"Si tu mateřskou ani neužiješ," podotkla jedna moje známá, která má již děti školkového věku. Povídaly jsme si o tom, jak jde život, jak si užívám “mateřskou” a jestli mi to už “neleze na mozek”.

“Ne, nemám čas přemýšlet o tom, jestli mi to leze na mozek, bavím se,” odpověděla jsem s úsměvem na rtech.

Dnešní systém státních sociálních dávek umožňuje maminkám na rodičovské dovolené pracovat, respektive přivydělat si k rodičovskému příspěvku něco peněz. A je jen na nich, jak velké to “kapesné” bude.

Motivací každé z nás je něco jiného – někdo splácí hypotéku a každá koruna je dobrá. Jiná má zase pocit, že kolem miminka či batolete tolik práce není, a hledá, jak využít onen vyšetřený čas. A další zase hledá způsob, jak neztratit svoji identitu a uspokojit svoji potřebu zdravé seberealizace.

Ptala jsem se “spolumaminek” a nejčastější odpovědí ohledně motivace k práci na mateřské bylo právě ono splácení hypotéky, seberealizace a zůstat v kontaktu s informacemi ve svém původním pracovním oboru. Jen jednou jsem dostala odpověď: “Prosím Tě, vždyť se ještě napracuju.”

Já potřebuji k životu obé – potěšit se s Emičkou, užívat si tulení, nebo i to její “zlobení”, když se holka jedna mrštná nechce nechat přebalit a neustále si sedá jak ten houpací medvídek (možná si na tu hračku pamatujete, byl to takový baculatý medvídek či panenka, když se položil na bok, zhoupnul se zase do svislé polohy), i být užitečná – pocit prázdnoty a nicnedělání mi přijde zoufalý.

Pokud zrovna nepotřebujete pracovat, myslím, že je dobré najít si čas jen a jen pro sebe – neztratit svoji identitu. Nejsme přeci jenom ošetřovatelky dětí, uklízečky domácnosti – máme svoji identitu. Takže jestli třeba rády pletete nebo šijete, zkuste si vyrobit něco na sebe – ne pro partnera či děti, pro sebe, protože je to vhodné pro zachování našeho zdravého rozumu. Vyjeďte si na kole, jděte se projít – ona si to naše robátka s tatínky či prarodiči také užijí!

Vy, co si užíváte mateřské (je myšleno období, kdy jste s dítětem doma v rámci mateřské i rodičovské dovolené), jaký je váš názor na práci na mateřské?

Neváhejte také hlasovat v anketě v tomto článku!

   
Reklama