Podle psychologů, zabývajících se psychologií práce, zvyšuje krátký spánek během dne výkonnost. Musí být ovšem skutečně krátký – optimálně dvacet minut. Po hodině a půl až dvou hodinách začíná totiž soustředění většiny lidí rapidně klesat a po půl dni práce se snižuje i výkonnost pracovníků na méně náročných pozicích.

V pokrokových japonských firmách jsou proto zřizovány speciální spací místnosti, kam si můžete zajít po čtyřech hodinách práce na dvacet minut zdřímnout. Je v nich šero – ne tma, aby organismus neměl pocit, že je noc a nevypadl z pracovního rytmu – poněkud chladněji a někde pouští tichou relaxační hudbu.

V našich podmínkách se obvykle musíme spokojit se zatažením žaluzií a s polohovatelným křeslem. I když už to, že si v půlce pracovního dne můžeme oddechnout, je v mnoha firmách nedostupný luxus.

Zdroj: www.psycholousek.cz

Jak jste na tom na pracovišti Vy? Můžete si dát šlofíka? Vyhovuje Vám krátký spánek přes den? Nebo se raději jdete projít? Zkusila jste si někdy na dvacet minut uprostřed práce zdřímnout? Jaký to na Vás mělo vliv?

Reklama