Vzkazy a dopisy považuje za daleko osobnější čtenářka Ekleinovka. Ve své úvaze k dnešnímu tématu vzpomíná na šifrovaná školní psaníčka, která létala o hodinách mezi lavicemi...

Také jste si psaly se spolužáky o hodinách tajné zprávy? Čtenářka Ekleinovka na ně zavzpomínala v příspěvku k dnešnímu tématu...


Pohodový den všem, co nakouknou na tyto stránky.

Vzkazy psané vlastní rukou, řekněte, co to vlastně je? Napsané na papírku, sdělující nám jakoukoli zprávu....

Pisatel do ní vložil svoji energii a tu teď předává adresátovi. Tyto zprávy byly a jsou osobnější, zrovna tak jako dopisy. Za dob mého dětství jsme jiné vyjadřování /kromě ústního/ vlastně ani neznali. Forma komunikace probíhala tedy prostřednictvím „psaníček“, která jsme si jako malí posílali při hodinách. Ta byla nejpovedenější. Dotyčný napsal zprávu, zabalil a po sousedovi ji posílal dál, aby našla svého majitele. Mnohokrát byly tyhle tajnosti zabaveny vyučujícím a aktéři byli odměněni poznámkou typu: „Při hodině fyziky hází děvčatům psaníčka.“ Měli jsme jednoho fyzika - učitele a ten se v zabavování našich výplodů přímo vyžíval. Nejenže je majitelům neodevzdal, ale četl je nahlas a tím ponížil naše sebevědomí. I vyzráli jsme na něj. Jakožto skauti v osmašedesátém jsme ovládali morseovku. A tak jsme přesedlali na šifrované zprávy. V jedné bylo : „Kraus je debil, vo co, že to nedá „. Píšu rovnou v překladu, abych nezdržovala. :)

Leč Kraus právě tento vzkaz ,,dal.“ Vedl totiž pionýry. Vyšetřování nebralo konce, ale protože morseovka je graficky skoro totožná, viník odhalen nebyl. A tak se v osvědčené praxi pokračovalo. Po tomto incidentu Kraus vyměkl a na naši poštu kašlal. A byl klid na obou frontách.

Další obsah psaníček se vyvíjel přímoúměrně s věkem. Ta zamilovaná jsem si schovávala spoustu let, dokud mi je nevyhodil žárlivý manžel.:(

Jeden můj zhrzený obdivovatel mi v deváté třídě krom jiného napsal dovětek: „A já tě tolik myloval.“ No, tím u mne klesl a sympatie získal jeho největší kamarád. Pak se hoši servali tak, že mého „milého“ museli ošetřit na chíře dvěma stehy na spodním rtu. Prostě tehdejší doba měla také své nenapodobitelné kouzlo.

V současnosti se ještě vůbec divím, že ovládám psací písmo. Věčně vše vyřizuji maily, sms zprávami,ústně. Ještě, že se umím alespoň podepsat... svůj podpisový vzor jsem také pilně několikrát cvičila. Dělám si sice legraci, ale opravdu více než vlastnoručně psaný projev u mne převažuje ten naťukaný do klávesnice. A určitě nebudu sama. No tak, přiznejte se!!! :))

Ekleinovka

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 22.1.2013: Lístečkové vzkazy

  • Necháváte si vzkazy na lístcích?
  • Zažila jste takový způsob komunikace?
  • Jaký nejzajímavější či nejvtipnější vzkaz jste takto dostala?
  • Myslíte, že mobily vytlačily „lístečkování“?

Své příspěvky k tomuto tématu zasílejte na e-amilovou adresu redakce (viz níže), a to nejpozději 22.1.2013 do 14.30 hodin. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu, tedy pokud chcete mít šanci na získání pěkného dárku, který dostane jedna z přispěvatelek. Tím dárkem je tentokrát bonboniéra Milka tender Wishes a stylový diář na letošní rok od Albi.

milka a diář

Reklama