Česká premiéra filmu Šifra mistra Leonarda se blíží. Již 18. května 2006 budeme moci snímek porovnat s knihou Dana Browna.

 

“Knihu jsem objevil stejným způsobem jako většina ostatních lidí – díky přímému doporučení od někoho jiného. Tento příběh má styl a všechny tradiční napínavé prvky, díky nimž může fungovat jako výpravný film,” říká držitel Oscara a režisér Šifry Ron Howard. Během práce na scénáři se s filmaři často scházel autor knihy Dan Brown. 

Vytisknout, zvětšit, přemalovat

 

Film se natáčel ve spoustě exteriérů po celé Evropě a ve studiích Pinewood a Shepperton, kde filmaři postavili několik scén. Přestože produkce dostala příležitost natáčet v pařížském Louvru, museli filmaři postavit některé jeho části i ve studiu.

 

“Nás filmový malíř James Gemmill musel podle skutečných předloh z Louvru namalovat 150 obrazů,” říká hlavní výtvarník Allan Cameron. Všechny obrazy, z nichž filmaři dělali produkce, byly digitálně vyfotografovány, zvětšeny a poté přemalovány. Nebylo možné malovat přesně takovými metodami, jakými vznikaly původní obrazy, proto byl dán důraz na povrch.

 

“Když se díváte na film, poznáte, jestli je ten obraz pouze vytištěný nebo namalovaný. V okamžiku, kdy se od něj odráží světlo, je povrch docela zřetelně vidět, takže bylo třeba to udělat správně,” vysvětlil Gemmill.

Tleskající dav turistů

Příběh zavádí hrdiny filmu také do Anglie, například na Westminsterské opatství. Zatímco scény z blízkosti opatství vznikly skutečně na místě, jeho interiéry filmaři natočili v Lincolnově katedrále, která leží tři hodiny severně od Londýna.

Natáčení u Westminsterského opatství je vzhledem k turistické atrakci pro filmaře velice obtížné. "Natáčeli jsme scény, v jejichž průběhu celý film vrcholí, a na ty davy přihlížejících lidí, které jsme nemohli nijak ovládat, zahnat, a dokonce ani dostat ze záběru, asi nikdy nezapomenu," vzpomíná režisér Ron Howard.

Nakonec filmaři požádali dav o spolupráci a ten jim vyšel vstříc. "Spolupracovali s námi a po každém záběru hercům tleskali," dodává Howard.

Film režiséra Rona Howarda, do kterého byli obsazeni Tom Hanks, Audrey Tautou, Jean Reno, Ian McKellen nebo Alfred Molina je natočen. Přestál i soudní spor Dana Browna s autory knihy Svatá krev a svatý grál Michaelem Baigentem a Richardem Leighem, který autor Šifry mistra Leonarda nakonec vyhrál. A teď už čeká jen na názor diváků. 

Podívejte se na upoutávku ZDE.

A dejte vědět, zda se chystáte do kina na Šifru mistra Leonarda!

Reklama