shutterstock-1006059352.jpg
Foto: Shutterstock

Údolí Shangri-La vyniká malebnou krajinou, o které by se dalo říct, že se podobá pozemskému ráji. Je trochu záhadným místem s dokonale zachovalou etnickou kulturou a původním prostředím. Malíři tvrdí, že každý kousek v tomto údolí stojí za zachycení štětcem. O Shangri-Le se také říká, že je domovem nesmrtelných. Jsou zde vysoké a souvislé zasněžené hory, nekonečné pastviny, strmé a velké soutěsky, azurová jezera a bukolické vesničky, které vždy udělají na návštěvníky hluboký dojem.

V údolí se nacházejí tři řeky, několik krásných jezer a mnoho úžasných výtvorů fauny i flóry. V květnu na březích jezer rozkvétají azalky. Jejich okvětní lístky pak padají na hladinu jezera a jsou velkým lákadlem pro ryby, které se po nich vrhají. Není divu, že se staly místní oblíbenou turistickou atrakcí.

FotoJetdf-1-.jpg
Foto: Shutterstock

Do Shangri-Ly se většinou nevydávají turisté, ale poutníci, kteří sem přišli nalézt mír pro svou duši. V blízkosti údolí je hora Mei-Li zahalená sněhem. Tibeťané ji považují za posvátnou. Na její vrchol údajně ještě nikdy nikdo nevystoupil. Hora je po většinu roku zahalena mraky a mlhou, a jen zřídka kdy ukáže svou podobu. Ti, co ji měli šanci spatřit tvrdí, že jim k popisu slova nestačí a nedokáží zprostředkovat své dojmy.

Součástí Shangri-Ly je i park Bai Shui Tai, který leží ve výšce přes dva tisíce metrů. Kdo se k němu vydá, toho oslní záře skalních útvarů, jejichž povrch se na slunci krásně blyští. Také můžeme narazit na buddhistický chrám i další jiné chrámy. Kromě Tibeťanů, díky kterým je zde možné zažít silnou tibetskou atmosféru, včetně tibetských festivalů, zde žije mnoho dalších etnických skupin, jako jsou Naxi, Yi nebo Bai.

Slavný britský romanopisec James Hilton v roce 1939 v Lost Horizon údolí Shangi-La popsal jako „Eden ve snu“. 

FotoJetg-1-.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje:  Yunnan Exploration, Wikipedia, Wei Wei Ge/Kellnerová Kalvachová: 100 divů Číny. A. R. Garamond s.r.o., Praha, 2006

Reklama