Šeltie, sheltie nebo shetlandský ovčák - tři v jednom. Všechna tato pojmenování totiž patří jedinému psu! A to dalšímu, o kterém si můžete přečíst v Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz. O své sheltiii Alwinovi vám bude také vyprávět redaktorka Dana...

sheltieZemě původu: Velká Británie
Použití: společenský, ovčácký, sportování se psem
Klasifikace podle FCI:

 • Skupina 1. plemena ovčácká, pastevecká a honácká
 • Sekce 1. ovčácká a pastevecká plemena
 • S pracovní zkouškou
 • Celý standard FCI: Šeltie (klikni)

Velikost (odchylka více než ± 2,5 cm je nežádoucí):

 • Psi: 37 cm
 • Fenky: 36 cm

Hmotnost:

 • Psi: cca 8 kg
 • Feny: cca 6 kg

Dožívá se: až 16 let

Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Jak jméno plemene napovídá, pochází sheltie z Shetlandských ostrovů severně od Skotska. Původně byla vyšlechtěná k hlídání a shánění ovčích stád. Ačkoli je často považována za výsledek křížení dlouhosrstých kolií a domácích psů na Shetlandských ostrovech, je pravděpodobně starší než kolie a má blíže k původním keltským psům. Sheltie se jako plemeno začaly vyvíjet již v 17. století, ale do své dnešní podoby se dostaly až v polovině století dvacátého.

Vzhled psa a zbarvení...

Celkový dojem: Malý, dlouhosrstý pracovní pes velké krásy, bez známek těžkopádnosti a hrubosti. Obrys těla symetrický, žádná část není disharmonická vzhledem k celku. Bohatá srst, bohatý límec a náprsenka a krásně utvářená hlava se líbezným výrazem se spojují v ideální obraz.

Barvy mohou být:

 • Sobolí (zlatá): Čisté barvy nebo se stínováním, od světle zlaté až po sytě mahagonovou. Barva stínování musí být velmi sytá. Vlčí a šedé zbarvení je nežádoucí.
 • Trikolor: Přednost se dává sytě černé na těle, se sytými tříslovými odznaky.
 • Blue-merle: Převažuje jasná, stříbřitá modrá s černými skvrnami nebo s černě mramorovanou kresbou. Syté tříslové znaky jsou žádoucí, ale jejich nepřítomnost se nepenalizuje.
 • Černo-bílá a černo-tříslová: Tyto barvy jsou také uznané.

Bílé odznaky (mimo černo-tříslové) se mohou objevit na lysině, límci, náprsence, končetinách a špičce ocasu. Bílým odznakům na těchto místech, nebo jen na některých, je dávána přednost (kromě černo-tříslové); jejich nepřítomnost se ale nepenalizuje. Bílé skvrny jinde na těle jsou vysoce nežádoucí.

sheltie

Povaha shetlandského ovčáka...

Ostražitý, živý, mírný, inteligentní, horlivý, činorodý, silný a temperamentní. Příchylný a reagující na svého pána, rezervovaný vůči cizím, nikdy nervózní.

Jak o něj pečovat...

Pokud nechcete vychovat plachého a bojácného psa, je nutné sheltie v mládí důkladně socializovat. Jejich výchova ale musí být nenásilná, bez sebemenšího náznaku hrubšího zacházení. Dnešní shetlandští ovčáci jsou vhodnými společníky do města, ale milují hodně pohybu a neměli byste tedy zanedbávat ani dlouhé vycházky do přírody. Protože jde o psy ovčácké, netrpí na lovecké pudy a nemají sklony k toulání, naopak se svých pánů spolehlivě drží. Dobře vychází s jinými zvířaty.

Co vyžaduje větší pozornost, je srst sheltií, které je třeba věnovat pravidelnou péči. Díky srsti jsou tito psi velice otužilí, ale je třeba ji udržovat čistou, nezaprášenou a nezanedbávat česání. K péči však nepoužívejte umělé kartáče a kosmetiku obsahující nevhodné silikony, stejně tak je dobré kvůli srsti sheltií odstranit silonové koberce - statická elektřina, která se pak v jejich srsti usídlí, způsobuje její zatuchávání.

Shetlandský ovčák je jedním z nejlepších psů na agility, kde ve své velikostní kategorii prakticky nemá konkurenci.

Slovo redaktorky Dany - paničky psa Alwina

AlwinNašeho Alwina jsme si našli v Ústí nad Labem a byl to nezapomenutelný zážitek, když jsme si to legrační hebounké klubíčko přivezli domů. Dnes je z něho fešák a miláček rodiny. Co oceňujeme nejvíc, je úžasný vítací rituál, protože zatímco jsme ho my dvounozí členové rodiny zúžili na zabručené „ahoj“, pes se může radostí přetrhnout. Vyskakuje do výšky, ve vzduchu dělá vrtule a veletoče a náramně se směje. Pak běží pro svou oblíbenou hračku ručník a chce se přetahovat, jako by říkal: „Já hlídám byt, tak vy se mi teď věnujte.“ Nejde ale o vyloženého mazla. Sheltie, nebo alespoň náš Alwin, je poměrně plachý a nedůvěřivý vůči cizím osobám. Člověk si ho musí získat, nevnucovat se a být trpělivý. Na jednu stranu je to dobře, protože není hned kamarád s každým, a to ho ochraňuje před případným „únosem“. Jeho povahovou nevýhodou je, že nesnáší, když ho někdo „nahání“, což dělají zvláště děti. Vypadá přece tak roztomile a svádí k pohlazení. Ale on o to vůbec nestojí. S dětmi nevyrůstal, proto se jich bojí a raději se jim klidí z dosahu někam se schovat. Pokud je nadále „otravován“, dá svou nelibost najevo zavrčením.

Alwin má nejradši procházky - čím delší a s větším doprovodem, tím lépe. Tehdy se v něm probudí jeho ovčácké pudy. Vždycky si nás pěkně houfuje a kontroluje, jestli jsme všichni, jestli se někdo moc neloudá. Nemá ovce, má nás. A my jeho a jsme tomu rádi.

Co říct závěrem? Sheltie jsou velmi jemné a citlivé povahy. Nesnáší hluk, křik a samozřejmě násilí. To ho dokáže psychicky úplně zlomit, takže to není pes pro „drsné“ povahy, které vyžadují poslušnost silou. Pokud mu ale vyhovíte jako pán, hezky s ním zacházíte, je to ten nejvěrnější psí společník, jakého si můžete přát.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama