A firmy vyrábějící různé monitory dechu vzkvétají. Úzkostlivé budoucí  maminky si tuto věc, která stojí cca 2-4 000 Kč kupují jako normální součást výbavičky.

Nic proti tomu, byla jsem stejná J, ale než se k tomu rozhodnete, stojí za to se maličko seznámit se všemi fakty ohledně tohoto obávaného jevu.

SIDS (sudden infant death syndrome) je pojem, označuje náhlé nevysvětlitelné úmrtí kojence.

Ani posmrtným vyšetřením se nezjistí žádná příčina smrti.

Až čtyři pětiny dětí umírají během prvního půlroku, nejčastěji mezi 2. - 4. měsícem, o něco častěji chlapci (60 %) než děvčátka (40 %).
Příčina vzniku není jasná, předpokládá se vliv více faktorů: poruchy řízení dechu (dítě se "zapomene" nadechnout), nezralost nervové soustavy, poruchy srdečního rytmu či přechod mezi REM a non-REM fází spánku. V ČR umírá přibližně jedno miminko na 8 000 živě narozených. Tolik statistika.

Se zajímavou teorií přišel australský vědec George Christos. Ten tvrdí, že na vině jsou sny. Kojenci se údajně zdá, že je v matčině děloze a zapomene dýchat. Opírá svoji teorii o skutečnost, že někteří dospělí zadržují ve spánku dech, pokud se jim zdá o plavání pod vodou. Miminka v děloze nedýchají, protože matka jim kyslík dodává krví. Pokud se dítěti zdá o pobytu v matčině lůně, může přestat dýchat. Jedná se však o teorii, kterou nelze dokázat.

Ani faktory, které SIDS můžou způsobit, nejsou nijak stoprocentní, jejich negativní vliv se spíše předpokládá:
- porod velmi mladé matky, mladší než dvacet let
- nedostatečná nebo žádná předporodní péče
- příliš krátký interval mezi těhotenstvími, kratší než jeden rok
- porod před 37. týdnem těhotenství, tedy nedonošené dítě
- porodní váha novorozence pod 2 500 g
- děti z dvojčat (vícerčat)
- děti z rodin s více dětmi
- kouření matky v těhotenství
- užívání drog během těhotenství
- spaní miminka na bříšku

Toto poslední riziko vychází spíše čistě teoreticky z dřívějších dob, kdy se naopak doporučovalo spaní na bříšku. Několik případů náhlého úmrtí se vyskytlo, proto se předpokládalo, že je to jedna možná příčina. Přesto po zrušení doporučení pokládat dítě ke spánku na břicho klesl počet úmrtí o 50 %.
 
A jak SIDS předcházet ?

Dávejte spát miminko na záda nebo na bok.
 

Poloha na bříšku je ale pro rozvoj miminka nezbytná. Ovšem pouze, když je vzhůru a máte ho pod dohledem. To neznamená, že miminko vůbec nesmí ležet na bříšku. Miminko ke správnému rozvoji potřebuje být i v této poloze. Dávejte jej tak však pouze v době, kdy je bdělé a kdy ho máte pod přímým dohledem.

Pokud se dítě už otáčí samo na všechny strany, je mimo nebezpečí SIDS.

Nezakrývejte dítěti obličej.

Některé oběti SIDS měly odchylky na mozku, chybějící nervové buňky, jejich důsledkem je neschopnost zapojit obranné mechanizmy při nedostatku kyslíku nebo nadbytku oxidu uhličitého. V takovém případě se stává rizikovým vdechování "vydýchaného vzduchu": když se v těsné blízkosti nosu a pusinky dítěte ocitne například polštář, deka, hadrové či plyšové hračky, plena nebo třeba i ochranné mantinely kolem příček postýlky...


Používejte vhodnou pevnou matraci do postýlky.
Nevhodná jsou měkká lůžka a už vůbec ne vodní postel.

Nekuřte ani v těhotenství, ani po narození v přítomnosti dítěte.
U obětí SIDS byl často prokázán vysoký obsah nikotinu v těle.

Miminko nepřehřívejte.
Jedna z teorií říká, že přehřáté dítě snadněji upadne do hlubokého spánku, ze kterého je obtížné ho probudit, a to též zvyšuje riziko SIDS. Nepřikrývejte dítě příliš mnoho a nepřetápějte. Ale myslím, že soudná maminka pozná, kdy je dítě zpocené, tudíž přehřáté.

Pokud je to možné, kojte.
Mateřské mléko obsahuje protilátky proti infekcím - a právě některé bakterie jsou podezřelé z toho, že by se na vzniku SIDS mohly podílet.

Neberte si dítě k sobě do postele, jste-li pod vlivem alkoholu, drog nebo třeba léků na spaní!!!
Pokud spí miminko s vámi, nepěstujte si v posteli přemíru dek a polštářů. Jinak společné spaní prý riziko úmrtí snižuje.

Informujte babičky o těchto zásadách, aby se nestalo, že ve vaší nepřítomnosti dají dítě spát na břicho a zakryjí ho dvěma dekami. Za jejich časů se tohle neřešilo.

Závěrem lze říct, že tímto syndromem jsou ohroženy spíše děti nedonošené, na předporodních kurzech nás od standardní koupě monitoru zrazovali. Prý zbytečně vyhozené peníze.

Posuďte sami, jestli riziko, že vaše dítě bude zrovna to jedno z 8 000 narozených… A jednejte.

A vašemu dítěti  přeji šťastný první rok života!

A ještě jednu osobní poznámku na závěr. Mě moc vyděsil fakt, že miminko zhruba do 3 měsíců dýchá ve spánku dost nepravidelně. To naše bylo expert, dva nádechy pak dlouho ticho…a zas dva nádechy, vyfunění a zas ticho… Když jsem hrůzou dvě noci nespala, pořídila jsem hlídač dechu. Tohle nepravidelné dýchání je prý ale normální, přesto to nezasvěcenou novomaminku může hodně vyděsit…

 

20.3. 2006 9:53  Přikládáme nyní také názor zdravotní sestry:

„Já se sice nepovažuji za odborníka v problému SIDS,je to hodně diskutovaná otázka mezi lékaři, ale i mezi námi sestrami. Jen trochu z toho co se neustále probírá - upozorňujeme na to maminky- nenechávat dítě dlouho bez dozoru(neodbíhat do stánku pro noviny,neběžet do krámu pro chleba a dítě nechat doma spát...),nenechávat dítě spát na bříšku.

Věková hranice je taky různá- já zaplať Pán Bůh nemám přímo ze své praxe nic ,ale nedaleko naší ordinace se věku tuším 3 týdnů takto zemřelo děťátko, moje paní doktorka měla známou,které ve věku 8 měsíců děťátko na toto zemřelo.

Bojíme se toho všichni,ale neustále se kolem toho bádá.

Proto se vyvinuly monitorovací dečky Baby Sense,které snímají dech děťátka a při zástavě dechu po 20 vteřinách začnou alarmovat.

Lze je zakoupit - ceny jsou různé ,tuším od necelých 2000 tisíc až po 5000tisíc Kč.“

 

 

 

Reklama