Nedávno jsem se při shánění homeopatického přípravku pořádně proběhl. Některé lékárny homeopatika vůbec neberou, jiné je jen objednávají, málokteré pak mají na skladě. Důvod? Nepovažují je za léky...

homeopatika

Co člověk, to jiný názor na homeopatika. Většina lékařů je za léky nepovažuje, zdravotní pojišťovny na ně nedoplácí. Najdete ale i lékaře, kteří homeopatika předepisují. Ponechme ale stranou problém toho, zda vám mohou, či nemohou homeopatika pomoci, pojďme se podívat na jejich dostupnost.

Do lékárny na lov

Patřím do skupiny obyvatel, která homeopatikům věří. A mám štěstí i na doktorku, která se i touto alternativní léčbou zabývá. A tak jsem se nedávno vydal na lov jednoho z přípravků firmy GUNA. Kam jinam než do lékáren.

„Homeopatika nevedeme, majitel lékárny si to nepřeje,“ dozvěděl jsem se od magistry v první z nich. Z pohledu magistry jsem měl pocit, že jsem méněcenný jedinec.

  • Poučení první: Některé lékárny homeopatika nevedou. Nepovažují je za léčiva.

V další lékárně byli vstřícnější. „Jéje, to nemáme, ale mohu vám to objednat. Bylo by to tady zítra nebo pozítří.“ Poděkoval jsem a přípravek si objednal. Při jeho výdeji mě pak zarazila cena, protože v jiné lékárně byl o dost dražší (rozdíl dvou a tří stovek už je znát).

  • Poučení druhé: Cena homeopatik není nijak regulovaná. Vyplatí se zjistit si, kde je mají nejlevnější.

Internetové pátrání

Dorazil jsem domů a začal nad problémem uvažovat. Napadlo mě také, zadat si firmu GUNA do internetového vyhledávače a zjistil jsem, že má velice přehledné stránky s odkazy na lékárny, kde jsou jejich přípravky k sehnání. Podobně to mají i další firmy, vyrábějící homeopatika (třeba BORION).

Při téhle procházce po internetu jsem také zjistil, že dnes již existují lékárny, specializované naopak pouze na homeopatika, tak zvané homeopatické lékárny. V některých dokonce vyrábí vlastní léčivé přípravky (obdobně jako jsme tomu zvyklí z klasických lékáren).

Z toho plyne...

  • Závěrečné poučení: Předepíše-li vám lékař homeopatikum, ušetřete si lítání i peníze a nejprve si přípravek najděte na internetu u jeho výrobce, pak už půjdete najisto.

Kam dál?