Možná jste ve včerejším zpravodajství zahlédli největší hvězdu letošního ročníku Karlovarského festivalu Sharon Stone.
Odmítla veškeré rozhovory a poskytla zástupcům médií pouze svůj projev. Dle některých zdrojů nahradil její ochotu k interview a tiskové konferenci a Sharon promluvila směrem k našemu národu s nacvičenou sympatií a z pozice malé a chudé holky z Pensylvánie.
Dokonce na večírku byla ochotna zatančit si s každým a jeden šťastlivec z řady českých fanoušků dostal dokonce políbení. Velká hvězda odjela a vytřídaly ji hvězdy, které se Sharon nevyrovnají počtu zaplněných titulních stran světových časopisů, ale jejich hodnota je přinejmenším stejně zářivá.

 

Do Karlových Varů dorazila i norská herečka spisovatelka, režisérka a producentka Liv Ullmannová. Stejně jako Redford a Stoneová i ona převzala Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.
Někdejší manželku režiséra Ingmara Bergmana na festivalu představí dokument nazvaný Liv Ullmannová - scény ze života.

Hostem festivalu byl také charismatický Thomas Vinterberg, jeden ze spolutvůrců filmového manifestu Dogma 95. Do Karlových Varů přivezl svůj nový film Můj miláček ráže 6,65, který se zabývá problémem zbraní v rukou mladých lidí.

Filmový manifest Dogma 95 je velice zajímavým prostředkem ve filmové tvorbě. Zakazuje například dodávání rekvizit a dekorací a také dotváření zvuků. Co je ale hlavním přínosem filmu, je zákaz vražd a jakékoliv výskyt zbraní na scéně. Thomas Vinterberg v rozhovoru s Markem Ebenem pro Českou televizi uvedl, že když manifest sestavovali, nikdo z nich netušil, jaký bude mít úspěch. Dle filmového manifestu Dogma 95 byl natočen například film *Starý, nový, půjčený a modrý*.

 

Americký herec a režisér Matt Dillon přijel do Varů uvést film svého norského kolegy Benta Hamera s názvem Faktótum. Ve filmu podle stejnojmenné předlohy spisovatele Charlese Bukowského  ztvárnil známou postavu Bukowského prózy; Henryho Chinaskiho.

 

Faktótum

3. 7. 23:00 Velký sál

9. 7. 19:30 Divadlo Karlovy Vary

   

Režie: Bent Hamer

Scénář : Bent Hamer, Jim Stark
Distributor : Hollywood Classic Entertainment
Hrají: Matt Dillon, Lili Taylor, Marisa Tomei, Fisher Stevens, Didier Flamand…

O filmu
Literární alter ego amerického undergroundového spisovatele Charlese Bukowského Henry Chinaski je hlavním aktérem filmu Faktótum, jehož scénář vycházel ze stejnojmenné knihy i z dalších próz dotyčného autora. Zaznamenává denní stereotyp ještě neznámého literáta, který psaní povídek prokládá bujarou alkoholizací a erotickými hrátkami s nevázanými ženami. Občas si najde příležitostné zaměstnání, kde brzy zklame a je vyhozen. Střídání pracovních míst je podobné jako střídání partnerek. I delší vztah, který naváže s dívkou Jan, žijící v obdobném "volném stylu", se rozpadne, stejně jako známost s výstřední Laurou z lepší rodiny. Chinaski neuspěje ani u svých rodičů, které navštíví. Rozhořčený otec ho vykáže jako asociálního povaleče. Filmové vyprávění provází Chinaského sarkastický komentář s jeho humornými aforismy a sebeironickými sentencemi.

Co se zajímavých filmů týče, dovolím si vás upozornit na letošní film režiséra Martina Šulíky, Sluneční stát.

Sluneční stát   
6. 7. 21:00 Velký sál
7. 7. 10:30 Espace Dorleans

Režie: Martin Šulík
Scénář: Marek Leščák, Martin Šulík
Distributor: CinemArt, a.s.

Hrají: Oldřich Navrátil, Ivan Martinka, Luboš Kostelný, Igor Bareš, Anna Cónová, Petra Špalková, Anna Šišková

O filmu
Ostrava. Dělníci Karel, Vinco, Tomáš a Milan právě dostali vyhazov z práce. Vztekat se nebo zoufat si nemá smysl: čtveřice kamarádů se rozhodne, že začnou podnikat. Dají dohromady peníze a od bývalých zaměstnavatelů odkoupí ojetý náklaďák. Počáteční optimismus brzy vystřídá zklamání. Štěstí jim nepřeje a zlomyslná náhoda jim staví do cesty jen další překážky. I v soukromí to hrdinové mají těžké: dobrák Karel se po manželčině úrazu musí starat o své tři dcery, rozvedený cholerik Milan se pokouší zachránit ze šikmé plochy dospívajícího syna, nervově labilní Tomáš nezvládá vztah s energickou manželkou a sukničkář Vinco zase zápasí s věrností své nové lásce – servírce Evě. Beznaděj je ovšem to poslední, co by si čtveřice připouštěla. Originální snímek režiséra Záhrady vzdáleně připomíná britské sociální komedie: zachovává si však výjimečný cit pro realistickou drobnokresbu prostředí a svébytný ironický humor.

*recenze filmu Sluneční stát*

Dny plné ruchu a vzrušení z návštěv známých celebrit filmového světa jsou u konce.
Začínájí dny klidnější, plné filmů ze všech koutů světa. Možná si pořadatelé tak trochu oddychli a těší se spolu s diváky na rozmanitá představení řady snímků. Jistě mnohé z nich stojí za to. Vyberte si i vy.

 

Reklama