Lanky, reprodukce jsou vidět na každém kroku.

Jak se mi tam líbilo?

Skála je opravdu monumentální. Přijeli jsme autobusem z Dambully, ke vchodu od zastávky to byly ještě necelé dva kilometry. Vstupenka stojí 30 dolarů. Moc se mi líbily zahrady, kdyby tady byl nějaký kiosek s nápoji, vydržela bych tady celý den. Vylezli jsme úplně nahoru, výhled je nádherný, až na vedro a absenci stínu. Výlet sem určitě doporučuji!

Sigiriya

Jak se na Srí Lanku dostat a rady na cestu:

Sigiriya

Cestovat můžete buď s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst - ubytování vždy seženete na místě, kde chcete zůstat. Na plážích je mnoho pronajímatelů bungalovů, chat, pokojů, za nízkou cenu. Cestovní kancelář pomůže zorganizovat výlety po památkách, pokud se nechcete spoléhat na cestování místní dopravou. (www.letuska.cz, www.itsbilla.cz)
Vstup do památek je dražší, většinou v dolarech (i v místní měně)
Místní doprava je spolehlivá a levná. Přesuny ale trvají dlouhou dobu, všude je zácpa, na silnici se všichni předjíždí, počítejte, že i krátký úsek pojedete několik hodin.
Doporučená očkování: žloutenka, tetanus, břišní tyfus (www.ockovacicentra.cz)
Důležité, co s sebou: dobrý průvodce (www.jota.cz), repelenty, desinfekční gel na ruce a intimní ubrousky. Všechno se vám bude hodit.

Its Billa

Klára Křížová pro vás připravuje o Srí Lance seriál:

Reklama