Je to zvláštní, kam až se vypracoval příběh jednoho zeleného zlobra a jeho životní lásky, se kterou se tak dlouho hledali, až na sebe zbyli. Tento příběh, který začal jako krátké vyprávění pro děti napsané Williamem Steigem, se stal nejúspěšnější a nejoblíbenější pohádkou jak dětí, tak dospělých. To, že si v něm našli kouzlo i rodiče, je ovšem spíše dílem tvůrců, kteří na ně mysleli a zakomponovali do příběhu Shreka i narážky a vtipy jako stvořené pro dospělé diváky. Možná i díky tomu zlomil během tohoto víkendu návštěvnostní rekord. Od své premiéry, která byla 14. července 2007, film shlédlo v kinech přes půl milionu diváků.

 

Za poutavé animace může dnešní vyspělá technologie, která pomohla stvořit nejen postavičku Shreka do jeho podoby, ale i jeho milou Fionu a další přátele. Filmaři však podotýkají, že zlobr jim ožíval svým vlastním životem přímo pod rukama a všichni ostatní ho na jeho cestě jen následovali. V prvním díle se Shrek s Fionou do sebe zamilovali a uspořádala se velká svatba. V druhém díle byl Shrek představen královským rodičům a ve třetím díle musel logicky řešit otázky svého vlastního rodičovství. Pro našeho zeleného zlobra to však tak logické nebylo. Jeho strach z toho, že by byl špatným otcem, ho provázel i ve snech. V každém díle se musel vypořádat s nějakou novinkou pro svůj do té doby velmi osamělý život. Musel překonat sám sebe v mnoha věcech, jako například, že může být osobou, která je hodna být milována, že má být manželem a nakonec i otcem.

 

Předvídání velkého úspěchu třetího dílu pomáhá i fakt, jak divácky úspěšné byly díly předcházející. Těm se podařilo dohromady vydělat jen v kinech neuvěřitelných 1,4 miliardy dolarů a prodat před 90 milionů DVD nosičů. Původní film navíc v roce 2002 triumfoval i na předávání Oscarů, z nichž si odnesl historicky první sošku v nové kategorii „Nejlepší celovečerní animovaný film“.  Druhému dílu se dokonce podařilo zlomit historický rekord v tržbách už pět dní od uvedení do kin a také se stal třetím komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob.

 

Po uvedení třetího dílu se můžeme těšit ještě na původní animovaný speciál „Shrek the Halls“ a v následujícím roce se celá sága dočká své divadelní adaptace na Broadwayi, kde bude uvedena její muzikálová verze. Jsem docela zvědavá, jak to vyřeší s kostýmy. Vzhledem k tomu, že účinkující budou muset zpívat, tak jsou asi nějaké složité masky na zlobra vyloučeny. Budou si asi muset vystačit se speciálním make-upem. Každopádně díky komerčnímu úspěchu filmových předchůdců budou mít návštěvnost zaručenou.

 

Jak se vám líbí dnes už trilogie o Shrekovi? Viděla jste všechny díly v kině? Nebo se na třetí díl teprve chystáte? Chtěla byste vidět Shreka v muzikálové podobě? Nebo už vám to přijde příliš přehnané?

Reklama