Narodila se před devadesáti lety 23. dubna 1928 do skromných poměrů. Maminka, která jí natáčela vlásky do rozkošných lokýnek, objevila její hudební talent, a tak ji už ve třech letech nechala zapsat do Meglinovy taneční školy v Los Angeles. A tam ji objevil hledač talentů. Pozval ji na konkurs a ze Shirley se stala rázem hvězda!

5ae99fefb7611obrazek.pngZa dva roky už získala zvláštního dětského Oscara. Filmy s ní se staly kasovními trháky a žádná jiná dětská hvězda nikdy takových úspěchů jako Shirley nedosáhla. Zpočátku ale její honoráře nebyly příliš vysoké a vydělávalo spíše studio. Obrat nastal, teprve když si rodiče najali právníka. Pak prý vydělávala víc než šéf automobilky General Motors a příjmy z jejích filmů dokonce zachránily před bankrotem filmové studio 20th Century Fox. Shirley Temple natočila přes 50 filmů, většinu z nich před svými desátými narozeninami.

Jenže jak dospívala, bezprostřednost dětského projevu pomalu mizela, rolí ubývalo a nabídek chodilo stále méně.

5ae9a01cc41c6obrazek.pngV sedmnácti letech se Shirley vdala za herce Johna Agara a o tři roky později se jim narodila holčička Linda. Spolu si zahráli ve dvou filmech, ale už v roce 1949 podala Shirley žádost o rozvod. Brzy nato se seznámila s mužem svého srdce Charlesem Aldenem Blackem, za nějž se provdala v roce 1950. Ve stejném roce zároveň ukončila hereckou kariéru.
V druhém manželství, které bylo velice šťastné a trvalo do roku 2005, kdy Charles Black zemřel, se narodily Shirley dvě děti.

Na konci padesátých let se Shirley pokusila vzkřísit svou kariéru. Televizním divákům se představila v sérii adaptací pohádek a rodinných příběhů. Úspěchů ze třicátých let ale nedosáhla.
Pak se rozhodla pro politickou kariéru. V roce 1967 nejprve neúspěšně kandidovala do Kongresu. V létě 1974 byla jmenována velvyslankyní USA v Ghaně, dva roky též zastupovala USA v OSN, působila na ministerstvu zahraničí nebo šéfovala protokolu v Bílém domě. Vrcholem její politické kariéry bylo místo velvyslankyně USA v Československu. Stala se jí půl roku před sametovou revolucí a své protokolární listiny předávala ještě prezidentu Husákovi. Na tomto postu působila do roku 1993.
Když jí v roce 1972 diagnostikovali rakovinu prsu, po níž podstoupila radikální mastektomii, veřejně o této nemoci hovořila a snažila se dodat odvahu stejně postiženým ženám.
Život Shirley Temple se lišil od života jiných hollywoodských hvězd. Prožila ho uprostřed šťastné rodiny, bez skandálů. Zemřela v roce 2014 v nedožitých 86 letech…

Foto: Wikipedie

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Uložit

Reklama